דילוג לתוכן העיקרי

הצבא גירש למעלה מ-200 פלסטינים והרס את בתיהם, שנותרו מצדו המערבי של המכשול

ב-29.10.07 גירש הצבא למעלה מ-200 פלסטינים מבתיהם בח'רבת קסה שבמחוז חברון. הכפר הוקם בשנות החמישים ורוב תושביוהם פליטים מן הכפר בית ג'יברין. בקרבת הכפר מוקם מחסום תרקומיה החדש, הסמוך מאוד...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

הצבא גירש למעלה מ-200 פלסטינים והרס את בתיהם, שנותרו מצדו המערבי של המכשול

ב-29.10.07 גירש הצבא למעלה מ-200 פלסטינים מבתיהם בח'רבת קסה שבמחוז חברון. הכפר הוקם בשנות החמישים ורוב תושביוהם פליטים מן הכפר בית ג'יברין. בקרבת הכפר מוקם מחסום תרקומיה החדש, הסמוך מאוד לקו הירוק.

תושבי הכפר חיו באוהלים ובמערות, והתפרנסו מגידול צאן. מכשול ההפרדה חוצץ בין הכפר לבין שאר הגדה המערבית, ומאז החלה בנייתו החל הצבא להתנכל לתושבי הכפר ולמנוע מהם גישה לשאר הגדה. לפני כשנה וחצי הזהיר הצבא את תושבי הכפר כי בכוונתו להרוס את בתיהם בעילה של בנייה ללא רישיון.

ב-25.10.07 השאיר הצבא צווי הריסה מתחת לאבנים בכניסה לכפר. ב-29.10.07 הגיעו למקום ג'יפים צבאיים כשהם מלווים בדחפורים, והחלו מיד להרוס את האוהלים והמערות מבלי לאפשר לתושבים להוציא את רכושם. על פי עדויות שמסרו תושבים לבצלם, היכו חיילים את אחד התושבים כשניסה להגן על הצאן שהוחזק באחת המערות, ורק לאחר התערבות קצין התאפשר פינוי הצאן מן המקום.

עבד אל-חלים א-נטאח וצאנו, בעיירה איד'נא. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם.
עבד אל-חלים א-נטאח וצאנו, בעיירה איד'נא. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם.

הצבא דחס את כלי המים והמספוא של הצאן על משאית והשליך אותם מצדו המזרחי של המכשול. רכוש רב של התושבים נרמס ונקבר מתחת להריסות. לאחר מכן הודיע הקצין לתושבים כי עליהם להתפנות מן המקום עד השעה 12:00 למחרת, ואם לא יעשו כן יעצרו והצאן שלהם יוחרם. למחרת, בשעות הצהריים, הגיעו למקום ניידות של רשות הטבע והגנים וכפו על התושבים לעזוב את המקום.

רוב תושבי הכפר נותרו כעת חסרי בית ונאלצו לשכור מגורים זמניים בעיירה אידנא הסמוכה.

סרטונים אחרונים