דילוג לתוכן העיקרי

ירי קטלני בטול-כרם: חיילים ירו ממרחק של כ-80 מטרים בראשו של מוחמד חבאלי, בן 22, והרגו אותו

ביום שלישי, 4.12.18, בסביבות חצות, פלשו כמאה חיילים לעיר טול-כרם. חלק מהחיילים פשטו על ארבעה בתים בשכונות שונות בעיר וערכו בהם חיפוש קצר. צעירים בודדים שהגיעו לאזורים בהם נכחו החיילים ייד...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

ירי קטלני בטול-כרם: חיילים ירו ממרחק של כ-80 מטרים בראשו של מוחמד חבאלי, בן 22, והרגו אותו

ביום שלישי, 4.12.18, בסביבות חצות, פלשו כמאה חיילים לעיר טול-כרם. חלק מהחיילים פשטו על ארבעה בתים בשכונות שונות בעיר וערכו בהם חיפוש קצר. צעירים בודדים שהגיעו לאזורים בהם נכחו החיילים יידו לעברם אבנים, ואלה הגיבו בירי כדורי מתכת מצופי גומי וגז מדמיע. במהלך הלילה הגיעו כשלושים חיילים לאזור רחוב א-נוזהה העובר ממזרח למערב, בחלקה המערבי של העיר. חלקם התפרסו ברחוב בקבוצות של 4-3 והיתר נכנסו לסמטה שמול בית הספר "תיכון אל-פאדילייה לבנים" ופשטו על אחד הבתים. במורד הרחוב, במרחק של כ-150 מטרים מקבוצת החיילים הראשונה, עמדו כמה תושבים בפתח מסעדת א-סבאח וברחוב לידה. בהם היה גם מוחמד חבאלי, בן 22, בעל מוגבלות שכלית, תושב מחנה הפליטים טול-כרם. חבאלי הסתובב במקום כשהוא חוצה את הכביש הלוך וחזור.

Thumbnail
מוחמד חבאלי. התמונה באדיבות המשפחה

תיעוד וידיאו מארבע מצלמות אבטחה* המותקנות על שלושה בניינים שונים לאורך הרחוב העלה שהאזור היה שקט לחלוטין ולא התרחשו בו שום עימותים עם החיילים.

מתחקיר בצלם ומתיעוד ווידיאו זה עולה שבשעה 2:25 התקדמו קצין ושני חיילים לכיוון מסעדת א-סבאח, ועצרו במרחק של כ-80 מטר ממנה. כמה שניות לאחר מכן נורו ארבע או חמש יריות לעבר הצעירים שמול המסעדה, על-ידי חיילים אלה, והצעירים נמלטו מהמקום. חבאלי, הנראה בסרטון כשהוא אוחז מקל עץ ארוך שאסף כמה דקות לפני הירי, היה האחרון להתרחק. לאחר שהתקדם מספר צעדים נורה בראשו מאחור, ממרחק של כשמונים מטרים. ירייה נוספת פגעה ברגלו של מ.ח., תושב טול כרם. כדקה לאחר הירי נראים שלושת החיילים כשהם מצטרפים לשאר החיילים שבאזור ועוזבים את המקום, מבלי להעניק לחבאלי או למ.ח. טיפול רפואי. לאחר מכן נשמעו יריות נוספות. חבאלי פונה מיד לאחר הירי לבית החולים בטול-כרם, אליו הגיע כשהוא מחוסר הכרה, אינו נושם וללא דופק. למרות ניסיונות ההחייאה שבוצעו בבית החולים מותו נקבע זמן קצר אחר כך. מ.ח. פונה לבית החולים ברכב אחר, שם עבר צילומי רנטגן בהם התגלה שהכדור חדר לרגלו השמאלית ונותר תקוע בה.

ח'.ע., בן 25, תושב טול-כרם, שעמד בסמטה שמול מסעדת א-סבאח וצפה במתרחש, סיפר בעדות שמסר ב-9.12.18:

עמדתי שם עם עוד צעירים ומוחמד חבאלי, שאני מכיר, היה איתנו. הוא החזיק מקל עץ. ידענו שיש חיילים באזור אז ובסביבות 2:20 ראינו שלושה חיילים מתקדמים לכיוון שלנו. אני וצעירים אחרים ביקשנו ממוחמד חבאלי, שכולם קראו לו "זעתר", להתרחק משם כי דאגנו לו בגלל החיילים. הוא הקשיב לנו והתחיל להתרחק ואז פתאום שמענו ירי. החיילים שהתקדמו אלינו הם אלה שירו.

כשהתחיל הירי הייתי בכניסה לסמטה שמול מסעדת א-סבאח. היו 5-4 יריות ואחת מהן פגעה במוחמד חבאלי. ראיתי אותו נופל עם הפנים לקרקע ואז ברחתי לתוך הסמטה יחד עם עוד אנשים. אחר-כך נפסק הירי.

רצתי חזרה לרחוב וצעקתי לצעירים אחרים להביא מכונית כדי לפנות את חבאלי. הייתי הראשון שהגיע אליו. היה לו דימום חזק מהראש. הרמתי אותו מהכתפיים וגררתי אותו למרחק של 4-3 מטרים לתוך הסמטה, כשאני נזהר שהראש שלו לא ייחבט בקרקע, כי פחדתי שהחיילים יירו בו שוב. אחרי היריות שמהן חבאלי נפגע שמעתי עוד ירי, באוויר, אבל לא ראיתי את החיילים שירו.

Thumbnail
המקום שבו נהרג מוחמד חבאלי. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 4.12.18

מ.ח., שנפצע ברגלו, סיפר בעדות שמסר לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי ב-4.12.18:

בסביבות השעה 2:30 ראיתי שלושה חיילים מתקדמים מכיוון הכניסה לבית הספר אל-פאדילייה מזרחה, למקום שבו עמדתי עם צעירים אחרים. הם התחילו לירות אש חיה ואני וצעירים אחרים שהיו ליד בתי הקפה ומסעדת א-סבאח ניסו לברוח לכיוון מזרח.

רצתי בערך 10 או 15 מטרים ואז הרגשתי שנפגעתי ברגל שמאל. היא דיממה והרגשתי נימול. ניסיתי להסתתר ברחוב צדדי כדי שלא אפגע שוב. התחלתי לקרוא לצעירים שהיו באזור ואחד מהם הגיע אליי ועזר לי להגיע לכיכר סמוכה. אדם שעבר שם במכונית פינה אותי למחלקת הטראומה בבית החולים ע"ש השהיד ת'אבת ת'אבת. עשו לי צילומי רנטגן והתברר שיש חור כניסה של קליע מתחת לברך שמאל ואין חור יציאה. עכשיו אני מחכה בבית החולים שיוציאו לי את הכדור.

ח.פ., תושב טול-כרם, שהגיע לאכול במסעדת א-סבאח בסביבות השעה 2:15, תיאר בעדות שמסר ב-6.12.18 לתחקירן בצלם עבד אל-כרים א-סעדי מה אירע:

עמדתי עם עוד אנשים ברחוב והסתכלנו על החיילים. ברגע מסוים נכנסתי למסעדת א-סבאח כדי להזמין ארוחה. הגעתי רק לפתח של המסעדה ואז שמעתי יריות. הסתובבתי החוצה וראיתי את מוחמד חבאלי, שמכונה זעתר, שוכב עם הפנים לקרקע. הוא נפגע מכדור בראשו. צילמתי את זה בטלפון הנייד שלי והתחלתי לקרוא לצעירים אחרים כדי שנוכל למשוך אותו ולפנות אותו מאמצע הכביש לסמטה שמול המסעדה, בגלל שפחדתי שהירי יימשך או שתעבור מכונית ותפגע בו.

כשהעזתי לצאת החוצה הסתכלתי לכיוון החיילים שהיו מול בית הספר אל-פאדילייה וראיתי שהם נסוגים לכיוון כיכר ח'דורי. שמעתי יריות באוויר. אחרי שהצעירים היו בטוחים שהחיילים הסתלקו, הם העלו את מוחמד חבאלי למכונית פרטית. נסעתי איתו לבית החולים והגענו למחלקת הטראומה תוך כמה דקות. הפרמדיקים והרופאים ניסו לתת לו עזרה ראשונה ולבצע בו החייאה אבל הוא כבר לא היה בחיים.

מהמקום שבו עמדתי לפני הירי לא ראיתי שום יידוי אבנים. אנשים רק עמדו והסתכלו על החיילים שהיו ליד בית הספר אל-פאדילייה. אני לא יודע מה קרה בחלקים אחרים של הרחוב, אולי צעירים יידו אבנים או קראו קריאות לחיילים.

בתגובה לפרסום האירוע, טען הצבא כי במקום "התפתחה הפרת סדר אלימה", כי "עשרות פלסטינים יידו אבנים" וכי החיילים "הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ולאחר מכן בירי חי". בתיעוד המצולם ובעדויות שגבה בצלם מאנשים שנכחו בסביבתו של חבאלי אין זכר לדבר מכל אלה: לא ל"הפרת סדר", לא ליידוי אבנים ולא לירי של אמצעים לפיזור הפגנות. ההיפך הוא הנכון: החיילים נראים כשהם מתקדמים לאיטם, הפלסטינים משוחחים ביניהם, ואז יורים החיילים בראשו של חבאלי והורגים אותו ללא סיבה נראית לעין, מבלי להזהיר אותו, בלי כל הצדקה ובניגוד לחוק.

בתקשורת פורסם גם כי הצבא פתח בחקירת מצ"ח בנוגע לאירוע. ואולם בניגוד לשמה, "מערכת אכיפת החוק הצבאית" אינה חוקרת מקרי הרג של פלסטינים במטרה להגיע לחקר האמת, באופן היכול להביא לנקיטת צעדים נגד כל שרשרת הפיקוד האחראית למוות ולמנוע הישנות של מקרים כאלה. מערכת זו נועדה בעיקר ליצירת מראית עין ולהשתקת כל ביקורת, כדי לאפשר לצבא להמשיך להשתמש בנשק קטלני מבלי לשלם על כך מחיר כלשהו.

* ב-5.12.18 פורסם בכלי התקשורת כי נפתחה חקירת מצ"ח.
** לתיעוד המלא:

Camera 01: https://youtu.be/vQjpV3mfhIE
Camera CH02: https://www.youtube.com/watch?v=Mx2xE...
Camera 2: https://youtu.be/PrZI8xRU5eI
Camera 04: https://youtu.be/b7FP8FWn64E

סרטונים אחרונים