דילוג לתוכן העיקרי

בעקבות חשיפת בצלם: חקירת מצ"ח על ירי בפלסטיני כפות

בצלם פרסם אתמול (20.7.08) סרטון וידאו שהגיע לרשותו, המתעד חייל יורה כדור פלדה מצופה גומי בעצור פלסטיני כפות ומכוסה עיניים, מטווח קצר ביותר. הירי בוצע לפני כשבועיים בנוכחות מספר אנשי כוח...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

בעקבות חשיפת בצלם: חקירת מצ"ח על ירי בפלסטיני כפות

בצלם פרסם אתמול (20.7.08) סרטון וידאו שהגיע לרשותו, המתעד חייל יורה כדור פלדה מצופה גומי בעצור פלסטיני כפות ומכוסה עיניים, מטווח קצר ביותר. הירי בוצע לפני כשבועיים בנוכחות מספר אנשי כוחות הביטחון, בהם מג"ד בדרגת סגן אלוף, שאחז בזרועו של העצור בשעה שהחייל ירה בו .

מדיווחים בעיתונות עולה כי בעקבות הפרסום פתחה מצ"ח בחקירה ועצרה את החייל היורה. ככל הנראה, עד לפרסום הסרטון נמנעו בצבא מפתיחה בחקירת מצ"ח והסתפקו בתחקיר מבצעי. על פי הדיווחים, ממצאי התחקיר הועברו למפקד אוגדת איו"ש (הגדה המערבית), שלא טרח ליידע את מצ"ח או את הפרקליטות הצבאית, או לנקוט באמצעים כלשהם נגד החייל או המג"ד. תושבים בניעלין העידו כי למחרת האירוע ראו כי החייל היורה מוסיף לשרת ביחידתו. החייל אמר בחקירתו, על-פי דיווחים בעיתונות, כי המג"ד הורה לו לירות בעצור, ואילו המג"ד הודה רק כי הורה לחייל "להפחיד" את הפלסטיני הכפות.

האירוע התרחש ב-7 ביולי, בכפר ניעלין שבמערב הגדה. מפגין פלסטיני, אשרף אבו רחמה, בן 27, עוכב על ידי חיילים שהחזיקו אותו למשך כחצי שעה כשהוא כפות ועיניו מכוסות בפלנלית. אבו רחמה מסר לבצלם כי במהלך עיכובו הכו אותו החיילים. לאחר מכן, הובילה אותו קבוצת חיילים ושוטרי מג"ב לג'יפ צבאי. בסרטון נראה חייל כשהוא מכוון את נשקו אל רגליו של המפגין, מטווח של כמטר וחצי, ויורה עליו כדור פלדה מצופה גומי. לפי עדותו של אבו רחמה, הוא נפגע בבוהן השמאלית, קיבל טיפול מחובש צבאי במקום, ושוחרר על ידי החיילים.

את הסרטון צילמה נערה פלסטינית תושבת ניעלין, מחלון ביתה בכפר, והוא נמסר לבצלם אתמול. בצלם העביר מיד את הסרטון למצ"ח, בתביעה לפתוח לאלתר בחקירה ולמצות את הדין עם החייל היורה. בנוסף, דרש בצלם לחקור את מעורבותו של המג"ד שהחזיק את העצור בעת הירי. בצלם הדגיש כי על אנשי כוחות הביטחון חלה החובה לדווח על מעשים בלתי חוקיים וכי חמור עוד יותר, אם קצין בכיר מעל בחובתו זו.

סרטונים אחרונים