דילוג לתוכן העיקרי

מעצרים, אלימות ופשיטות על בתים: כך נראה קיץ 2019 באל-עיסאוויה שבמזרח ירושלים

ב-23 ביולי דיווחנו על התעמרות המשטרה מאז חודש יוני בתושבי שכונת אל-עיסאוויה במזרח ירושלים, שכללה פשיטות יומיומיות לצורך מבצעי אכיפה וענישה קולקטיבית בטענה ליידוי אבנים, ועל הריגתו של תושב...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

מעצרים, אלימות ופשיטות על בתים: כך נראה קיץ 2019 באל-עיסאוויה שבמזרח ירושלים

ב-23 ביולי דיווחנו על התעמרות המשטרה מאז חודש יוני בתושבי שכונת אל-עיסאוויה במזרח ירושלים, שכללה פשיטות יומיומיות לצורך מבצעי אכיפה וענישה קולקטיבית בטענה ליידוי אבנים, ועל הריגתו של תושב השכונה, מוחמד עבייד, בן 21, במהלך אחת הפשיטות. ההתעמרות צומצמה אמנם עם תחילת שנת הלימודים אך היא נמשכת עד היום בעצימות משתנה.

התעמרות זו כוללת פשיטות יומיומיות על השכונה, עיכובי תושבים בשובם מעבודתם, הנפקה של דו"חות תנועה בעילות מופרכות, מתן צווי הריסה למבנים, מעשי אלימות ומעצרים – בעיקר של קטינים.

במהלך שלושת חודשי הקיץ (יוני-אוגוסט) המשטרה עצרה כ-350 מתושבי השכונה, חלקם קטינים, ורובם המכריע שוחררו לאחר תשלום דמי ערבות. במקרים מסוימים נשלחו העצורים גם למעצר בית של כמה ימים. בעימותים שהתפתחו בין שוטרי יס"מ ומג"ב לתושבים בשכונה במהלך הפשיטות והמעצרים השתמשו הכוחות באלימות, ירו כדורי ספוג שחורים ורימוני גז מדמיע, השליכו רימוני הלם וריססו גז פלפל.

תחקירן בצלם תיחקר עשרה מקרים שבהם הפעילו שוטרי יס"מ אלימות קשה נגד תושבים בשכונה ללא כל הצדקה. שלושה מהם, המתוארים פה בקצרה, יוצגו להלן: ב-28.7.19 נכנסו שוטרים לבית משפחה עבייד בדרישה לעלות על הגג, תקפו את פאדי עבייד, בן 26, שדרש להתלוות אליהם, הכו אותו והשליכו על גופו רימון הלם שגרם לו לכוויות קשות; ב-8.8.19 פשטו שוטרים על בית משפחת פאח'ורי ועל אף שנאמר להם שילדי המשפחה שוהים בו לבדם, פרצו את דלת הבית ועצרו נער בן 13, באלימות קשה, ללא נוכחות הוריו;. וב-12.8.19 התפרצו שוטרים לבית משפחת אל-מסרי בעת שבני המשפחה המורחבת הסבו בה לארוחת חג, הכו בני משפחה וירו באחד מהם כדור ספוג ממרחק של מטרים ספורים. כדור הספוג השחור נחשב לנשק אל-הרג אך עלול בהחלט להרוג ממרחק קצר.

התעמרותה של המשטרה בתושבי השכונה אינה נעשית בחלל ריק והיא חלק בלתי נפרד מהמדיניות הישראלית המיושמת ברחבי מזרח העיר, במטרה להנציח עליונות דמוגרפית ליהודים בעיר. זאת, בין השאר, באמצעות השקעת משאבים ומאמצים בהפיכת חייהם של הפלסטינים תושבי העיר לבלתי נסבלים כדי לגרום להם לעזוב את העיר, לכאורה מרצונם.

להלן תיאור של חלק מהאירועים והעדויות שגבה תחקירן בצלם, עאמר עארורי:

משפחת עבייד:

משפחתם של יוסף ופווזייה עבייד גרה בבניין בן שלוש קומות, בסמוך לכביש הראשי. בקומה הראשונה, גרים יוסף בן ה-70 ופווזייה בת ה-65, הורים לעשרה ובקומות השנייה והשלישית גרים בניהם וליד ופיראס עם נשותיהם עאאישה והנאא וילדיהם.

ביום ראשון, 28.7.19, בסביבות השעה 18:00, התארח הבן פאדי, בן 26, המתגורר במקום אחר בשכונה, אצל הוריו. באותה עת פשטה המשטרה על השכונה וצעירים יידו אבנים לעבר השוטרים, שירו לעברם רימוני הלם וכדורי ספוג. בשלב מסוים הגיעו שישה שוטרי יס"מ לבית המשפחה ודרשו לעלות לגג הבניין. כשדרש פאדי עבייד להתלוות אליהם תקפו אותו חמישה שוטרים והיכו אותו. בני המשפחה התערבו ואז ריסס אחד השוטרים גז פלפל לעברם. שלושה מבני המשפחה נפגעו בעיניהם מהגז: מוחמד, בן 21, אחיינו של פאדי, שסבל מכאבים קשים, הנאא, בת 27, ועאאישה, בת 38, נשות אחיו. בינתיים הוציאו השוטרים את פאדי עבייד מהבית. כשעמדו להוביל אותו לג'יפ שלהם השליך עליו אחד השוטרים רימון הלם שפגע בגבו, התפוצץ והסב לו כוויות קשות [הקליקו לתמונה]. גם שוטר שהיה בסמוך אליו נפגע.

בעדות שמסר ב-30.7.19 תיאר פאדי עבייד, נשוי ואב לשני ילדים, את אירועי אותו ערב:

פאדי עבייד. צילום: עאמר עארורי, בצלם ,31.7.19

שוטרי יס"מ פשטו על חדר המדרגות של הבית של המשפחה שלי, כדי לעלות לגג. אמרתי להם שהגג נעול ושאני אפתח להם אבל החל בינינו ויכוח, כי לא רצו שאלווה אותם. בשלב מסוים אבא שלי אמר לי להיכנס לבית, ובזמן שעמדתי להיכנס הביתה, חמישה שוטרי יס"מ תקפו אותי מאחור והתחילו להכות אותי. מוחמד, בן אחי והנשים של שני האחים שלי, עאאישה והנאא, ניסו למנוע מהשוטרים לתקוף אותי, אבל הם המשיכו להכות אותי באגרופים ולבעוט בי ואז אחד מהם ריסס גז פלפל לתוך החדר.

אחרי שהם ריססו את גז הפלפל והשתלטו על כולם הם קשרו לי את הידיים מאחורי הגב והוציאו אותי החוצה. בזמן שהיינו בחוץ ולפני שהובילו אותי לג'יפ שמעתי פיצוץ והרגשתי חפץ רותח פוגע בי בגב. נפלתי על הרצפה והתחלתי לצעוק מכאבים. שוטרי היס"מ הרימו אותי והכניסו אותי לתוך רכב המעצר. הם הסיעו אותי מהר לכניסה לשכונה, ליד תחנת הדלק שקרובה לגבעה הצרפתית, ושם שוטר טיפל בי עם איזה חומר ואחר-כך אמבולנס ישראלי לקח אותי לבית החולים הדסה עין כרם.

הייתי בחדר המיון מהשעה 19:00 בערב ועד 6:00 בבוקר למחרת, וכל הזמן הזה הייתי אזוק למיטה והשוטרים אסרו על בני המשפחה לבקר אותי.

בשעה 7:00 בבוקר לקחו אותי לתחנת המשטרה שליד הדואר ברחוב צלאח א-דין. השוטרים האשימו אותי בהפרעה לעבודת המשטרה, בתקיפת שוטרים וביידוי אבנים. התנגדתי להחלטתם בלהטיל עליי מעצר בית למשך חמישה ימים תוך הרחקה מאל-עיסאוויה וערבות בסך 5,000 שקלים. עורך הדין שלי התערב ואז המשטרה שינתה את ההחלטה למעצר בית של חמישה ימים וערבות בסך 5,000 שקלים ללא הרחקה מאל-עיסאוויה.

עאמר עארורי שב ושוחח עם פאדי עבייד ב-4.9.19 שסיפר אז כי הוא סובל עדיין מטשטוש ראייה בשל גז הפלפל שריססו השוטרים וממתין לבדיקה של רופא עיניים וכן כי יזדקק לניתוח פלסטי בגבו בשל הכוויות.

בעדות שמסרה ב-29.7.19, תיארה גם עאאישה עבייד, בת 38, נשואה ואם לארבעה, את אירועי אותו ערב:

אתמול בסביבות השעה 18:00 בערב הייתי בבית ושמעתי צעקות מחדר המדרגות. פתחתי את הדלת וירדתי במדרגות, ואז ראיתי שוטרי יס"מ נכנסים לדירה של חמי יוסף. בינתיים הגיעה גם גיסתי הנאא שגרה בקומה השלישית. ראיתי חמישה שוטרי יס"מ תוקפים במכות את פאדי, אחיו של בעלי. הם בעטו בו והכו אותו בידיים שלהם. בני, מוחמד, בן 21, ואני והנאא ניסינו למנוע מהם לתקוף את פאדי.

פתאום הרגשתי על הפנים שלי גז פלפל. מוחמד התחיל לצעוק ושם את הידיים על העיניים, וגם הנאא התחילה למשש את הפנים. בשלב הזה הם עצרו את פאדי והוציאו אותו מהבית ואני עברתי לטפל במוחמד ששכב על הרצפה וצרח מכאבים. בינתיים הגיע איש עזרה ראשונה וטיפל במוחמד. בסביבות השעה 20:00 מוחמד הלך עם בני משפחה לבית החולים לעיניים בגלל שהוא המשיך לסבול מכאבים ומטשטוש ראייה. טיפלו בו והוא חזר הביתה.

ילדי משפחת פאח'ורי. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 19.8.19

משפחת פאח'ורי:

ריהאם (32) וואאיל (39) פאח'ורי ושבעת ילדיהם בני 13-4, גרים בקומה השנייה בבניין בן שתי קומות הכולל ארבע דירות, בסמוך לרחוב הראשי בשכונת עבייד.

ביום חמישי, 8.8.19, בסביבות השעה 13:00 בצהריים, יצאו ההורים לסידורים לחג והשאירו את ילדיהם בבית כשדלתות הדירה והבניין נעולות, בשל חששם מהפלישות התכופות של המשטרה על בתים בשכונה.

בסביבות השעה 14:00 התקשר סאלח בן ה-13 להוריו וסיפר להם ששוטרים מנסים לפרוץ לבניין ודורשים ממנו לפתוח להם את דלת הבניין. לבקשת ההורים השליך סאלח את הטלפון הנייד מהחלון לשכן שעמד ברחוב ליד השוטרים, וההורים דיברו עמו וביקשו ממנו שיסביר לשוטרים כי הם בדרכם הבייתה ויבקש מהם להמתין. השכן מסר את הבקשה לשוטרים ואולם הם התעלמו ממנה, שברו ופרצו את דלת הבניין ואת דלת הכניסה לדירת המשפחה, פשטו על הדירה שבה היו הילדים לבדם ועצרו את הבן סאלח, בן 13, ללא נוכחות הוריו.

סאלח פאח'ורי, בן 13, תיאר בעדות שמסר ב-19.8.19 את אירועי אותו יום:

סאלאח פאח'ורי, בן 13. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 19.8.19

בזמן שישבתי בחדר השינה ושיחקתי בטלפון נכנסו האחים הקטנים שלי בריצה ואמרו לי שהם ראו דרך החלון שוטרים שמנסים לפרוץ את דלת הכניסה לבניין.

ניגשתי לחלון וביקשתי מהשכן שלנו, מוחמד עבייד, שגר בבניין סמוך, להגיד לשוטרים שאין בבניין אף אחד חוץ ממני ומהאחים שלי, ושאין לנו מפתח. השכן הציע שנדבר עם ההורים. התקשרתי אליהם והם ביקשו ממני למסור את הטלפון לשכן, ואז הם דיברו איתו וביקשו ממנו לבקש מהשוטרים להמתין 10 דקות עד שהם יגיעו. השכן ביקש מהשוטרים לחכות אבל הם פרצו את דלת הבניין ואחר כך התחילו לדפוק על דלת הבית שלנו ודרשו ממני לפתוח. אמרתי להם שאין לי מפתח ואז הם שברו את המנעול של הדלת ופרצו פנימה. האחים שלי צרחו מרוב בהלה ורצו לחדרי השינה להתחבא.

בערך ארבעה שוטרים פרצו פנימה. אחד מהם תפס אותי בצוואר ודפק את הראש שלי בספה ואז היכה אותי בראש עם משהו קשיח, אני חושב שזה היה רימון גז. פחדתי נורא. הם דחפו לי את הידיים קדימה, ואזקו אותם באזיקוני פלסטיק ולקחו אותי החוצה בזמן שהאחים הקטנים שלי צרחו ובכו.

השוטרים הכניסו אותי לרכב של יס"מ. בתוך המכונית הם לא תקפו אותי. שני שוטרים ישבו לידי. אחר כך המכונית עצרה בתחנת הדלק של אל-עיסאוויה ושם העבירו אותי לג'יפ מג"ב והחליפו את אזיקוני הפלסטיק באזיקים ממתכת. בתוך הג'יפ היו שני שוטרים. הם לא תקפו אותי אבל הנהג אמר לי: "יא חראם, אתה תעביר את החג בבית הכלא." הרגשתי נורא שלא אהיה עם המשפחה שלי בחג.

לקחו אותי לתחנת המשטרה שליד תחנת הדואר ברחוב צלאח א-דין (תחנת שלם) והכניסו אותי לחדר. הגיע שוטר וביקש את מספר הטלפון של אבא שלי. הוא התקשר לאבא ואמר לו להגיע לתחנה. החזיקו אותי שעתיים באותו חדר. ואז עשר דקות לפני שהכניסו אותי לחקירה הגיעה עורכת דין ודיברה איתי.

רק אחרי שדיברתי עם עורכת הדין הרשו לי לשתות מים ולהיכנס לשירותים ושחררו את הידיים שלי מהאזיקים ואז לקחו אותי לחקירה. בחדר החקירות הייתה גברת בלבוש אזרחי שאמרה לי שיש סרטון וידיאו שצולם מרחפן של המשטרה, שבו רואים אותי עומד יומיים לפני כן על גג הבניין שבו אני גר וזורק אבנים לעבר השוטרים. היא הראתה לי סרטון שבו רואים אותי עומד וצופה על הכביש. אני זוכר שמישהו השליך אבנים והם נפלו על הגג במקום שעמדתי בו, אבל לא אני זרקתי אבנים, אולי אחרים זרקו. הסברתי את זה לחוקרת.

החקירה נמשכה שעה בערך. אבא שלי הגיע אחרי שהיא נגמרה. הוא סירב לחתום על מסמך השחרור שבו הם דרשו שנשלם ערבון של 500 שקלים ונחתום על ערבות ל-5,000 שקלים וגם שאהיה במעצר בית למשך שבוע.

אחרי החקירה הכניסו אותי לחדר אחר וישבתי שם על כיסא. כעבור שעה וחצי בערך אבא נכנס ולקח אותי מתחנת המשטרה. הם קיצרו את התקופה של מעצר הבית לארבעה ימים וביטלו את הערבות הכספית.

חזרתי הביתה מותש ורעב, כשראיתי את אימא שלי ואת האחים שלי ירדו לי דמעות. לא ישנתי עד הבוקר, דמיינתי שהשוטרים יגיעו עוד פעם ויעצרו אותי ושאני אבלה את חופשת החג רחוק מהמשפחה שלי.

לא היה לי קל להישאר כלוא בבית ולראות מהחלון את הילדים האחרים משחקים ברחוב, כשלי אסור לשחק ולשמוח.

בעדות שמסרה ב-19.8.19 סיפרה אמו, ריהאם פאח'ורי, בת 32, נשואה ואם לשבעה:

בשעה 13:00 אני ובעלי יצאנו לקניות והשארנו את הילדים בבית עם הבן הגדול סאלח. פתאום, בסביבות השעה 14:00, סאלח התקשר ואמר ששוטרים מנסים לפרוץ לבניין. ביקשנו ממנו לזרוק את הטלפון דרך החלון לשכן שלנו, מוחמד עבייד שגר בבניין הסמוך. בעלי דיבר איתו וביקש ממנו שידבר עם השוטרים ויבקש מהם לחכות עשר דקות עד שנגיע הביתה ונפתח להם בעצמנו את דלת הבניין.

כשאני ובעלי הגענו הביתה מצאנו את הילדים בוכים ומבוהלים, במיוחד הקטנים, ריתאל ואיבראהים, בני ארבע ושבע בהתאמה. מצאתי את שניהם מתחבאים בחדר השינה ורועדים מפחד. הם אמרו לי שברגע שדלת הבית נפרצה, והשוטרים פשטו על הבית, שניהם ברחו לחדר השינה והעמידו פני ישנים. התברר לי שהשוטרים עצרו את סאלח ולקחו אותו.

חיבקתי את הילדים וניסיתי להרגיע אותם, הם סיפרו לי שהשוטרים היו בתוך הדירה בערך חמש דקות, ואז יצאו ולקחו איתם את סאלח. הבית עצמו לא היה מבולגן לא עשו בו חיפוש.

קצת אחרי שהגענו התקשרו לבעלי מהמשטרה ואמרו לו שסאלח עצור בתחנת המשטרה שליד תחנת הדואר ברחוב צלאח א-דין (תחנת שלם) , וביקשו ממנו לבוא.

בעלי הלך לתחנה וחיכה שם מהשעה 15:00 ועד 21:00 עד שנתנו לו להיכנס. הוא לא נכח בזמן שחקרו את סאלח. בהתחלה הם רצו שנשלם ערבון של 500 שקל וחתימה על עוד 5,000 שקל וסאלח יהיה במעצר בית למשך שבוע, אבל אחרי התערבות של עורכת דין הם ביטלו את הערבות וקיצרו את מעצר הבית לארבעה ימים. סאלח מסיים את מעצר הבית שלו ביום הראשון של החג, עיד אל-אדחא, 11.8.19, בשעה 6:00 בבוקר.

כשסאלח חזר הביתה, בסביבות השעה 23:00 , הוא היה חיוור ומותש, הוא היה רעב מאוד כי לא נתנו לו שום דבר לאכול בתחנת המשטרה. הכנתי לו אוכל.

באותו לילה אף אחד מאיתנו לא הצליח להירדם. נשארנו ערים עד הבוקר. זו הייתה טלטלה קשה וכולנו היינו במתח. אמורה להיות עכשיו אווירת שמחה, אווירת חג. כולם מכינים את הבתים שלהם לחג, קונים אוכל ובגדים. השוטרים גזלו מאתנו את שמחת החג.

משפחת אל-מסרי:

משפחת אל-מסרי המורחבת גרה בשכונת עבייד, בבניין בן ארבע קומות, שבקומת הקרקע שלו חניון גדול. באירועים משפחתיים נוהגים בני המשפחה לערוך סעודות בחניון המרווח.

ביום שני, 12.8.19, בסביבות השעה 18:00, התכנסו בחניון הבניין כחמישים מבני המשפחה, מחציתם ילדים, וסעדו את ארוחת החג . במהלך הארוחה פגע כדור ספוג שחור באחד מקירות החניון. כרים אל-מסרי, בן 32, ניגש לבדוק מה קורה, וראה כשישה שוטרי יס"מ רצים לעבר החניון. כשהתקדם לעבר השוטרים וניסה לשוחח איתם ולהסביר להם שמדובר בשטח פרטי ושהמשפחה יושבת לארוחת החג, היכה אותו אחד השוטרים באמצעות הרובה שלו וירה לעברו מטווח של כמה מטרים בודדים כדור ספוג שחור שפגע בחלק העליון של ירך שמאל [הקליקו לתמונה]. שוטר אחר דחף את כרים אל-מסרי לקרקע. השוטר היורה ניסה לירות בו כדור נוסף מטווח אפס אך בינתיים הגיעו למקום בני משפחה נוספים. כשאחותו של כרים, ולאא אל-מסרי, בת 31, השליכה את עצמה על אחיה כדי למנוע מהשוטר לירות בו תקפו השוטרים אותה ובני משפחה אחרים שניסו להגן עליו והכו אותם בידיהם ובקתות רוביהם.

בעדות שמסר ב-19.8.19 כרים אל-מסרי, בן 32, נשוי ואב לשלושה, הוא תיאר את מה שהתרחש:

כרים אל-מסרי. צילום, עאמר עארורי, בצלם

אנחנו שישה אחים ושתי אחיות, כולנו נשואים עם ילדים. ישבנו בחניון של הבניין המשפחתי, ואז שמענו ירייה. חששתי לילדים, ששיחקו בכניסה לחניון, ולכן התקדמתי לעבר השוטרים וניסיתי לדבר איתם. אחרי שהשוטרים תקפו אותי ואחד מהם ירה עליי כדור ספוג שחור, הוא ניסה לירות עוד כדור. אחותי, ולאא, השליכה את עצמה עליי כדי למנוע מהם לירות.

השוטרים תקפו את אחותי ואת שאר האחים שלי ובינתיים התאספו שם השכנים. אחרי חמש דקות בערך השוטרים הפסיקו להכות אותנו. המשפחה שלי הכניסה אותי לתוך הבניין וסגרנו את הדלת הראשית מחשש שהשוטרים, שהזמינו בינתיים תגבור, יפשטו על הבניין. היו שם יותר מעשרים שוטרים חמושים.

מאוחר יותר השכנים אמרו שהשוטרים נכנסו לבניין בטענה שנזרקו אבנים מהאזור, אבל אני לא ראיתי שום יידוי אבנים.

אחרי שהשוטרים יצאו מהשכונה הלכתי לבית החולים אל-מקאסד וקיבלתי שם טיפול. שחררו אותי אחרי שעתיים. אחותי ולאא שגם ספגה מכות מהשוטרים הגיעה גם לבית החולים.

בעדות שמסרה ב-19.8.19 סיפרה ולאא אל-מסרי, בת 31, נשואה ואם לארבעה:

בזמן שאחי שכב על הרצפה ראיתי את אחד השוטרים מנסה לירות בו עוד כדור ספוג שחור מטווח אפס. השלכתי את עצמי על אחי כדי להגן עליו. גם האחים האחרים שלי התערבו וחצצו בינינו לבין השוטרים. כולנו ספגנו מהשוטרים מכות רובים ובעיטות.

התקיפה נמשכה חמש דקות בערך. בינתיים השכנים התאספו וזה גרם לשוטרים להתרחק קצת ולהפסיק להרביץ לנו. ברחנו לתוך הבניין ונעלנו את הדלת. אחי, כרים, הלך לבית החולים לקבלת טיפול ואחרי שעתיים בערך גם אני הלכתי כי היו לי כאבים חזקים וחבורות בחלקי הגוף ובמיוחד בירך שמאל, שהכחילה מהמכות. היו לי גם כאבים חזקים בברך של רגל ימין ובבית החולים מרחו לי משחה לשיכוך כאבים ונתנו לי כדורים נגד כאבים.

התקיפה השפיעה מאוד על המשפחה. זה היה לילה קשה בשביל כולם ולא הצלחנו לישון. גם הילדים הקטנים שלי לא ישנו באותו לילה מרוב פחד. הם התעוררו באמצע הלילה ובאו לחדר השינה שלי.

 

סרטונים אחרונים