דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בסאם ח'טאב מספר על הטיל שנורה על ביתו בדיר אל-בלח והרג את בנו עבד א-רחמאן בן החמש

יש לי שלושה בנים ובת: אחמד, בן 9, מואייד, בן 7, עבד א-רחמן, בן 5 והיבה, בת שנה. אנחנו גרים בדירה בבניין בן שלוש קומות יחד עם בני המשפחה המורחבת, בדיר אל-בלח, במרכז הרצועה. אנחנו גרים בקומה השנייה. בקומה מתחתינו גרים אחי מוראד גר עם המשפחה שלו ומולו ההורים שלי ואחותי. אח נוסף שלי, מוחמד, גר עם המשפחה שלו בקומה השלישית.ביום חמישי, 10.7.2014, בסביבות השעה 18:30 בערב, הייתי עם האחים שלי, מוחמד, מרוואן וריאד בדיר הכבשים שלנו ליד הבית. האכלנו את הכבשים וחיכינו לקריאת המואזין לתפילת הערב הראשונה שמבשרת על שבירת צום הרמדאן. 

שמענו מעלינו מטוסי תצפית שטסו בגובה נמוך. פתאום שמענו פיצוץ בשמים והבנו שכנראה נורה טיל. אחר כך שמעתי את הטיל מפלח את האוויר ואז היה פיצוץ. אבנים ורסיסים פגעו בגג הפח של הדיר. ראיתי את מרים, אשתו של אחי, מוחמד, על גג הבניין. היא צרחה בהיסטריה. רצנו מהר למעלה.

החור בתקרת בית משפחת ח'טאב שנוצר מפגיעת הטיל שהרג את עבד א-רחמן, 13.7.14. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם

אח שלי, מוחמד, הקדים אותי. הוא סיפר לי אחר כך שהוא נכנס לדירה שלו ומצא את הבן שלי עבד א-רחמאן בחדר השינה שלו. עבד א-רחמן היה שרוע על הרצפה. הרגליים שלו נקטעו מתחת לברכיים והיו לו פגיעות מרסיסים בכל הגוף ובפנים שלו. כשהגעתי לדלת של הדירה של מוחמד, ראיתי אותו עומד בכניסה. הוא נשא על הידיים שלו ילד פגוע קשה. לקחתי ממנו את הילד, בלי להבין שזה הבן שלי. רק כשירדתי במדרגות והסתכלתי על הפנים שלו, הבנתי שזה עבד א-רחמן. הוא היה מת. הייתי המום. צעקתי "הבן שלי מת!". אחד האחים שלי התקשר לאמבולנס שהגיע אחרי כמה דקות. העברנו את עבד א-רחמן לבית החולים שוהדאא אל-אקצא.

לפי הרעש ששמענו בשמיים לפני הירי ולפי חור הפגיעה הקטן, אנחנו מבינים שהטיל שפגע בבית שוגר על ידי מל"ט. הטיל עבר דרך גג האסבסט של הבניין וחדר עד קומת הקרקע. בזמן הפגיעה, רק עבד א-רחמן ומרים, אשתו של אחי, היו בדירה העליונה. מרים הייתה הכינה אוכל במטבח. עבד א-רחמן היה ליד הדלת של חדר השינה, במקום שבו פגע הטיל.

בסאם עבד א-רחמן מוחמד ח'טאב, בן 33, נשוי ואב לארבעה, הוא תושב דיר אל-בלח שבמרכז רצועת עזה, והיה מעובדי מנגנון הביטחון הלאומי של הרשות הפלסטינית לפני ההתנתקות. את עדותו גבה תחקירן בצלם ח'אלד אל-עזאייזה ב-13.7.2014 בבית העד.


על עדויות בזמן מבצע "צוק איתן"

בצלם גובה עדויות מתושבי עזה תוך כדי התנהלות המבצע. בשל הנסיבות, רוב העדויות נגבות טלפונית. בצלם מוודא ככל יכולתו כי המידע הנמסר לו אמין ומדוייק, אולם מטבע הדברים עלולות ליפול טעויות. למרות חשש זה, החליט בצלם לפרסם את המידע, מתוך אמונה שחיוני להביא לידיעת הציבור את המתרחש ברצועה. לאחר המבצע, ישלים בצלם את התחקירים.

מיקום