דילוג לתוכן העיקרי

חיילים עיכבו צוות אמבולנס באיומי נשק בהפגנה בבית סירא

ביום שישי, ה-8.3.19, בסביבות השעה 12:30, התקיימה הפגנה בכפר בית סירא שבמחוז רמאללה, בהשתתפות כמאתיים מתושבי הכפר. המשתתפים מחו על הריגתם של שני פלסטינים – אמיר דאר דראג', בן 21 מח'רבתא אל...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חיילים עיכבו צוות אמבולנס באיומי נשק בהפגנה בבית סירא

ביום שישי, ה-8.3.19, בסביבות השעה 12:30, התקיימה הפגנה בכפר בית סירא שבמחוז רמאללה, בהשתתפות כמאתיים מתושבי הכפר. המשתתפים מחו על הריגתם של שני פלסטינים – אמיר דאר דראג', בן 21 מח'רבתא אל-מיסבאח ויוסף ענקאווי, בן 19 מבית סירא – כמה ימים קודם לכן, לאחר שהתנגשו ברכב צבאי שנתקע בסמוך לכפר ניעמה ופגעו בקצין צבא ובשוטר מג"ב. המפגינים מחו גם על כך שגופותיהם של השניים מוחזקות עדיין בידי הצבא.

כחצי שעה לאחר שהחלה ההפגנה, התקרבו כעשרים צעירים לגדר ההפרדה, הבעירו צמיגים, וניסו לפגוע בה. כחמישים חיילים וכמה שוטרי מג"ב שניצבו במרחק של כחמישים מטרים מהמפגינים ירו רימוני גז וכדורי מתכת מצופים גומי לעבר המפגינים.

בעקבות העימותים הוזעקו למקום שלושה אמבולנסים. בסביבות השעה 13:30 טיפל צוות אמבולנס של הסהר האדום במפגין שנפגע משאיפת גז. בשלב זה נסוגו המפגינים לכיוון הכפר וצוות האמבולנס מצא עצמו בינם לבין החיילים, בדרך ללא מוצא הסמוכה לבתי מגורים. החיילים, שהיו במרחק של כ-30 מטרים מהאמבולנס המשיכו לירות כדורי גומי ורימוני גז על המפגינים הנסוגים.

נהג האמבולנס ניסה להתרחק מהמקום, אך כשהחל בנסיעה הורה לו קצין באיומי נשק לכבות את המנוע ולתת לו את המפתחות. הקצין השליך את המפתחות על מכסה המנוע כדי למנוע מהאמבולנס לעזוב את המקום. נהג האמבולנס והפרמדיק הנוסף נאלצו להמתין כ-15 דקות, עד שהחיילים התרחקו . לאחר מכן שב הצוות לכפר והמשיך להעניק עזרה ראשונה למפגינים, עד לתום העימותים בסביבות השעה 19:00. הפרעה לעבודת צוות רפואי המבצע את תפקידו, או פגיעה באנשי הצוות, אסורה לחלוטין. לא הייתה כל עילה לאיים על צוות האמבולנס, לעכב אותו ולהעמיד אותו בסכנה. התנהלות זו היא עוד ביטוי לזלזול המוחלט שמפגינים אנשי כוחות הביטחון ביחס לחיי פלסטינים, מבלי שיידרשו אי פעם לתת על כך את הדין.

נהג האמבולנס והפרמדיק, עבדאללה אעמר, בן 23, סיפר בעדות שמסר ב-10.3.19 לתחקירן בצלם, איאד חדאד:

יותר מחצי שעה אחרי שהגענו למקום, החיילים התחילו לזרוק הרבה רימוני גז מדמיע, והמפגינים נאלצו לסגת לכיוון בתי הכפר. אחד המפגינים נחנק משאיפת גז והעברנו אותו לאמבולנס ונתנו לו חמצן. טיפלנו בו עד שהוא הרגיש יותר טוב והלך. היינו בין המפגינים לחיילים. החיילים המשיכו לירות גז מדמיע והצעירים זרקו אבנים. החלטנו להתרחק משם כי לא רצינו להיפגע. כשהתחלתי לנסוע, קצין צבא ושוטרת משמר הגבול חסמו לי את הדרך. הקצין נראה כועס, וצעק עלינו בערבית בטון אלים: תכבה את המנוע, תכבה את המנוע. לא הבנתי למה הוא כועס כי לא עשינו כלום. אני בסך הכל נהג אמבולנס שממלא את תפקידו, לא הטרדתי את החיילים או הפרעתי להם בשום צורה.

ניסיתי לסמן לו שאני רוצה לדבר איתו, כדי לברר מה הסיבה, אבל הוא לא נתן לי הזדמנות והמשיך לצעוק: תכבה את המנוע, תכבה את המנוע. הוא התקדם עד לחלון שלי, כיוון לפנים שלי את הרובה עם קרן הלייזר ועדיין נראה מרוגז מאוד. הוא אמר "תביא את המפתחות, תביא את המפתחות". אמרתי לו: "מה קרה לך? בוא נגיע להבנה". ניסיתי לפתוח את הדלת כדי לרדת לדבר איתו, אבל הוא רק צעק בצורה יותר אלימה. זה הפחיד אותי מאוד, הרגשתי שהוא עומד לתקוף אותי או לירות בי. צייתתי להוראה שלו, כיביתי את המנוע ונתתי לו את המפתחות. הקצין לקח את המפתחות וזרק אותם על מכסה המנוע בחוץ. בינתיים השוטרת דיברה עם העמית שלי מהחלון בצד השני אבל לא הקשבתי לשיחה שלהם.

הם עזבו אותנו שם, ונשארנו תקועים בין החיילים למפגינים למשך כמה דקות. נאצלנו להישאר באמבולנס כי אנחנו לא יכולים לנטוש אותו. לא יכולנו אפילו לסגור את החלונות כדי להגן על עצמנו מהגז, כי אלה חלונות חשמליים שפועלים רק כשהמנוע דולק. למזלנו לא נכנס הרבה גז. אחרי 15 דקות בערך החיילים התרחקו. ניצלתי את ההזדמנות, לקחתי את המפתח ונסענו משם. נכנסנו לכפר ושם טיפלנו בעוד נפגעי גז עד השעה 19:00 בערך.

תיעוד וידיאו: הישאם אבו שקרה- סוכנות אל אנאדול

סרטונים אחרונים