דילוג לתוכן העיקרי

שגרה בחברון: מעצרי קטינים במרכז העיר לאחר עימותים עם חיילים

ביום שישי ה-13.10.17, לאחר תפילת הצהריים, בסביבות השעה 14:00, יידו נערים אבנים לעבר חיילים באזור באב א-זאוויה שבמרכז העיר חברון. בתגובה, ירו לעברם החיילים כדורי מתכת מצופי גומי והשליכו רי...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שגרה בחברון: מעצרי קטינים במרכז העיר לאחר עימותים עם חיילים

ביום שישי ה-13.10.17, לאחר תפילת הצהריים, בסביבות השעה 14:00, יידו נערים אבנים לעבר חיילים באזור באב א-זאוויה שבמרכז העיר חברון. בתגובה, ירו לעברם החיילים כדורי מתכת מצופי גומי והשליכו רימוני הלם. במהלך העימותים, הגיעו לאזור עשרות חיילים ועצרו 18 צעירים ונערים, רובם מתחת גיל 18, תוך כדי שהם מכים אותם ומקללים אותם. הם נלקחו למחנה צבאי בתחנה המרכזית הישנה שברחוב א-שוהדאא בחברון. שם, נחקרו הצעירים יותר בחדר אחד, ובני ה-16 ומעלה נחקרו בחוץ כל אחד בנפרד. כולם שוחררו באותו הלילה בסביבות השעה 22:00. ג'מאל אבו סעיפאן ועימאד אבו שמסייה, תושבי חברון, תיעדו בווידיאו את מעצרם של חלק מהנערים ואת עיכובם במחסום. 

מ.ג'. , בן 13 וחצי, מחברון, לומד בבית הספר א-סייד בכיתה ח', הלך עם חברו, לבאב א-זאוויה. כאשר התקרבו, הם ראו את העימותים.

כך סיפר מ.ג. בעדות שמסר ב-19.10.17 לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש:

כחמישים חיילים התחילו להתקדם אלינו מכיוון באב א-זאוויה וכולנו ברחנו. אני הייתי בקבוצה של ילדים וצעירים שברחו לכיוון הקניון המסחרי. החיילים הדביקו אותנו והורו לנו לעמוד עם הפנים לקיר. אחד החיילים בעט בי ברגליי מאחורה ובזרוע, וחבט בי בגב עם קת הרובה. התחלתי לבכות. החיילים האחרים תקפו את הילדים והצעירים באותו אופן. אחרי כרבע שעה החיילים הובילו אותנו אל מחוץ לקניון והעבירו אותנו במחסום באב א-זאוויה, ושוב תקפו אותנו בבעיטות. הם כבלו את הידיים שלנו מלפנים והובילו אותנו אל מחנה צבאי בתחנת האוטובוסים הישנה ברחוב א-שוהדאא בעיר העתיקה.

החיילים הכניסו אותנו לחדר, הושיבו אותנו על כיסא וכיסו את העיניים שלנו. הם חקרו אותנו במשך כשעתיים כשהעיניים שלנו מכוסות. חייל שאל אותי אם זרקתי אבנים ואני הכחשתי. הוא אמר שיש להם תמונות. אמרתי לו שיראה לי את התמונות אבל הוא לא הסכים והאשים אותי שאני משקר.

בינתיים נהיה חושך. רכב צבאי העביר אותנו למת"ק הישראלי. הושיבו אותנו בתוך מכולה. הגיע קצין דרוזי והתחיל לתת לנו עצות בערבית שלא להשתתף בעימותים ולא לשמוע למסיתים, הוא איים עלינו שזה יפגע בנו ובמשפחות שלנו ושייקחו מהם את היתרי העבודה בישראל.

אחרי שעה בערך הגיעו אנשי הקישור הפלסטיני והעבירו אותנו אל תחנת המשטרה בשכונת ג'נייד באזור H1, למוקד להגנת המשפחה. בסביבות השעה 22:00 הגיע הדוד שלי בשאר, בן 40, ואסף אותי משם. חזרתי הביתה עם כאבים בגב, ברגליים ובידיים והרגשתי מותש. אכלתי ארוחת ערב ומיד ישנתי. פחדתי מאוד, זה היה המעצר הראשון בחיים שלי.

מחמוד אל-היימוני, בן 28, תושב חברון, היה בין העצורים המבוגרים יותר. הוא היה בדרכו לבית קפה באזור יחד עם בן דודו בן ה-18 אחמד.

בעדות שמסר ב-19.10.17 לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש, הוא סיפר על שהתרחש לאחר שהגיעו בסביבות 16:00 לכיכר א-סחה, הנמצאת במרחק של כ-300-400 מטר מבאב א-זאוויה:

כשהגענו ראיתי כלי רכב צבאיים וחיילים ליד באב א-זאוויה. הערכתי שהיו באזור עימותים. היו לידינו צעירים וילדים שעמדו והסתכלו על מה שקורה בסביבת באב א-זאוויה.

פתאום הגיעו ארבעה כלי רכב צבאיים ועצרו בכיכר א-סחא ומהם ירדו בערך חמישים חיילים. כל מי שהיה באזור התחיל לברוח. לא ניסיתי לברוח כי לא עשיתי שום דבר. אחד החיילים תקף אותי והפיל אותי על הקרקע. כשניסיתי לקום חייל נוסף הגיע, הכה אותי עם קת הרובה בצד ימין של הגוף, והוביל אותי כשהוא לופת את הצוואר שלי אל מול קניון חברון סנטר. ראיתי עוד חיילים נוספים שתפסו צעירים וילדים, רובם יותר צעירים ממני.

החיילים הובילו את מחמוד אל-היימוני  יחד עם צעירים נוספים לחקירה כשעיניו מכוסות. בסביבות השעה 22:00 שוחרר אל-היימוני במטה המשטרה הפלסטינית בשכונת ג'נייד, משם אספו אותו הוריו. מחמוד סיפר בעדותו על הפגיעות שנגרמו לו כתוצאה מהמכות שקיבל: "המכות של החיילים השאירו עלי חבורות וסימנים כחולים בגב. הגעתי הביתה כשאני מותש ורעב. אכלתי ארוחת ערב והלכתי לישון מוקדם. לא הלכתי לבית חולים מתוך הנחה שהחבורות ייעלמו עם הזמן".

ל.ז., בן 16, תושב חברון, נעצר אף הוא באירוע ומסר עדות ב-16.10.17 לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש:

החיילים הובילו אותי עם כולם למחנה של הצבא בתחנת האוטובוס הישנה ברחוב א-שוהדאא, שם חקרו אותנו. לא הכו אותי. בזמן העיכוב שלנו בחדר שמעתי בכי של ילדים.

אחרי החקירה רכב צבאי הסיע אותנו למטה המנהל האזרחי, שם הושיבו אותנו בתוך מכולה. הגיע קצין דרוזי שדיבר אלינו וייעץ לנו לא להקשיב לדברי הסתה ולא להשתתף בעימותים שפוגעים בנו.

בסביבות השעה 22:00 הגיעו שוטרים מהמשטרה הפלסטינית שהעבירו אותנו למטה המשטרה בשכונת ג'נייד. בסביבות השעה 22:30 הגיע אבא שלי ואסף אותי, וגם הורים של ילדים אחרים הגיעו.

חזרתי הביתה והייתי מפוחד ומותש. למחרת הלכתי עם אבא ואחי אחמד אל בית החולים הממשלתי עאליה. אחי א. סבל מנפיחות בזרוע ימין ובאף בגלל שבמהלך המעצר שלו דחפו אותו על קיר.

חיילים שנכנסים לחברון ומשבשים את חייהם של התושבים הוא עניין שגרתי בחברון, ובכלל זה מעצר של נערים, אלימות כלפי תושבים והחרמה של כספים וכלי רכב. במקרה זה, עצרו החיילים נערים צעירים במיוחד. איש לא הבהיר להם מה עתיד להתרחש, איש לא איפשר להם להתקשר למשפחותיהם (ואיש לא טרח לעדכן אותן בעצמו). למרות גילם הצעיר, הנערים נחקרו ללא נוכחות עורך-דין או בן משפחה.

אירוע זה אינו חריג. המציאות המתוארת כאן היא חלק מהתמונה הקבועה של השליטה והדיכוי שישראל כופה על הפלסטינים בכל רחבי הגדה, כחלק ממימושו היומיומי והמתמשך של משטר הכיבוש.

מיקום

סרטונים אחרונים