דילוג לתוכן העיקרי

חיילים לקחו בכוח את יזן אידריס, בן התשע, מבית ספר יסודי בחברון

ב-19.3.19, בסביבות השעה 12:30, עם תום יום הלימודים בבית הספר היסודי זיאד ג'אבר בחברון, חזרו האחים אידריס – יזן בן ה-9 ותיים בן ה-7 – בריצה לבית הספר ונעמדו בפתח חדר המנהל כשהם בוכים. כמה ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חיילים לקחו בכוח את יזן אידריס, בן התשע, מבית ספר יסודי בחברון

ב-19.3.19, בסביבות השעה 12:30, עם תום יום הלימודים בבית הספר היסודי זיאד ג'אבר בחברון, חזרו האחים אידריס – יזן בן ה-9 ותיים בן ה-7 – בריצה לבית הספר ונעמדו בפתח חדר המנהל כשהם בוכים. כמה שניות לאחר מכן התפרצו לבית הספר קצין וחייל, ניגשו לחדר המנהל ודרשו לעצור את הילדים בטענה שהם יידו אבנים. הקצין תפס את יזן בידו ואחד המורים נכנס עם תיים לחדר המנהל וסגר את הדלת כדי להגן עליו. בתגובה, איים הקצין לעצור את המורים אם לא יאפשרו לו לקחת את הילדים. הקצין פתח את הדלת ובין המורים לחיילים – שבינתיים תוגברו בארבעה חיילים נוספים – התפתח ויכוח שבמהלכו ניסו המורים לחלץ את יזן מידיהם. החיילים התעקשו לקחת את הילד ולבסוף הוציאו אותו מבית הספר בכוח, כשהם הודפים את המורים. לאחר שיצאו משטח בית הספר זרקו החיילים רימון הלם ברחוב. החיילים לקחו את יזן אידריס למחסום ציר המתפללים. לאחר כשעה של ויכוחים עם צוות בית הספר שנלווה אליהם ועם אמו שהגיעה למקום, שוחרר יזן.

Thumbnail
מימין לשמאל: יזן ותיים אידריס. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם

בבית הספר היסודי ג'אבר בשכונת ואדי א-נסארא בחברון, לומדים 299 תלמידים. הצבא הציב שני מחסומים בקרבתו, מחסום בית המרקחת, במרחק של מטרים ספורים ממנו ומחסום ציר המתפללים, במרחק של כ-40 מטרים מבית הספר. נוכחות החיילים בקרבת בית הספר גוררת עימותים חוזרים ונשנים בינם לבין התלמידים בשעות סיום הלימודים. במהלך 2018 תיעד בצלם מספר מקרים שבהם חיילים התפרצו למתחם בית ספר, ירו רימוני גז לחצר, ועצרו תלמידים או מורים לאחר סיום הלימודים.

אין זו הפעם הראשונה שבה כוחות הביטחון נכנסים לבתי ספר או מעכבים באופן בלתי חוקי ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית. בצלם תיעד מספר מקרים כאלה בעבר, שבהם תירצו כוחות הביטחון את התנהלותם בטענה המופרכת שהם "רק" מעכבים את הילדים ומעבירים אותם לידי הרשויות הפלסטיניות. החזקה של ילד קטן לבדו בידי חיילים או שוטרים חמושים, לכל פרק זמן שהוא, וזאת אף מבלי ליידע את הוריו, אינה מתקבלת על הדעת, בין אם יידה אבנים ובין אם לאו. העובדה שהרשויות הישראליות סבורות שהתנהלות זו תקינה מעידה כאלף עדים על העיוורון המוסרי בו לקו.

Thumbnail
חייל מוביל את יזן אידריס בן ה-9 למחסום. מתוך תיעוד וידיאו

מוהנד א-זעתרי, מורה וסגן מנהל בית הספר, סיפר בעדות שמסר למחרת האירוע לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי:

Thumbnail
מוהנד א-זעתרי. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם

כרגע בגלל המבחנים, אנחנו מסיימים את יום הלימודים ב-12:30. אתמול ישבתי אחרי הלימודים בחדר המנהל עם המנהל, עוד כמה מורים ושומר בית הספר. פתאום הגיעו שני האחים יזן ותיים, תלמידי כיתות ד' ו-ב' בבית הספר, כשהם בוכים וצועקים. עוד לפני שהספקנו להבין מה קרה שני חיילים חמושים הגיעו לפתח החדר ואחד מהם תפס את יזן. ניסינו לחלץ את יזן מידיו של החייל, שצעק עלינו וניסה להרחיק אותנו. אחד המורים, ראדי אבו מייאלה, הצליח להבריח את תיים לתוך החדר וסגר את הדלת.

תיים התחבא מאחורי אחד השולחנות והחייל פתח את הדלת ואיים עלינו במעצר אם לא נסגיר את שני הילדים. מורה אחר, ראדי, התווכח עם החיילים כדי שלא יעצרו את הילדים ובמיוחד את תיים שהוא רק בן שבע. אני והמורים האחרים ניסינו להתערב ולמנוע מהם לעצור את הילדים אבל אז הגיעו עוד חיילים. אחד משני החיילים הראשונים דחף אותי וכיוון אלינו את הנשק שלו. החיילים יצאו ולקחו איתם את יזן. הלכתי אחריהם אבל אחד מהם מנע ממני להתקרב. אנשים מהשכונה התאספו סביב החיילים וניסו לשכנע אותם לשחרר את יזן. החיילים זרקו רימון הלם בין האנשים והמשיכו למחסום ציר המתפללים. אמא של יזן הגיעה ואחרי שעה של ויכוחים, החיילים שחררו אותו והוא חזר איתה הביתה.

אמו של יזן, איבתיסאם אידריס, בת 32, נשואה ואמא לשישה, תושבת שכונת ג'אבר בעיר חברון, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי למחרת האירוע:

בסביבות השעה 13:00 הייתי באמצע הכנת ארוחת הצהריים. קצת דאגתי כי הילדים איחרו. פתאום שמעתי דפיקות בדלת וכשפתחתי ראיתי שלושה ילדים שאמרו לי שהחיילים עצרו את יזן. מהר כיסיתי את הראש שלי בבגדי התפילה ויצאתי בריצה לכיוון המחסום בציר המתפללים. כשהגעתי לשם ראיתי את יזן בוכה ומיד נתתי לו יד. החייל הרחיק אותי ואמר לי שיזן יידה אבנים על החיילים. אמרתי לו שזה לא יכול להיות וניסיתי לחלץ ממנו את יזן. היו עוד תושבים מהשכונה שניסו גם הם לחלץ את יזן מהחיילים. יזן פחד מאוד והיה חיוור. אני והמנהל ניסינו שוב להרחיק אותו מהחיילים אבל הם לא הסכימו. ביקשתי מהחיילים שיזמינו משטרה אבל החייל התקשר למישהו שדיבר עם יזן. שמעתי את יזן אומר לאיש בטלפון שהוא לא יידה אבנים. ואז החייל העביר את הטלפון אליי ואני אמרתי לאיש שהילדים שלי קטנים ושהם לא יידו אבנים.

אחרי כמה דקות הגיע רכב של המנהל האזרחי וקצין דיבר עם מנהל בית הספר, שאמר לי שאני יכולה לקחת את יזן וללכת הביתה. לקחתי מיד את יזן והלכנו לבית הספר לקחת את תיים ומשם הביתה בדרך עפר, מאחורי בית הספר, כדי לא לעבור ליד המחסום.

זה היה קשה. זו הפעם הראשונה שחיילים מעכבים את יזן, ולא יכולתי לעכל את זה שחיילים חמושים רוצים לעצור את הבן שלי, בן תשע. היום הוא הלך לבית הספר בדרך העפר כי הוא פחד לעבור ליד המחסום..

 

סרטונים אחרונים