דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

הודא אבו מוסטפא, בת 53, מספרת על עבודתה כפועלת בשוק הירקות בח'אן יונס

אני גרה יחד עם אמא שלי, שהיא מבוגרת ולא מסוגלת לטפל בעצמה ועם אחותי, שחולה בסרטן, בדירה בח'אן יונס.

כבר תשע שנים אני עובדת בסחיבת ארגזים ובמיון של ירקות באחת החנויות בשוק בשכונת אל-אמל. אני יוצאת לשוק בשעה 6:00 בבוקר, מוציאה את הירקות והסחורה מהמחסן ומעבירה אותם לבסטה. אחר-כך אני מתחילה בלמיין את הירקות וזורקת את הפגועים, כדי שלא יגרמו לשאר הירקות להתקלקל. אני עובדת עד השעה 14:00. בסוף אני מחזירה את הירקות והסחורה למחסן – ובכך מסתיים יום העבודה שלי.

זו עבודה מעייפת מאוד. אני אישה מבוגרת, ואני נאלצת להרים ארגזים ודברים כבדים. אני יושבת שעות ארוכות על הרצפה וממיינת ירקות, וזה מתיש. אני חולת סוכרת וסובלת מלחץ דם גבוה. כל יום אני לוקחת שתי מנות אינסולין, וכדורים לאיזון לחץ הדם. אבל אני מוכרחה לעבוד כדי לפרנס את אמא שלי ואת אחותי ולדאוג שיהיה להן אוכל ודברים אחרים. אין לנו מקור הכנסה אחר, ואין לי אפשרות לעבוד בתחום אחר.

אני מקבלת בסוף היום ירקות במקום שכר. חלק מבעלי הדוכנים בשוק עוזרים לי ונותנים לי לפעמים ירקות, ולפעמים הם נותנים לי גם כסף. פעם בשבוע אני מקבלת קצת בשר מאחד הקצבים בשוק.

אחרי יום העבודה הקשה שלי אני חוזרת הביתה ומתחילה להכין אוכל ולטפל באמא שלי ובאחותי. קשה לי שאני משאירה את אמא שלי כל היום לבד, למרות שהיא לא מסוגלת לטפל בעצמה. אבל אין לי ברירה אלא לעבוד.

הודא מוסא מחמוד אבו מוסטפא, בת 53, היא תושבת מחנה הפליטים ח'אן יונס, גרושה, העובדת כפועלת בשוק הירקות בעיר. את עדותה גבה מוחמד סעיד בשוק ב-1.3.16.

הודא אבו מוסטפא בעבודתה בשוק. מתוך סרטון הווידיאו.
הודא אבו מוסטפא בעבודתה בשוק. מתוך סרטון הווידיאו.

יום האישה 2016

הביקוש למקומות עבודה ברצועת עזה הוא עצום ושיעור האבטלה בה מגיע לכ-40%. הסיבה העיקרית לכך היא המצור שמטילה ישראל על הרצועה מזה למעלה מעשר שנים. לכבוד יום האישה דיברנו עם שלוש נשים - נגרית, נפחית ועובדת בדוכן בשוק הירקות - שמנסות לשרוד בתנאים הכמעט בלתי אפשריים של הכלכלה העזתית ולפרנס את משפחותיהן. האתגר שאיתו נאלצות נשות עזה להתמודד הוא גדול במיוחד: הן נאלצות להתמודד לא רק עם המציאות העזתית שבה לצעירים רבים אין שום אפשרות למצוא עבודה, בוודאי לא כזו שתהלום את כישוריהם. הן נאלצות - בדומה לנשים ברחבי העולם - להתמודד גם עם מציאות שבה נשים נחשבות פחות, ושבה הן נאלצות לעבוד קשה יותר עבור שכר נמוך יותר.