דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ויסאם שחייבר מספר על הטיל שנורה על גג ביתו והרג את בתו בת ה-8 ושני אחייניו בני ה-7 וה-10 בעת שהאכילו יונים בשובך

אמם של וסים וג'יהאד שחייבר שנהרגו בהפצצה. צילום: מוחמד סאלם, רויטרס, 17.7.14
אמם של וסים וג'יהאד שחייבר שנהרגו בהפצצה. צילום: מוחמד סאלם, רויטרס, 17.7.14

לי ולאשתי יש ארבעה ילדים. אנחנו חולקים את הבניין עם אחד אחי טארק ועם אבא שלי והאחיות שלי, והאחים שלי יאסר, עיסאם ומוחמד גרים קרוב אלינו פה בשכונה. ביום חמישי, 17.7.14, קצת אחרי השעה 17:00, הייתי בבית. אשתי הכינה אוכל לארוחה של שבירת הצום היומי של רמדאן. שאר בני המשפחה היו בבית וכולנו חיכינו לשמוע את המואזין קורא לתפילת הערב הראשונה ומכריז על שבירת הצום. הילדים הקטנים שלי ושל האחים שלי יצאו לשחק בשכונה. לא חשבנו שיש סיבה למנוע מהם לשחק בשכונה כי המצב היה שקט ואין פרדסים או שטחים חקלאיים קרובים לשכונה שהצבא עלול להפציץ.

ישבתי בבית וקראתי בקוראן כשפתאום שמעתי פיצוץ חזק. בהתחלה חשבתי שהפיצוץ היה ברחוב או בבית של השכנים. אבל מהר הבנתי שהפיצוץ היה ממש בגג של הבית שלי. לא האמנתי שהבית שלי הופצץ. יצאתי במהירות מהבית ועליתי במדרגות אל הגג. הכול היה מלא עשן ואבק. כשהעשן והאבק התפזרו נחרדתי למצוא את הילדים שלי ושל האחים שלי. ראיתי ערימה של חמישה ילדים, ממש שוכבים אחד על השני. היו שם הילדים שלי, עודאי, בן 15 ואפנאן, בת 8, ואיתם האחיינים שלי – וסים, בן 7 ובאסל וג'יהאד, בני 10. הייתי בהלם.

הרמתי את אפנאן בידיים. בינתיים הגיעו לגג שאר בני המשפחה. כולם היו בהיסטריה וצעקו. האחים שלי ואני לקחנו את הילדים וירדנו איתם בריצה לרחוב. חיכינו עד שהגיעו אמבולנסים ופינו אותם לבית החולים א-שיפאא. בדרך לבית החולים אפנאן נפטרה, בזמן שהחזקתי אותה בידיים. התעלפתי. התעוררתי רק בבית החולים. שם אמרו לי שהבן שלי, עודאי, נפגע באופן קשה במעיים ושיש לו שברים ברגל. אחר כך סיפרו לי ששניים מהאחיינים שלי נהרגו - שני הבנים של אחי עיסאם, וסים, בן 7 וג'יהאד, בן 10. באסל, הבן של אחי יאסר, נפגע קשה מאוד. הוא סובל משברים בגולגולת ושברים בזרוע. הוא היה במצב קשה מאוד. בהתחלה חשבנו שגם הוא נהרג.

כשהבן שלי, עודאי, התאושש קצת, הוא סיפר לנו שהוא אפנאן ושלושת בני הדודים עלו לגג הבית שלנו זמן קצר לפני ההפצצה כדי להאכיל את היונים שעודאי מגדל בשובך על גג הבית. הם רצו להעביר שם את הזמן עד לארוחה המפסקת.

לפי הנזק שהטיל גרם לגג, אנחנו חושבים שזה היה טיל קטן שנורה על ידי מל"ט. תודה לאל שלפחות זה לא היה טיל של מטוס אף-16, כי אז היו הרבה יותר נפגעים.

ויסאם מרזוק מוחמד שחייבר, בן 41, נשוי ואב לארבעה, הוא תושב שכונת א-סברה בעיר עזה. את עדותו גבה תחקירן בצלם בחברון, מוסא אבו השהש, באמצעות הטלפון ב-21.7.2014

שמות ההרוגים באירוע:

ג'יהאד עיסאם מרזוק שחייבר, בן 10 ואחיו וסים עיסאם מרזוק שחייבר, בן 7. 

בת דודתם, אפנאן ויסאם מרזוק שחייבר, בת 8.


על עדויות בזמן מבצע "צוק איתן"

בצלם גובה עדויות מתושבי עזה תוך כדי התנהלות המבצע. בשל הנסיבות, רוב העדויות נגבות טלפונית. בצלם מוודא ככל יכולתו כי המידע הנמסר לו אמין ומדוייק, אולם מטבע הדברים עלולות ליפול טעויות. למרות חשש זה, החליט בצלם לפרסם את המידע, מתוך אמונה שחיוני להביא לידיעת הציבור את המתרחש ברצועה. לאחר המבצע, ישלים בצלם את התחקירים.

מיקום