דילוג לתוכן העיקרי

וידאו: חיילים תקפו עיתונאים שתעדו הפגנה. כפר קדום, 17.8.2012

ביום שישי, ה-17.8.12, תעד עודיי עקל, תושב כפר קדום וצלם מתנדב בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, את ההפגנה השבועית המתקיימת בכפרו במחאה על סגירת הכביש המקשר אותו לשכם. במהלך ההפגנה, תעד ע...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

וידאו: חיילים תקפו עיתונאים שתעדו הפגנה. כפר קדום, 17.8.2012

ביום שישי, ה-17.8.12, תעד עודיי עקל, תושב כפר קדום וצלם מתנדב בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, את ההפגנה השבועית המתקיימת בכפרו במחאה על סגירת הכביש המקשר אותו לשכם.

במהלך ההפגנה, תעד עקל כמה עיתונאים שהלכו ברגל לצד כביש בכפר, כשבידיהם מצלמות ולגופם אפודים עם הכיתוב "PRESS". בסרטון נראים שני ג'יפים צבאיים כשהם עוצרים ליד קבוצת העיתונאים וחיילים היורדים מהג'יפ הראשון כשבידיהם אלות, וקוראים לקבוצה לגשת אליהם. החיילים מורים לעקל לשבת ולהמתין ליד הג'יפ, והוא ממשיך לתעד את המתרחש ממקום שבתו. בינתיים מתקרבים החיילים לעיתונאים ותוקפים אותם באלות. כתוצאה מהתקיפה נזקקו שני עיתונאים לטיפול רפואי. כמו כן נגרם נזק לציוד צילום של העיתונאים.

מעדויות שגבה בצלם, עולה כי בהמשך האירוע, שלא תועד, החיילים אזקו את ידיהם של עקל וארבעת העיתונאים ולקחו אותם לתחנת המשטרה בקדומים. לאחר כשעתיים שוחררו החמישה לאחר שחתמו על מסמך ובו הובהר להם כי הכפר קדום מוכרז כ"שטח צבאי סגור" במהלך שעות ההפגנה השבועית וכי נאסר על מי שאינו תושב הכפר להימצא במקום בשעות אלה.

ביום האירוע פרסם בצלם את הסרטון והוא שודר באמצעי התקשורת. בעקבות הפרסום מסר דובר צה"ל למערכת "הארץ" כי "האירוע מוכר בצה"ל ומתוחקר על ידי המפקדים. ככלל, צה"ל מכבד ומאפשר את פעילות העיתונאים במרחב באופן חופשי על מנת לקיים חופש סיקור עיתונאי שוטף גם באזורים בעלי אופי של עימות. על פניו נראה כי מדובר באירוע חריג, ותחקורו נמשך".

בעקבות האירוע פנה ארגון הכתבים הזרים למשרד ראש הממשלה ולצבא בדרישה לחקור באופן מידי את האירוע וב-3.9.12 פורסם בתקשורת כי הצבא פתח בחקירת מצ"ח לבדיקת האירוע.

* במארס 2012 תעד עקל הפגנה במהלכה חיילים שיסו כלב במפגין. בעקבות חשיפת בצלם, הוחלט בצבא להפסיק את השימוש בכלבים לפיזור הפגנות בגדה.

עדכון:

ב-13.9.12 הודיעה הפרקליטות לעניינים מבצעיים לבצלם כי הורתה על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור הטענות. נכון למארס 2014, על פי עדכון הפרקליטות הצבאית לבצלם, חקירת התיק טרם הסתיימה. ב-2.3.18 פורסם בכלי התקשורת כי מפקד הפלוגה הועמד לדין משמעתי, הורשע וננזף, והוחלט על סיום שירותו הצבאי. מפקד הגדוד הועמד גם הוא לדין משמעתי, הורשע וננזף.  

סרטונים אחרונים