דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תיעוד וידאו: חיילים עומדים מנגד בעת פעולת נקם של מתנחלי יצהר

ביום שבת, 9.4.2011, בשעות הבוקר התקיפו מתנחלים מיצהר פלסטינים בשתי נקודות בכפרים הסובבים את ההתנחלות, עסירה אל-קיבלייה ועוריף. התקיפה בוצעה ככל הנראה כתגובה על ניסיון חדירה של פלסטינים להתנחלות בערב שבת. במהלך כל ההתקפה, שנמשכה כשעה, נכחו חיילים במקום אולם לא פעלו כנדרש להפסקת ההתקפה ולא ביצעו מעצרים, גם כאשר מתנחלים יידו אבנים על פלסטינים ממש מתחת לאפם. לעומת זאת, כאשר פלסטינים מעסירה אל-קיבלייה יידו אבנים על התוקפים החיילים השתמשו נגדם בגז מדמיע ואף ירו באוויר כדי להרחיקם.

כתבה בערוץ 10 המבוססת על חומרים שצילמו מתנדבי בצלם 

בצלם פנה למשטרה בתלונה על ההתקפה האלימה ודרש מהצבא לחקור מדוע נמנעו החיילים מאכיפת החוק. בצלם פנה פעמים רבות בעבר לגורמים שונים במערכת הביטחון ודרש כי הצבא יבהיר לחיילים את חובתם להגן על פלסטינים מפני אלימות מתנחלים ולעכב את התוקפים עד בוא המשטרה, אולם הישנותם של אירועים כאלה מעוררת חשש כי הצבא טרם הפנים כי הוא להגן על פלסטינים ולא רק על מתנחלים.

התקפה על הכפר עסירה אל קבלייה:

מתחקיר בצלם ומתיעוד וידאו של מתנדבי הארגון עולה כי קבוצה של כעשרים מתנחלים ירדה מההתנחלות לכיוון אחד מהבתים בפאתי הכפר עסירה אל קיבלייה, והחלה ליידות לכיוונו אבנים. לפחות שלושה מהמתנחלים התוקפים היו חמושים בנשק ואחד מהם היה רעול פנים. לתוקפים נלוו שני חיילים שלא פעלו כדי לעצור את ההתקפה.

בבית שהותקף שהו באותה עת אם המשפחה ושלושת ילדיה הקטנים. מספר צעירים מהכפר הגיעו למקום כדי להדוף את המתנחלים ויידו לעברם אבנים. החיילים שליוו את המתנחלים הורו לפלסטינים לעזוב את המקום, השתמשו ברימוני גז ואף ירו באוויר אש חיה בכיוונם של הפלסטינים.

כחצי שעה לאחר שהחל האירוע הגיעה תגבורת של חיילים שהרחיקו מעט את המתנחלים אולם לא הפסיקו את ההתקפה. בסרטון לא נראים החיילים כשהם מבצעים מעצרים כלשהם. כמה מתנחלים אף התעמתו עם החיילים. לאחר חצי שעה נוספת הגיע למקום כוח מג"ב, ובשלב זה המתנחלים שבו לכיוון ההתנחלות.

בהתקפה נפצע אחד מתושבי הכפר. בעלי הבית והתושב שנפצע מסרו לבצלם כי אינם רואים טעם בהגשת תלונה לרשויות הישראליות בשל הימנעותן השיטתית של מאכיפת החוק על מתנחלים התוקפים אותם.

במקביל, התקיפו מתנחלים גם מחצבה הממוקמת בין הכפרים עסירה אל-קיבלייה ועוריף:

לדברי עדי ראייה, כשמונה מתנחלים רעולי פנים הגיעו למקום בבוקר שבת והחלו ליידות אבנים על העובדים במקום. שניים מהמתנחלים היו חמושים באקדח וברובה. בשעה שהעובדים פינו מן המקום ציוד, התוקפים שברו חלונות של מכונית פרטית, והציתו אותה. המכונית נשרפה כליל. על אף שההצתה בוצעה בשבת, אתר אינטרנט המזוהה עם מתנחלי יצהר קיבל עליה אחריות. 

גם בתקרית זו אמר הפלסטיני שרכושו נפגע לבצלם כי אינו רואה טעם להגיש תלונה בשל הימנעותן השיטתית של הרשויות מאכיפת החוק על מתנחלים התוקפים אותו.