דילוג לתוכן העיקרי

נהג דחפור צבאי האיץ את נסיעתו והדף סלעים לעבר מפגינים בכפר קדום, 21.2.20

ביום שישי, ה-21.2.20, בסביבות השעה 12:30 בצהריים, התקיימה בכפר קדום ההפגנה השבועית הנערכת בו מאז 2011 במחאה על חסימת גישת התושבים לכביש המקשר בין הכפר לשכם. חסימת הכביש, בעקבות הרחבת ההתנ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

נהג דחפור צבאי האיץ את נסיעתו והדף סלעים לעבר מפגינים בכפר קדום, 21.2.20

ביום שישי, ה-21.2.20, בסביבות השעה 12:30 בצהריים, התקיימה בכפר קדום ההפגנה השבועית הנערכת בו מאז 2011 במחאה על חסימת גישת התושבים לכביש המקשר בין הכפר לשכם. חסימת הכביש, בעקבות הרחבת ההתנחלות קדומים בסמוך אליו, מאלצת את התושבים לנסוע בדרך עוקפת וארוכה. המפגינים התקדמו לכיוון החסימה, ועצרו ליד הבית האחרון של הכפר. במהלך ההפגנה התפתחו עימותים שבמסגרתם חלק מהמפגינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר החיילים, שירו כדורי מתכת מצופים גומי והשתמשו בגז מדמיע נגד התושבים.

כחצי שעה לאחר מכן הגיע מכיוון ההתנחלות קדומים דחפור צבאי, שנסע לכיוון הכפר ואסף בכפו אבנים וצמיגים שהציבו הצעירים על הכביש כדי לחסום את דרכם של החיילים. בשלב מסוים האיץ נהג הדחפור את נסיעתו כשהוא הודף לעבר המפגינים סלעים גדולים שחסמו את הכביש. המפגינים, ובהם נערים וילדים, וכן עיתונאים שסיקרו את ההפגנה, החלו לרוץ בניסיון להימלט מהסלעים שהדף לעברם נהג הדחפור, שעצר בפתאומיות. לאחר מכן החל הדחפור לסגת.

אחד הסלעים שהדף הנהג לעבר המפגינים פגע ברגליו של מוחמד עינאייא, עיתונאי, שנפל ארצה. קסדתו נשמטה מראשו והתגלגלה במורד הרחוב. מצלמתו של עינאייא נחבטה בקרקע ונשברה. צעירים מהרו להרים אותו ולפנותו מהמקום. מואאמן שתיווי, בן 10, שעמד ליד ביתו וצפה בהפגנה, נפגע אף הוא מאחד הסלעים. הוא נפל, הצליח לקום ובעזרת אחד הצעירים נמלט ברגע האחרון מסלע נוסף שהדרדר לעברו. סלע נוסף פגע בחזית אמבולנס שעמד במורד הרחוב כשהנהג בתוכו. נזק נגרם לפגוש הקדמי ולאחד הפנסים. למכונית שחנתה בסמוך נגרם נזק קל.

הצעירים הכניסו את עינאייא שנפגע ברגלו לאמבולנס, אך בטרם הספיק הנהג לנסוע מהמקום, חיילים ירו רימוני גז שנחתו סביבו. הפרמדיקים העבירו את עינאייא לאמבולנס אחר שפינה אותו לבית חולים בקלקיליה. בצילום רנטגן אובחן סדק בקרסולו השמאלי וקריעת גידים וחבלות ברגלו הימנית. עינאייא שוחרר למחרת מבית החולים.

בתגובה שפורסמה ב-Ynet טען דובר צה"ל כי "הסרטון מצולם בשיפוע חד ומואץ על ידי עריכה במהירות גדולה ממהירותו המקורית". ואולם בידי בצלם חומרי הוידיאו המקוריים, מהם עולה בבירור כי מהירות הסרטון לא הואצה וכי נהג הדחפור אכן הדף סלעים לעבר המפגינים.

במהלך השנים תיעד בצלם את הדיכוי האלים של ההפגנות השבועיות של תושבי הכפר בידי הצבא, שכלל, בין היתר, ירי אש חיה במפגינים – בהם ילדים, שיסוי כלבים במפגינים, עיכוב קטינים, פיזור כרזות ובהם איומים על קטינים ברחבי הכפר, שימוש בילד כמגן אנושי, ותקיפה קשה של עיתונאים. מעשים אלה אינם חריגים אלא חלק ממדיניות רשמית – ובלתי חוקית – שנועדה להרתיע את התושבים מלהביע מחאה לגיטימית על הפגיעה בזכויותיהם, ובכלל זה להשתתף בהפגנות.

תחקירן בצלם, עבד אל-כרים סעדי, גבה למחרת האירוע עדויות מכמה מהנוכחים באירוע:

הפרמידק עאסם כמאל, בן 42, נשוי ואב לחמישה, תושב הכפר, סיפר בעדותו:

עסאם כמאל. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 22.2.20

חיכיתי ליד האמבולנס של הסהר האדום, למקרה שיהיו פצועים שיצטרכו טיפול או פינוי. חצי שעה בערך אחרי שהתחילה התהלוכה ראיתי פתאום צעירים, תושבים ועיתונאים רצים מערבה לכיוון מרכז הכפר. הפרמדיקים האחרים היו בתוך האמבולנס, ורק אני הייתי בחוץ. ראיתי דחפור של הצבא נוסע אחרי

הצעירים ודוחף סלעים גדולים.

האנשים רצו וניסו להימלט מהדחפור, שנסע במהירות גבוהה ומהסלעים שהוא דחף לעברם. פתאום הדחפור נעצר והסלעים המשיכו להתגלגל לכיוון הבחורים במורד הרחוב שמוביל לכפר. בזמן שכולם נמלטו ראיתי את העיתונאי מוחמד עינאייא נופל אחרי שאחד הסלעים שהדחפור דרדר פגע בו. הדחפור נסוג.

רצתי מיד לכיוון העיתונאי שנפגע ונפל. המצלמה שלו וכל החפצים שלו נשברו והתפזרו. בעזרת הבחורים, הרמנו אותו ופינינו אותו לאמבולנס שחנה במרחק של כ-20 מטרים. כשהגענו לאמבולנס ראיתי שסלע אחר התנגש בו ופגע בו מקדימה, ומאוחר יותר שמעתי שהסלעים פגעו באחד הילדים, מואאמן שתיווי.

בנוסף אחד הסלעים התנגש בגלגל האחורי השמאלי של הרכב שלי (מיצובישי טנדר) וגרם לו נזק. חניתי שם לפני תחילת התהלוכה כי חשבתי שזה מקום מוגן ואין סיכוי שהצבא יגיע לשם. העימותים תמיד מתנהלים במרחק של כ-500 מטר משם בערך. הכוח המופרז שהפעילו הכוחות באמצעות הדחפור היה כמעט קטלני, ויכול היה להסתיים באסון. הבחורים ניצלו רק בחסד האלוהים מפגיעות קשות. החיילים לא הסתפקו בדחפור. הם ירו גם כמויות גדולות של רימוני גז מדמיע וכדורי גומי.

העיתונאי מוחמד עינאייא, בן 47, נשוי ואב לשניים, תושב קלקיליה, סיפר בטרם שוחרר מבית החולים כיצד נפגע מאחד הסלעים:

מוחמד עינאייא. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 22.2.20

עמדתי בצד הכביש ביחד עם מתנדב של בצלם, עבדאללה, וצילמנו את ההפגנה. קבוצה של חיילים ניגשה אלינו והם דרשו שנסתלק משם.

התרחקנו כ-400 מטרים. המשכתי לצלם את ההפגנה בצד הכביש. הפסקתי לרגע לתעד בווידאו והעמדתי את החצובה כדי לצלם כמה תמונות סטילס. פתאום ראיתי דחפור צבאי מגיע מכיוון מזרח. הוא דהר לעברנו ודחף עם הכף שלו סלעים גדולים. אלה היו רגעים מפחידים מאוד. ניסיתי להתגונן ולסגת אחורה לכיוון הכפר ולהמשיך לצלם אבל הדחפור המשיך להתקדם במהירות ולא היה זמן, אז פשוט התחלתי לרוץ כדי להציל את עצמי מהדחפור והסלעים שהוא הדף.

אחד הסלעים פגע בי והפיל אותי ארצה והקסדה נפלה לי מהראש והתגלגלה במורד הרחוב. המצלמה והחצובה שלי נפלו והתנפצו. הרגשתי מיד כאבים חזקים בשתי הרגליים ובגב. הפרמדיקים ניגשו אלי ופינו אותי לאמבולנס שחנה במרחק של כ-20 מטרים ממני. נתנו לי שם עזרה ראשונה ואז פינו אותי באמבולנס אחר לבית החולים כי סלע פגע באמבולנס שחנה והזיק לפגוש הקדמי שלו. בבית החולים עברתי בדיקות וצילומים שהראו שיש לי סדק בקרסול שמאל, וחבלות וקריעת גידים ברגל ימין. אני עדיין מאושפז לצורך טיפול ומעקב. הופתעתי מאוד מהמהירות שבה הידרדרו הסלעים שדחף הדחפור. הם יכלו להרוג או לפצוע קשה מישהו. האופן שבו הצבא השתמש בדחפור היה אלים ומוגזם. זה היה דבר מדהים שאף פעם לא ראיתי כמוהו. אני מסקר את התהלוכות בקדום כבר כמה חודשים ורגיל לראות דחפור ישראלי שמפנה את האבנים והמכשולים, אבל זו הפעם ראשונה שאני עד לדבר כמו זה שקרה אתמול.

מואאמן שתיווי, בן העשר, סיפר בעדותו:

מואאמן שתיווי. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 22.2.20

עמדתי מול הבית שלנו, שקרוב למקום שממנו יוצאת התהלוכה השבועית, והסתכלתי על המפגינים. פתאום ראיתי את הצעירים רצים במורד הרחוב. נבהלתי מאוד כשכולם ברחו לכיוון שלי. בהתחלה לא הבנתי בדיוק ממה הם בורחים ורק אז ראיתי את הדחפור, שנסע במהירות ודחוף לפניו אבנים גדולות.

מרוב בהלה, במקום לרוץ לחצר של הבית ברחתי למטה עם כולם. אחרי שהתקדמתי כמה מטרים הרגשתי את האבנים מתקדמות אליי. היה רעש חזק של החיכוך של האבנים בקרקע. אחת האבנים פגעה בי והפילה אותי על הקרקע ואחריה בא עוד סלע גדול שהיה מועך אותי אם אחד הצעירים לא היה עוזר לי לקפוץ ולצאת מהמסלול שלו.

נשרטתי בכף יד שמאל וברגל ימין. הצעירים הרימו אותי ולקחו אותי לאמבולנס שעמד קרוב אליי, והפרמדיקים בדקו אותי ווידאו שאני בסדר. אני מודה לאלוהים שהסלעים האלה לא מעכו אותי.

אחר כך חזרתי הביתה מבוהל. אימא שלי נבהלה מאוד גם כששמעה על מה שקרה לי.

סרטונים אחרונים