דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

סלמאן אבו נאמוס מספר על ההפצצה שבה נהרג בנו סאהר בן השלוש במחנה הפליטים ג'באליא שבצפון רצועת עזה

סאהר אבו נאמוס. צילום: המשפחה

סאהר אבו נאמוס. צילום: המשפחה

אנחנו גרים בשכונת תל א-זעתר במחנה הפליטים ג'באליא. אני עובד בתור פקיד ממשלתי ויש לנו חמישה ילדים. באזור שבו אנחנו גרים יש מאז תחילת המבצע כל הזמן תקיפות של הצבא הישראלי. ככה היה גם במבצעים קודמים. קרוב לבתים שלנו יש שטחים חקלאיים ריקים וכנראה שהצבא חושב שיורים משם רקטות לשטח ישראל. הבית שלי כבר ספג נזקים כבדים בתקיפות קודמות של רצועת עזה.

ביום שישי, 11.7.14, בסביבות השעה 14:00 נהרג תושב השכונה מחמוד רביע אבו חמידאן, בן 60, בהפצצה. נקבע שההלוויה שלו תצא אחרי תפילת אחר הצהריים ממסגד אל-אימאם א-שאפעי שנמצא בשכונה. החלטתי להשתתף בתפילה ובהלוויה. המסגד נמצא במרחק של כמה עשרות מטרים מהבית שלי.

הבן הקטן שלי, סאהר, בן שלוש וחצי, מאוד קשור אלי. הוא הולך איתי כמעט לכל מקום ולא נותן לי לצאת מהבית בלעדיו. הוא אפילו בא איתי לעשות ספורט. כשהוא ראה שאני מתקלח ומתארגן לצאת להלוויה הוא ביקש לבוא איתי. ניסיתי לשכנע אותו שהמצב מאוד מסוכן אבל הוא התעקש. כשלא הסכמתי הוא ממש נתלה עלי ולא נתן לי לצאת בלעדיו. בסוף הסכמתי. אמרתי לו להתקלח ולהחליף בגדים כדי שיוכל לבוא איתי ואז יצאנו יחד אל המסגד. אני נכנסתי למסגד וסאהר נשאר לשחק בחוץ עם עוד כמה ילדים.

בסביבות 17:00 התפילה הסתיימה והאימאם תחיל לקרוא קריאות לזכר ההרוג. התעכבתי עוד כמה דקות במסגד והתכוונתי לצאת החוצה לתחילת מסע הלוויה. כשעמדתי לצאת שמעתי שני פיצוצים חזקים, מאוד קרובים למסגד. יצאתי החוצה. כל האזור היה מלא אבק. כשהאבק התחיל להתפזר ראיתי את אשתי רצה ברחוב. רצתי אליה מהר, ואז ראיתי אותה מרימה בידיים שלה ילד וצועקת. התקרבתי אליה. הילד בידיים שלה היה סאהר. הוא היה מת.

הסתכלתי על הפנים של סאהר. הן היו שלמות, ללא פגם. אבל כל הראש שלו מאחורה היה פתוח.

כמה עיתונאים שהיו במקום במקרה כדי לתעד את ההלוויה תיעדו את האירוע. אני לא יודע על שום אזהרה שהייתה לפני התקיפה, על כוונות להפציץ את המקום.  בהפצצה נפגעה שכנה שלנו, שעברה במקום במקרה. היא הועברה לטיפול בבית החולים.

מאז האירוע עברו כמה ימים. אשתי עדיין בהלם. היא הייתה הראשונה שהגיעה לסאהר וראתה את המחזה הנורא הזה. היא זו שהרימה אותו והבינה ראשונה שהוא נהרג. היא לא היחידה שבהלם. יש פה הרבה אבל בשכונה על המוות של סאהר.

סלמאן עלי אבו נאמוס, בן 34, נשוי ואב לחמישה, הוא פקיד ממשלתי, תושב מחנה הפליטים ג'באליא בצפון רצועת עזה. את עדותו גבה, תחקירן בצלם בג'נין עאטף אבו א-רוב, באמצעות הטלפון, ב-16.7.2014


על עדויות בזמן מבצע "צוק איתן"

בצלם גובה עדויות מתושבי עזה תוך כדי התנהלות המבצע. בשל הנסיבות, רוב העדויות נגבות טלפונית. בצלם מוודא ככל יכולתו כי המידע הנמסר לו אמין ומדוייק, אולם מטבע הדברים עלולות ליפול טעויות. למרות חשש זה, החליט בצלם לפרסם את המידע, מתוך אמונה שחיוני להביא לידיעת הציבור את המתרחש ברצועה. לאחר המבצע, ישלים בצלם את התחקירים.

מיקום