דילוג לתוכן העיקרי

פרקליטות המדינה דחתה ערר על סגירת תיק מח"ש שעסק בירי רימוני גז ובאלימות שוטרים בכפר א-נבי-סאלח

ביום שישי ה-13.5.11 התקיימה בכפר א-נבי סאלח שבמחוז רמאללה ההפגנה השבועית במחאה על השתלטות מתנחלים על קרקעות הכפר. בהפגנה השתתפו פלסטינים, ישראלים ואזרחים זרים. ההפגנה פוזרה על-ידי שוטרי מ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

פרקליטות המדינה דחתה ערר על סגירת תיק מח"ש שעסק בירי רימוני גז ובאלימות שוטרים בכפר א-נבי-סאלח

ביום שישי ה-13.5.11 התקיימה בכפר א-נבי סאלח שבמחוז רמאללה ההפגנה השבועית במחאה על השתלטות מתנחלים על קרקעות הכפר. בהפגנה השתתפו פלסטינים, ישראלים ואזרחים זרים. ההפגנה פוזרה על-ידי שוטרי משמר הגבול שעשו שימוש נרחב באמצעים לפיזור הפגנות ונהגו באלימות קשה: שוטרים הכו מפגינים בידיהם ובאמצעות אלות, בעטו בהם, קיללו אותם, התיזו על כמה מהם תרסיס פלפל ועצרו מפגינים תוך הפעלת כוח בלתי סביר.

בנוסף, שוטרי משמר הגבול ירו במהלך האירוע רימוני גז בכינון ישיר על מפגינים, ופצעו שניים מהם: בן רונן, מפגין ישראלי, שנפגע באופן חמור בכף ידו, וכריס וויטמן, אזרח אמריקני, שנפצע בראשו.

פיזורה האלים של ההפגנה תועד במצלמותיהם של בילאל תמימי ונרימאן תמימי, תושבי הכפר וצלמים מתנדבים בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, וכן על ידי צלמים נוספים שנכחו באירוע.

בעקבות האירוע הגישו חמישה מהמפגינים, ארבעה מהם ישראלים ואחד אזרח אמריקאי, תלונות למח"ש נגד שוטרי משמר הגבול. מח"ש פתחה תיק חקירה אחד לכלל התלונות.

ב-30.1.12 נשלחה למתלוננים הודעת מח"ש שלפיה הוחלט לסגור את תיק החקירה בעניין פציעתו של בן רונן מירי רימון גז, בעילה של חוסר ראיות. באשר לטענות על האלימות שהפעילו שוטרי משמר הגבול, הן נגד בן רונן והן נגד המתלוננים האחרים, ובאשר לפציעתו של כריס וויטמן מירי רימון גז, מסרה מח"ש שנמצא שנסיבות המקרה אינן מצדיקות פתיחה בחקירה פלילית. ב-3.5.12 הגישה עו"ד גבי לסקי ערר בשם בצלם לפרקליט המדינה על החלטות מח"ש, בדרישה להעמיד לדין את המעורבים בירי בבן רונן וכן להורות על פתיחתה של חקירה ממצה ורצינית לבדיקת תלונותיהם של כריס וויטמן על פציעתו ושל יובל הלפרין על האלימות שהופעלה נגדו, אשר לא נחקרו כלל. למעלה משנה וחצי לאחר מכן, ב-30.1.14, נמסר לעו"ד לסקי כי המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד יהודה שפר, לא מצא לנכון לשנות את החלטת מח"ש ועל כן החליט לדחות את הערר.

בנימוקי פרקליטות המדינה לדחיית הערר נטען כי שהות המתלוננים במקום הייתה לא חוקית שכן האזור הוכרז כשטח צבאי סגור וכי המתלוננים סרבו להתפנות מהמקום, גם לאחר שהשוטרים הכריזו על הדבר באמצעות מערכת הכריזה וביקשו מהם להתפזר. מההודעה על דחיית הערר נעדרה התייחסות פרטנית לאירועי פציעתם של העוררים בן רונן וכריס וויטמן מירי רימוני גז. כל שנטען הוא כי מסרטוני הווידיאו שתיעדו את האירועים עולה כי "הירי היה בכינון עקיף לכיוון שטח פתוח, ולא מתוך מטרה לפגוע ישירות במי מהמפגינים". זאת על אף, שלפחות מתיעוד הווידיאו של הירי בבן רונן, עולה באופן ברור כי הירי בוצע מטווח קצר, בכינון ישיר, בתגובה לפקודת המפקד לירות ברונן. אולם בפרקליטות המדינה, כמו במח"ש, בחרו לאמץ את גרסתם של השוטר שירה ברונן ושל מפקדו, לפיה הירי בוצע בכינון עקיף ולא מתוך כוונה לפגוע ברונן.

בפרקליטות המדינה בחרו גם להתעלם מהטענה המופיעה בערר, לפיה מח"ש כלל לא בחנה את תלונתו של רונן כי הוכה באלה לפני שנורה, למרות תיעוד הווידיאו הברור של האירוע.

לגבי תלונתו של המפגין יובל הלפרין על הכאתו בידי שוטרים, שמח"ש החליטה לא לחקור, נטען בנימוקי הפרקליטות כי קיים פער לא סביר בין התיאור שמסר הלפרין למח"ש באשר להכאתו בידי שוטרים באירוע, לבין התמונות המתעדות את הפגיעה בגופו והעובדה שהוא לא נזקק לטיפול רפואי. כך קבעה הפרקליטות למרות תיעוד הווידיאו של האירוע, בו ניתן לראות בבירור שוטרים מכים את הלפרין מספר פעמים באלה בחלקים שונים בגופו.

מח"ש כשלה בטיפולה בתיק זה: החקירה שניהלה הייתה חלקית ולקויה וההחלטה שהתקבלה בסופה, לסגור את התיק ולא לחקור כלל תלונות חמורות אחרות על אלימות וירי באותו אירוע, אינה יכולה להיות מוצדקת. בחירתה של פרקליטות המדינה לגבות החלטות אלה חמורה לא פחות.

טיפול חלקי ולא ממצה של רשויות המדינה בתלונות נגד שוטרים אלימים מעביר לכוחות המשרתים בשטח מסר מסוכן, לפיו אין בכוונתה של המערכת למצות את הדין עם שוטרים שחרגו מסמכותם ופגעו באזרחים. בכך, מפקירה מערכת אכיפת החוק את גופם ואת ביטחונם של אזרחים והופכת שותפה להפרת זכויותיהם בידי כוחות הביטחון.

סרטונים אחרונים