דילוג לתוכן העיקרי

שגרת כיבוש: מתנחלים תוקפים באבנים את בתי משפחת דענא בשכונת אל-חריקה בחברון

מתנחלים תקפו באבנים בתי משפחת דענא, 16.9.19 ביום שני, 16.9.19 , בסביבות השעה 20:30, תועדו ארבעה מתנחלים במרחק של כ-250 מטר מהגדר החוצצת בין שכונת אל-חריקה להתנחלות קריית ארבע מיידים אבני...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שגרת כיבוש: מתנחלים תוקפים באבנים את בתי משפחת דענא בשכונת אל-חריקה בחברון

מתנחלים תקפו באבנים בתי משפחת דענא, 16.9.19

ביום שני, 16.9.19 , בסביבות השעה 20:30, תועדו ארבעה מתנחלים במרחק של כ-250 מטר מהגדר החוצצת בין שכונת אל-חריקה להתנחלות קריית ארבע מיידים אבנים לכיוון אחד מבתי משפחת דענא. לאחר כשעתיים הגיעו למקום שני אוטובוסים שמהם ירדו עשרות מתנחלים, וחלקם הצטרפו ליידוי האבנים והטיחו קללות בתושבי שכונת אל-חריקה. חיילים ושוטרי מג"ב שהגיעו למקום הצטרפו למתקפה והשליכו רימוני גז מדמיע לשכונת אל-חריקה.

מאי דענא, בת 28, נשואה ואם לשלושה ילדים, עקרת בית, סיפרה בעדות שמסרה ב-19.9.19 לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי:

ביום שבת, 14.9.19, בסביבות השעה 20:30, ארבעה מתנחלים שעמדו על גבעה בהתנחלות קריית ארבע התחילו ליידות אבנים על אחד מבתי המשפחה שלי. לקחתי מיד את המצלמה שלי, עליתי לגג הבניין שמול זה שבו אני גרה, והתחלתי לצלם. בינתיים הגיעו שני אוטובוסים שמהם ירדו כמה עשרות 60 מתנחלים. חלק מהם התחילו גם ליידות אבנים ולקלל. האבנים פגעו בחלונות הבתים שלנו והחבטות היו כל-כך חזקות שהרגשנו כאילו יורים עלינו.

חמי התחיל לצעוק על המתנחלים בניסיון להרחיק אותם ולהפסיק את יידוי האבנים. בעלי, סמיח, התקשר לכמה גורמים כדי שיתערבו, ביניהם הצלב האדום ומנהלת התיאום והקישור הפלסטינית. הרבה חיילים ושוטרי מג"ב הגיעו לאזור אבל המתנחלים המשיכו ליידות אבנים מולם והם לא ניסו להרחיק אותם. במקום זה, החיילים התחילו לירות רימוני גז מדמיע על בתים בשכונה. הגז התפשט ולא יכולתי להמשיך לצלם מגג הבניין אז ירדתי לאחת הדירות שם, שממנה יכולתי לראות את מה שקרה בחוץ. הילדים שלי, ג'אסר, בן ארבע ושווק, בת שנתיים, היו אתי ופחדו מהצעקות של המתנחלים ומהחבטות של האבנים על החלונות. ניסיתי להרגיע אותם ותוך כדי כך להמשיך לצלם.

המתנחלים המשיכו ליידות אבנים במשך שעה בערך, ומיד אחרי הצבא פשט על בתים בשכונה עד אחרי השעה 23:00 בערך. ההתקפות של המתנחלים על השכונה חוזרות על עצמן כל הזמן ותמיד הצבא מגבה אותם ותוקף אותנו עם ירי גז מדמיע. זה כבר הפך לשגרה יומיומית כמעט. קורה פה הרבה שאנשים נפגעים משאיפת גז וצריך לפנות אותם לטיפול בבית החולים.

בגלל ההתקפות של המתנחלים בעלי והאחים שלו התקינו סורגים על כל החלונות, ובגלל זה למרבה המזל לא נשבר פה אף חלון בהתקפה.

מתנחלים תקפו באבנים בית משפחת דענא, 6.7.19

ביום שבת, 6.7.19, החל בסביבות השעה 19:00 בערב, תיעדה מתנדבת בצלם מאי דענא בווידיאו כחמישה מתנחלים שיידו אבנים במשך כחצי שעה לכיוון אחד מבתי משפחתה ומכלאת צאן הצמודה לבית. חייל שנכח במקום לא נקף אצבע. בתגובה החלו ילדים מהשכונה ליידות אבנים בחזרה על המתנחלים. בשלב זה התערב הצבא וכ-20 חיילים נכנסו לשכונה והחלו לרדוף אחר הילדים כשהם משליכים ברחובות רימוני גז מדמיע ורימוני הלם ברחובות. רק בסביבות השעה 23:00 עזבו החיילים את השכונה.

דלאל דענא, בת 35, נשואה ואימא לשישה ילדים, בחודש השמיני להריונה, עקרת בית, תאירה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-9.7.19 את מה שאירע:

ב-6.7.19, בערך בשעה 19:00, הייתי בחצר של הבית עם הילדים שלי, בתול, בת 12, תאמר, בן 8, מוחמד, בן שנתיים וחצי. בצמוד לבית שלנו בנו את הגדר של ההתנחלות קריית ארבע. פתאום נפלה אבן ממש בינינו. כמה מתנחלים צעירים התחילו לצרוח עלינו. הם זרקו עוד ועוד אבנים. הילדים נבהלו והתחילו לצעוק ולבכות. הכנסתי אותם מיד הביתה וניסיתי להרגיע אותם.

אחר-כך יצאתי מהר מהבית למכלאת הצאן שלנו, שהמתנחלים יידו אבנים גם עליה. הבן שלי, עודיי, בן 17, האכיל שם את הצאן. קרוב משפחה שלנו, עדנאן, בן 55, רץ לשם והוציא את עודיי, ותוך כדי כך המתנחלים המשיכו ליידות אבנים לשם ועל חלונות הבית שלי. זה נמשך ככה חצי שעה בערך. חייל שעמד שם לא עשה כלום. כשילדים מהשכונה התחילו לזרוק אבנים בחזרה על המתנחלים, המתנחלים ברחו לראש הגבעה שבהתנחלות והמשיכו לזרוק אבנים משם.

האבנים פגעו בחלונות של הבית וזה הפחיד מאוד את הילדים שלי. למרבה המזל, אחרי שמתנחלים שברו את החלונות שלנו בעבר, בעלי, נאייף, התקין עליהם סורגים. בכל זאת, המתנחלים הצליחו שבור את החלון שבשירותים ואבנים חדרו פנימה.

אחר-כך הגיעו הרבה חיילים, בערך עשרים, והתחילו לרדוף אחרי הילדים מהשכונה שזרקו אבנים, ולזרוק רימוני גז מדמיע והלם. אני בהריון, ובאזור התפשט הרבה גז. חששתי לעובר שלי. ניסיתי להרגיע את הילדים שפחדו מהחבטות של האבנים על החלונות ומהצעקות של המתנחלים.

סרטונים אחרונים