דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עאדל אל-ברים, בן 20, מספר על ירי אש חיה במפגינים ליד גדר המערכת מצפון לח'וזאעה ב-30.3.18

Thumbnail
עאדל אל-ברים. צילום ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 2.4.18

ביום שישי, 30.3.2018, התעוררתי בסביבות השעה 8:00 בבוקר וסיכמתי עם חברים בטלפון ללכת ביחד לתהלוכה השיבה המתוכננת מצפון לח'וזאעה.

נפגשנו בעבסאן ב-10:00 והלכנו ברגל לכיוון ח'וזאעה. זה מרחק גדול ובדרך ראינו הרבה אנשים הולכים ברגל או נוסעים לאותו כיוון במכוניות פרטיות, אופנועים וטוקטוקים. ראיתי נשים, ילדים, קשישים וצעירים שהגיעו כדי להשתתף בתהלוכה. כשהגענו לח'וזאעה הלכנו לחלק הצפוני של שכונת א-נג'אר. היו שם אוהלים ומסביבם היו ערמות עפר, במרחק של 400-350 מטרים מגדר המערכת. עד לפני תפילת הצהריים אנשים המשיכו לזרום לשם במספרים גדולים. לא היו שום עימותים. התפללנו ליד האוהלים ואז יצאתי עם החברים שלי לכיוון הגבול כדי להפגין. היו אנשים שנשארו ליד האוהלים והשקיפו משם.

התקדמנו יחד עם עוד כ-90 אנשים. חלק נשארו במרחק של כ-200 מטרים מהגדר ואנחנו הגענו עד למרחק של כמאה מטרים ממנה. כרכתי על הראש שלי דגל פלסטין. ראיתי הרבה חיילים מאחורי הגדר: היו שם בערך שמונה ערימות עפר במרחק של כמה מטרים אחת מהשנייה, ומאחורי כל אחת מהן היו בערך עשרה חיילים. מיד לאחר התפילה החיילים התחילו לצלוף אש חיה לכיוון המפגינים וגם לירות רימוני גז מדמיע. נחנקתי פעמיים בגלל הגז. בכל פעם נפלתי על הקרקע ודמעתי מאוד. תחושת החנק הייתה ממש קשה ולקח לי כל פעם איזה עשר דקות להתאושש ולקום. אבל חזרתי להפגין. הצעירים זרקו אבנים אבל הן לא פגעו בחיילים משום שהיינו במרחק גדול מהם. בכל פעם שהם ירו ירי חי היו פגיעות, בעיקר בגפיים התחתונות של אנשים. באותו יום, בין תפילת הצהריים לקריאת המואזין לתפילת הערב הראשונה, ראיתי בערך 80 פגיעות. כל האנשים שנפגעו היו במרחק של כ-100 מ' מהגבול. זה היה ירי צלפים.

העימותים נמשכו עד קריאת המואזין לתפילת הערב הראשונה ואז עזבתי את המקום כי נודע לי שאחי מוחמד, בן 19, נפגע מקליע חי בחזה. הוא היה באותו מקום שאני הייתי, אבל הוא היה מאחור אז לא ראיתי אותו. הלכתי מיד לבית החולים האירופי כדי לברר מה מצבו. הוא היה במצב קריטי ונותח בחזה ובבטן. הוא עדיין מאושפז שם ולא ידוע מתי ישוחרר. אני נמצא אתו שם הרבה.

עאדל אל-ברים, בן 20, נשוי ואב לבן, הוא תושב עבסאן אל-כבירה שממזרח לח'אן יונס. את עדותו גבה תחקירן בצלם ח'אלד אל-עזאייזה בבית החולים האירופי שמדרום לח'אן יונס ב-2.4.18

Thumbnail
הפגנות ליד גדר המערכת בח'וזאעה, 9.4.18. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם