דילוג לתוכן העיקרי

מתנחל ירה באוויר ליד בית ספר בבורין, חבריו יידו אבנים והחיילים שהגיעו למקום לא עשו דבר

הכפר בורין שוכן מדרום לעיר שכם וממזרח לו הוקמה על אדמותיו, בשנת 1983, ההתנחלות יצהר, שבינה לבין הכפר חוצץ כביש 60. מאז הוקמה ההתנחלות סבלו תושבי הכפר ממעשי אלימות חוזרים ונשנים מצד המתנחל...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

מתנחל ירה באוויר ליד בית ספר בבורין, חבריו יידו אבנים והחיילים שהגיעו למקום לא עשו דבר

הכפר בורין שוכן מדרום לעיר שכם וממזרח לו הוקמה על אדמותיו, בשנת 1983, ההתנחלות יצהר, שבינה לבין הכפר חוצץ כביש 60. מאז הוקמה ההתנחלות סבלו תושבי הכפר ממעשי אלימות חוזרים ונשנים מצד המתנחלים וכך גם בית הספר "תיכון בורין לבנים ולבנות", הנמצא במרחק של קילומטר מכביש 60, שבצמוד אליו הוקם מוצב צבאי.

ב-16.3.17, בסביבות השעה 11:00, הגיעו שני מתנחלים למתחם בית הספר. לדברי עדי ראייה, אחד המתנחלים טיפס על הגדר והשני עמד מאחורי הגדר. כשיצאו התלמידים להפסקה, החל המתנחל שעל הגדר לצלם אותם, ליידות לעברם אבנים, לצעוק ולעשות לעברם תנועות מגונות. התלמידים, שהתאספו בחצר, השיבו להתגרות זו ביידוי אבנים לעברו. בשלב זה ירד המתנחל מהגדר והשניים התרחקו ועצרו במרחק של כ-700 מטרים מבית הספר. דקות ספורות לאחר מכן הגיע למקום מתנחל נוסף, ככל הנראה שומר בהתנחלות יצהר הסמוכה, שהיה חמוש והמתנחל שעמד קודם לכן מאחורי הגדר החל ליידות אבנים לעבר מתחם בית הספר. כמה שניות לאחר מכן ירה המתנחל החמוש ירייה אחת באוויר. בשלב זה הגיעו למקום שלושה חיילים ונעמדו ליד המתנחלים מבלי לעצור מי מהם או לכל הפחות להרחיקם מהמקום. במקום זאת, התקשר נציג מהמת"ק למנהל בית הספר ובעקבות השיחה יצא סגן המנהל לשוחח עם החיילים. החיילים הציגו בפני סגן המנהל צילומים שצילם קודם לכן המתנחל שטיפס על הגדר וטענו כי תלמידים יידו אבנים על נוסעים בכביש 60 הסמוך. כחצי שעה לאחר תחילת האירוע פיזר צוות המורים את התלמידים לבתיהם כדי למנוע החמרה במצב.

 

מוחמד עומרי, מורה בבית הספר, אמר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי ב-20.3.17:

ביום חמישי ה-16.3.17, בשעה 10:50 אחרי שנשמע הצלצול להפסקה, התחלתי לאסוף את המחברות והספרים שלי והתלמידים התחילו לצאת לחצר. פתאום שמעתי צפירות והמולה מבחוץ. יצאתי מהר לחצר וראיתי תלמידים מתאספים במגרש הכדורגל. על חומת בית הספר היה מתנחל שהסתכל לתוך המתחם והתחיל לצלם עם טלפון או מצלמה, לא יכולתי לזהות, ולעשות תנועות מגונות לתלמידים. כשהתקרבתי התלמידים אמרו לי שהמתנחל צעק עליהם וקילל אותם. התלמידים התחילו ליידות אבנים לעבר המתנחל ואני ושאר המורים ניסינו להפסיק את זה ולהכניס אותם בחזרה לכיתות.

ראיתי עוד שני מתנחלים, אחד מהם בבגדים שחורים שהחזיק כלי נשק גדול, והשני בבגדים לבנים ושחורים. כמה דקות אחר כך הגיעו שלושה או ארבעה חיילים וכולם עמדו בחניה של הג'יפים ליד המוצב הצבאי ואז החלו להתקדם לכיוון המתנחלים. במגרש חנו שם מיניבוס לבן של מתנחלים והמכונית של שומר ההתנחלות. אחר כך ראיתי את המתנחל שלבש בגדים שחורים מרים את הנשק שלו ויורה ירייה או שתיים. אני לא בטוח כי באותם רגעים, יותר מכל דבר אחר, רציתי לשמור על ביטחון התלמידים, שלא יקרה להם כלום.

ת'רווה עיד, בת 35, מתנדבת בפרויקט המצלמות של בצלם, שביתה משקיף על בית הספר, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי ב-30.3.17:

ביום חמישי, 16.3.17, בסביבות השעה 11:00 בבוקר, הייתי בבית שלי ושמעתי רעש של מהומה מכיוון בית הספר. הסתכלתי מחלון המטבח וראיתי תלמידים מתאספים בחצר בית הספר. ראיתי איש עומד על גדר של בית הספר, ומאחוריו עוד מישהו.

בהתחלה חשבתי שאלה תושבים מהכפר, אבל אחרי שהאיש יידה אבנים על התלמידים, הבאתי את המצלמה של ארגון בצלם, שאני מתנדבת כבר כמה שנים בפרויקט המצלמות שלו. יצאתי למרפסת שמשקיפה על בית הספר והתחלתי לצלם. כשהסתכלתי דרך עדשת המצלמה ראיתי שאלה מתנחלים. אחד מהם לבש חולצה בצבע לבן, והשני חולצה שחורה ומכנסי ג'ינס. ראיתי את התלמידים מיידים לעברם אבנים כדי להרחיקם מבית הספר.

בינתיים, הגיע שומר ההתנחלות במכונית שלו. הוא לבש בגדים שחורים והחזיק כלי נשק גדול. הוא ירה ירייה ורעדו לי הידיים כי פחדתי שמישהו נפגע. דאגתי במיוחד לבן שלי דאווד, בן 12, שלומד בבית הספר הזה, אבל המשכתי לצלם.

באותם רגעים הגיע ג'יפ ישראלי מכיוון כביש יצהר (הכביש המחבר בין ההתנחלות יצהר לכביש 60), וירדו ממנו בערך ארבעה חיילים. אחר כך הגיעו אחד אחרי השני עוד ג'יפים צבאיים, עד שהיו שם 5-4 ג'יפים.

המורים הכניסו את התלמידים לכיתות. בינתיים הגיעו לבית הספר גם כמה הורים ואנשים מהמועצה המקומית. ראיתי אותם ניגשים לחיילים ומדברים איתם. אחרי 30 דקות בערך, התלמידים התחילו לצאת מבית הספר.

מתיעוד הווידיאו ומהעדויות שגבתה תחקירנית בצלם עולה כי המתנחלים התקרבו לבית הספר, יידו אבנים וירו באוויר ללא כל מפריע – על אף הקרבה לעמדה צבאית. החיילים שהגיעו למקום לא עצרו את המתנחלים ולא הרחיקו אותם, ובמקום זאת טענו כלפי סגן מנהל בית הספר כי התלמידים יידו אבנים.

התנהלות החיילים בתקרית זו מדגימה פעם נוספת את תפקודו של הצבא בגדה המערבית – בגיבוי קבוע של הדרגים הבכירים – כמשרת כמעט בלעדי של אוכלוסיית המתנחלים. לא רק שהחיילים לא עושים דבר כדי להגן על התושבים הפלסטינים – על אף שזוהי חובתם – אלא הם גם משמשים כדוברים לטענות המתנחלים. אירוע זה מאפשר גם להתרשם שוב מהיחס השונה של כוחות הביטחון ליידוי אבנים: אם מיידה האבן הוא פלסטיני – הרי שזוהי סכנה מיידית שיש לטפל בה, גם באמצעים קטלניים. ואולם אם התוקף הוא מתנחל, ואפילו אם הוא יורה – מן הסתם יש לכך הצדקה וניתן להשקיף על האירוע מהצד.

 

סרטונים אחרונים