דילוג לתוכן העיקרי

שוטרים תקפו ועצרו שני תושבי שכונת בטן אל-הווא שבמזרח ירושלים, אחד מהם בן 15, ירו כדורי ספוג והשליכו רימוני הלם בשכונה

ב-7.11.17, בסביבות השעה 16:00, רשמו שוטרי מג"ב דו"חות תנועה בשכונת בטן אל-הווא בכפר סילוואן שבמזרח ירושלים. באותה שעה עבר במקום על אופניו א.ר., בן 15, תושב השכונה, בדרכו לביתו. אחד השוטרי...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שוטרים תקפו ועצרו שני תושבי שכונת בטן אל-הווא שבמזרח ירושלים, אחד מהם בן 15, ירו כדורי ספוג והשליכו רימוני הלם בשכונה

ב-7.11.17, בסביבות השעה 16:00, רשמו שוטרי מג"ב דו"חות תנועה בשכונת בטן אל-הווא בכפר סילוואן שבמזרח ירושלים. באותה שעה עבר במקום על אופניו א.ר., בן 15, תושב השכונה, בדרכו לביתו. אחד השוטרים עצר אותו ודרש ממנו את תעודת הזהות שלו. א.ר., שעוד לא מלאו לו 16, ענה שאין לו תעודה ולשאלת השוטר השיב שאביו נמצא במקום עבודתו. לאחר מכן ירד א.ר. מאופניו והחל להתרחק מהמקום ברגל אולם השוטר אחז בחוזקה בצווארו.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם עאמר עארורי ב-8.11.17 סיפר:

ירדתי מהאופניים ורציתי וללכת הביתה כדי להגיד לאמא שהשוטר מבקש את תעודת הזהות של אבא. אבל אז השוטר תפס את הצוואר שלי ולחץ חזק מאוד, אולי הוא חשב שאני מנסה לברוח. כאב לי מאוד. שמעתי את בן הדוד שלי, יזן, אומר לשוטר: "מה אתה רוצה ממנו?". התחילה מהומה והיו דחיפות הדדיות בין השוטרים לתושבים. פתאום השוטר זרק אותי על הארץ ושם את הברך שלו על הראש שלי. צרחתי מכאבים ואז ראיתי אבנים נופלות לידי. אחרי זמן קצר שמעתי את יזן צועק "איי, העין שלי!".

יזן א-רג'בי, בן 18, הגיע למקום כמה דקות אחרי בן דודו א.ר., תיאר בעדות שמסר לתחקירן בצלם עאמר עארורי ב-8.11.17 את מה שקרה אז:

יזן א-רג'בי. צילום: עאמר עארורי, בצלםשוטר ממשמר הגבול הפיל את בן הדוד שלי א. על הארץ ושם את הברך על הראש שלו. א. התחיל לצעוק לעזרה, ובאותו רגע מישהו זרק אבנים מהגג של אחד הבתים בשכונה. האבנים נחתו לידו ופחדתי שהוא ייפגע, אז כשהשוטרים הפסיקו לדחוף אותנו והלכו לחפש את מיידי האבנים ניגשתי לשוטר ששם את הרגל על הראש של א.ר. ואמרתי לו בערבית: "אתה צריך להרחיק את הילד מכאן, כדי שלא ייפגע מהאבנים".

השוטר הוציא מיד מהכיס מיכל קטן של תרסיס פלפל וריסס אותו בפנים שלי, כשהברך שלו עדיין על הראש של א.. רציתי רק להיות בבית שלי, ורצתי בלי שליטה כי לא ראיתי כלום ושרף לי נורא בפנים. מאוחר יותר אמרו לי שרצתי למרחק של 30-20 מטרים משם והתרחקתי מהבית שלי. הרגשתי סחרחורת ובחילה. בסוף החלטתי לחזור למקום שבו היו השוטר וא. ושאר האנשים.

דודו של א.ר., ג'דאללה א-רג'בי, בן 38, הגיע למקום וראה את השוטר עומד כשרגלו על ראשו של א.ר.. הוא שוחח עם השוטר, שטען שא.ר. ניסה לדרוס אותו עם אופניו. ג'דאללה הרים את אחיינו מהקרקע והרחיק אותו מהאזור שאליו יודו אבנים. השוטר נעמד לידם ומנע מהתושבים להתקרב.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם עאמר עארורי ב-8.11.17ו לבצלם תיאר ג'דאללה מה התרחש לאחר מכן: 

ג'דאללה א-רג'בי. צילום: עאמר ערורי, בצלםבזמן שעמדתי ליד א., ראיתי את יזן מגיע מכיוון המזבלה כשהוא צורח והיד שלו על הפנים. היה אפשר לראות סימנים של תרסיס פלפל על הפנים והצוואר שלו. אני לא יודע למה, אבל שוטר המג"ב שדרך על הראש של א. תקף עכשיו את יזן, שם את הזרוע שלו מסביב לראש שלו, משך אותו ואמר לו שהוא עצור.

שאלתי שוטר מג"ב אחר: "למה אתם עושים את זה? תעזבו את הילדים!". אחד מהם הצביע על א. ואמר "הילד הזה נסע על האופניים בלי קסדה והוא צריך לקבל קנס". עניתי לו: "אז הוא לא ניסה לדרוס אף אחד כמו שאמר החבר שלך?". תוך כדי כך היה יידוי אבנים מגגות בניינים בשכונה. הבאתי חלב מהבית כדי להקל על הכוויות של יזן מתרסיס הפלפל. הגיע גם חובש מהשכונה שנתן ליזן עזרה ראשונה.

בשלב זה הגיעו למקום כשמונה שוטרי יס"מ והחלו לירות כדורי ספוג ולהשליך רימוני הלם. אדם אחד נפצע קל מירי כדור ספוג.

השוטרים לקחו את א.ר. ויזן א-רג'בי לניידת משטרה, שם אזקו את ידיהם באזיקוני פלסטיק. בתוך הניידת הידק אחד השוטרים את האזיקונים שעל ידיו של א.ר.. יזן ביקש מהשוטר להרפות את האזיקים של א.ר., ואולם השוטר סירב וסטר לו. לאחר שביקש שוב, הסיר שוטר אחר את האזיקונים מידיו של א.ר.. לאחר כשעתיים הגיעו אבותיהם של שני הנערים לניידת, אולם השוטרים אסרו עליהם לדבר עם הנערים.

כעבור כעשר דקות הסיעו השוטרים את שני הנערים לתחנת המשטרה שברחוב סאלח א-דין, שם הוכנסו לחדר עם שני שוטרי מג"ב. בסביבות השעה 19:00, הגיע למקום עורך דין מטעם מרכז המידע של ואדי חילווה שבשכונת סילוואן, ושוחח בנפרד עם שניהם. יזן נלקח לחקירה, שנמשכה כחצי שעה, במהלכה לא יידע אותו החוקר כי הוא רשאי לשמור על זכות השתיקה.

בעדותו סיפר:

לקחו אותי לחדר שבו ישב חוקר בלבוש אזרחי. הוא אמר לי בערבית: "אתה מואשם באיום על שוטר והכשלתו בעת מילוי תפקידו". אמרתי לו: "לא נכון! בשכונה יש מצלמות, ואתה יכול לבדוק אותן ולראות מי תקף את מי!". החקירה נמשכה כחצי שעה. החוקר אמר לי להתקשר לאבא שלי, כדי שיבוא ויחתום על ערבות. התקשרתי מהטלפון של החוקר, אבל אבא שלי אמר לי: אתה בן 18, ולא צריך אותי. אני לא אגיע! אמרתי לחוקר שאבא שלי מסרב להגיע, ושהוא אומר שאני בוגר ויכול לחתום בעצמי על כל נייר שתרצה. החוקר אמר לי: "אז תחתום על הדברים שלך, וגם על התחייבות לחזור לחקירה ביום חמישי". הוא איים שאם לא אגיע אשלם חמשת אלפים ש"ח.

Thumbnail
בני הדודים א.ר. ויזן א-רג'בי במועדון הנוער בשכונת בטן אל-הווא. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 6.12.17

יזן חתם על עדותו שנרשמה בעברית – שפה שאינו קורא – והשוטרים החזירו אותו לחדר אליו הוכנס בהתחלה. בינתיים נלקח א.ר. לחדר אחר, שם נמסר לו דו"ח על סך 250 ש"ח על רכיבה על אופניים ללא קסדה ולאחר כשעתיים וחצי, בסביבות השעה 22:30, שוחררו א.ר. ויזן.

כפי שבצלם דיווח בעבר, התנהלות זו של המשטרה אינה יוצאת דופן, ותקיפות שוטרים ומעצרי שווא אינם דבר חדש בשכונת בטן אל-הווא. בשכונה זו מתנהל מהלך הגירוש הגדול ביותר של השנים האחרונות במזרח ירושלים. כיום גרים בה כבר יותר ממאה מתנחלים ונגד כ-80 משפחות שגרות בשכונה מזה עשרות שנים מתנהלים הליכי פינוי מבתיהם. כניסת המתנחלים לשכונה שינתה את פניה: תביעות משפטיות, פגיעה בפרטיות, התנכלויות יומיומיות לתושבים מצד המתנחלים ונוכחות מסיבית של אנשי כוחות הביטחון ומאבטחים פרטיים, המפעילים אלימות נגד התושבים הפלסטינים, מאיימים עליהם, עוצרים קטינים ומשבשים את החיים בשכונה.

סרטונים אחרונים