דילוג לתוכן העיקרי

שוטרי מג"ב תפסו ילד בן 6 בחברון, הובילו אותו בכוח למחסום והחזיקו בו במשך כשעה

השוטרים הכניסו אותי לתוך מחסום אבו א-ריש (בית המרקחת) וסגרו אותי בחדר במחסום למשך כשעה. בכיתי והחיילים קיללו אותי. אחר כך הם הכניסו אותי לרכב לבן. שמעתי את הילד השני שנעצר יחד איתי שואל ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שוטרי מג"ב תפסו ילד בן 6 בחברון, הובילו אותו בכוח למחסום והחזיקו בו במשך כשעה

השוטרים הכניסו אותי לתוך מחסום אבו א-ריש (בית המרקחת) וסגרו אותי בחדר במחסום למשך כשעה. בכיתי והחיילים קיללו אותי. אחר כך הם הכניסו אותי לרכב לבן. שמעתי את הילד השני שנעצר יחד איתי שואל את החיילת לאן הם מתכוונים לקחת אותנו והיא ענתה לו: ״לכלא״.

דברים אלה אמר זייד טאהא, בן 6, לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-27.11.18, לאחר שעוכב על ידי שוטרי מג"ב למשך כשעה במחסום במרכז העיר חברון.

 

ביום ראשון, 25.11.18, בסביבות השעה 14:00, הלכו שלושה ילדים – קוסאיי א-רג'בי, בן 11, ושני אחייניו אוסייד טאהא, בן 10 וזייד טאהא, בן 6, לשחק בפארק א-זהראא שבמרכז העיר חברון, שנמצא במרחק של כ-300 מטרים מדרום למחסום בית המרקחת. כשעתיים מאוחר יותר, בסביבות השעה 16:00, עזבו קוסאיי ואוסייד את הגן, וצעירים שהיו באזור יידו אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון שבתגובה השליכו לעברם רימוני גז מדמיע והלם.

כמה דקות לאחר מכן תועד בווידיאו חייל כשהוא אוחז את עבד א-רחמאן אבו דאווד, בן 15, בצווארו ובזרועו ומוביל אותו למחסום בית המרקחת. בהתחלת התיעוד נראית גם חיילת הדוחפת בחוזקה את הנער בעת שהוא מוחזק בידי החייל. כמה דקות לאחר מכן תועדו גם שני שוטרי מג"ב כשהם אוחזים ילד בן 6, זייד טאהא, בשתי זרועותיו ומובילים גם אותו למחסום. השניים הוחזקו במחסום במשך כשעה ואז העבירו כוחות הביטחון את אבו דאווד לתחנת המשטרה בקרית ארבע ומשם לכלא עופר. הוא הוחזק במעצר עד ל-2.12.18, אז נגזרו עליו שלושה חודשי מאסר וקנס של 500 שקלים במסגרת מערכת המשפט הצבאית שאינה מספקת שום הגנות לקטינים ומפרה את זכויותיהם באופן שיטתי.

את טאהא לקחו השוטרים ממחסום בית המרקחת ברכב אחר, למחסום שאת שמו אינו יודע, ומשם הועבר שוב, הפעם למחסום באב א-זאוויה, שם הוא נמסר לידי המשטרה הפלסטינית. בעדותו סיפר:

Thumbnail
זייד טאהא בביתו. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 27.11.18

הרכב לקח אותי למחסום אחר ושם הכניסו אותי לחדר שבו היה חייל שישב על כיסא. הוא פתח את המחשב שלו והראה לי תמונות של כמה ילדים. הוא הסתכל טוב טוב על הפנים שלי ועל המחשב, וזה נראה כאילו הוא מחפש תמונה שלי בין התמונות של הילדים במחשב, אבל הוא לא מצא אותי שם. אחר-כך לקחו אותי ברכב אחר לרחוב שבו היה מחסום אחר, אני לא יודע איפה זה היה.

משם לקחו אותי לעמדה של המשטרה הפלסטינית בבאב א-זאוויה, ומשם לתחנה של המשטרה הפלסטינית (מרכז להגנת המשפחה) ואמא שלי ודוד שלי באו לקחת אותי משם.

טאהא עוכב במשך כשעה שבמהלכה השוטרים לא אפשרו לו להתקשר לבני משפחתו וליידע אותם על מקום הימצאו.

אמו, פלסטין טאהא, בת 26, נשואה ואם לשלושה, שמעה שבנה מוחזק בידי כוחות הביטחון מחמותה. בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-27.11.18 סיפרה:

לא העליתי בדעתי שייתכן שהצבא עצר ילד בגיל הזה. הייתי בהלם ודאגתי מאוד. כל הזמן ראיתי בדמיון שלי את זייד לבד עם חיילים ישראלים חמושים. קראתי לאחי ומייד יצאנו מהבית. בדרך קיבלתי עוד שיחת טלפון מחמותי, שנודע לה שזייד הועבר למשטרת ההגנה על המשפחה (הפלסטינית). זה הרגיע אותי ואני ואחי הלכנו מיד לשם.

הגענו לשם בערך בשעה 17:00. ברגע שנכנסתי פנימה ראיתי את זייד, והוא חיבק אותי ופרץ בבכי. גם אני התחלתי לבכות, חיבקתי אותו וניסיתי להרגיע אותו. אמרתי לו שהוא אתי עכשיו והכל בסדר. אחר-כך חתמתי על מסמך שמאשר שהילד נמסר לידי וכולנו חזרנו הביתה. זייד עדיין מפוחד ומתוח, הוא לא מוכן לעזוב אותי לרגע ואפילו לא לישון לבד במיטה שלו. הוא ישן מחובק איתי במיטה.

אין זו הפעם הראשונה שבה כוחות הביטחון מעכבים באופן בלתי חוקי ילד מתחת לגיל האחריות הפלילית. בצלם תיעד מספר מקרים כאלה בעבר, שבהם תירצו כוחות הביטחון את התנהלותם בטענה המופרכת שהם "רק" מעכבים את הילדים ומעבירים אותם לידי הרשויות הפלסטיניות. אין זה מתקבל על הדעת שילד קטן יוחזק לבדו בידי שוטרים חמושים, לכל פרק זמן שהוא, וזאת אף מבלי ליידע את הוריו. העובדה שהרשויות הישראליות סבורות שהתנהלות זו תקינה מעידה כאלף עדים על העיוורון המוסרי בו לקו.

תיעוד וידיאו: אום איאד שעאבני, מתנדבת בצלם בחברון

סרטונים אחרונים