דילוג לתוכן העיקרי

וידיאו: חיילים הכו עיתונאים שתיעדו הפגנה בכפר קדום, 21.6.2013

עדכון: ב-30.3.14 נמסר לבצלם מהפרקליטות לעניינים מבצעיים כי התיק הועבר לגורמים הצבאיים הרלוונטיים לצורך קבלת התייחסותם.ב-21.6.13 התקיימה בכפר קדום, כמידי שבוע מאז יולי 2011, הפגנה במחאה על...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

וידיאו: חיילים הכו עיתונאים שתיעדו הפגנה בכפר קדום, 21.6.2013

עדכון: ב-30.3.14 נמסר לבצלם מהפרקליטות לעניינים מבצעיים כי התיק הועבר לגורמים הצבאיים הרלוונטיים לצורך קבלת התייחסותם.

ב-21.6.13 התקיימה בכפר קדום, כמידי שבוע מאז יולי 2011, הפגנה במחאה על סגירת הכביש המקשר בין הכפר לשכם. במהלך ההפגנה, חיילים תקפו כתב וצלם של הטלוויזיה הפלסטינית ולאחר מכן עצרו אותם למשך יומיים.

בהתייחסות דובר צה"ל לאירוע ולתיעודו, אשר פורסמה באתר "news1", נמסר: "במהלך הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית שהתקיימה בקדום, בה 50 פלשתינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, נעצרו צלמים פלשתינים שהתעמתו עם הכוחות ותקפו חיילים. הצלמים הועברו לטיפול משטרת ישראל. על-אף שהסרטון המדובר אינו מציג את תמונת המצב המלאה כפי שהתרחשה בשטח, הנושא ייבדק".

אולם, תיעוד רגעי המעצר על ידי שני צלמים, מעמיד את גרסת הצבא בספק. בתיעוד, אשר צולם על ידי עודיי עקל, תושב הכפר וצלם מתנדב בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם וכן על ידי הצלם ח'אלד סבארנה, נראים החיילים תוקפים באלימות רבה את הכתב, אחמד עות'מאן, המנסה להגן על עצמו. בהמשך נראים החיילים משליכים לפח אשפה את חצובת המצלמה. בתיעוד לא ניתן אמנם לראות את תחילת האירוע האלים, שלא צולמה, אולם בשום שלב של התיעוד הקיים לא נראים העיתונאים תוקפים את החיילים. אם אכן היה צורך לעצור את העיתונאים, ניתן היה ללא ספק לעשות זאת ללא אלימות.

התיעוד אינו כולל חומרים ממצלמתו של בשאר נזאל, הצלם שנעצר, משום שאלו נמחקו ממצלמתו בעת מעצרו.

תיאור האירוע:

אחמד עות'מאן, תושב קלקיליה המשמש ככתב הטלוויזיה הפלסטינית, הגיע ביום שישי ה-21.6.13, כהרגלו לכפר קדום על מנת לסקר את ההפגנה השבועית. יחד עמו הגיע צלם הערוץ, בשאר נזאל. בעדות שמסר לתחקירן בצלם, עאטף אבו א-רוב, סיפר עות'מאן כי מיד עם סיום תפילת יום השישי במסגדים, החלו תושבי הכפר לצעוד לכיוון הכביש שחסימתו היא עילת ההפגנה:

אחמד עותמ'אן. צילום: דועאא נזאל

כוחות גדולים של הצבא התמקמו במקום עוד לפני תחילת התהלוכה. החיילים ניסו לעצור את
התקדמות המפגינים, שהתחילו לברוח מהם. חלק מהמפגינים יידו אבנים והחיילים ירו לכיוונם רימוני גז מדמיע וכדורי גומי. אנחנו צילמנו את ההתרחשויות. החיילים היו אלימים. הם התחילו להרחיק את העיתונאים מהמקום. אני ובשאר ניסינו להתרחק מהחיילים, אבל הם עברו אותנו ומצאנו את עצמנו ביניהם. החיילים ניסו לקחת מבשאר את המצלמה כדי לראות מה צילמנו. בשאר ניסה למנוע מהם לקחת אותה. הוא הרים את המצלמה מהחצובה וניסה להתרחק. אמרתי לחיילים שאסור להם לעשות את זה ותפסתי את החצובה של המצלמה. אחד החיילים דחף אותי בכוח ואני נפלתי והתנגשתי בחייל אחר. החייל נפל על הארץ ואז החיילים התנפלו עלי ועל בשאר והתחילו להרביץ לנו. הם לקחו אותנו בכוח לג'יפים שלהם ושם הפסיקו להכות אותנו ורק צעקו עלינו וקיללו.

הצלם בשאר נזאל, תאר בעדותו את שארע:

בשאר נזאל. צילום: דועאא נזאלהחיילים הורו לנו העיתונאים להתרחק. החברים שלי התחילו להתרחק ואני עוד התעכבתי והמשכתי לצלם. המצלמה הייתה על חצובה. אחד החיילים ניסה לתפוס את המצלמה ולהרים אותה. ניתקתי את המצלמה מהחצובה וניסיתי להתרחק מהמקום. החצובה נשארה. ניסיתי למנוע מהחייל לקחת את המצלמה. אחמד הגיע ותפס את החצובה. החיילים תפסו את אחמד וניסו לקחת אותה ממנו. הם התחילו לתקוף אותי ואת אחמד. הם הפילו אותי לארץ, הכו אותי באגרופים ולקחו לי את המצלמה.

אחרי כמה דקות החיילים הפסיקו להכות אותנו. הם לקחו אותנו לג'יפים וקשרו לנו את הידיים לאחור עם אזיקונים. ראיתי את אחד מהם זורק את המצלמה שלי על מכסה המנוע של הג'יפ.

החיילים לקחו את שני העיתונאים לנקודת המשטרה בהתנחלות קדומים ומשם, לאחר המתנה של כשעה וחצי, לתחנת המשטרה באריאל, שם הם נחקרו. בחקירתם נמסר לשניים כי הם חשודים בתקיפת חיילים ובהפרעה למילוי תפקידם. לאחר חקירתם, הועברו השניים למתקן המעצר "שומרון" הסמוך לחווארה. כעבור יומיים הועברו השניים לבית הסוהר מגידו ושוחררו בשעות הערב בערבות עד למשפטם שמועדו טרם נקבע.

עם שחרורם, השיבו החיילים לבשאר נזאל את מצלמתו. סוללת המצלמה הייתה חסרה, אולם למעט שריטות, לא נגרם נזק ממשי למצלמה עצמה. חומרים אשר תעדו את רגעי מעצרם של השניים נמחקו מן המצלמה, באופן שלא אפשר את שחזורם. תושבים מצאו את חצובת המצלמה בפח האשפה אליו היא הושלכה והיא הושבה לנזאל.

בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה כי תיפתח חקירה לבירור נסיבות האירוע.

מאז החלו ההפגנות השבועיות בכפר קדום תיעד בצלם מספר מקרי תקיפה של מפגינים ועיתונאים על-ידי חיילים. בנוסף, תיעד בצלם לאחרונה אירוע שבו תלה הצבא ברחובות הכפר שלטים עם תמונות קטינים ואיום לתפוס אותם אם ייראו.

סרטונים אחרונים