דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בילאל אל-אסטל מספר על הפצצת בית הקפה שבה נהרגו תשעה בני אדם בשעה שצפו באחד ממשחקי המונדיאל

חיפוש גופות בחולות למחרת ההפצצה. צילום: פארס אכרם, 10.7.14
חיפוש גופות בחולות למחרת ההפצצה. צילום: פארס אכרם, 10.7.14

אתמול, יום רביעי, 9.7.2014, אחרי שאכלתי את הסעודה המפסקת והתפללתי את תפילת "א-תראוויח", הלכתי לבית הקפה "ווקת אל-מרח" כדי לראות את משחק חצי גמר המונדיאל בין הולנד לארגנטינה. בית הקפה בנוי מענפי דקל. הוא בבעלות משפחת אל-סוואלי ונמצא בחוף הים של ח'אן יונס באזור אל-עזבה. הוא מרוחק בערך 30 מטר מקו המים ובערך 200 מטר מבתי התושבים.

בבית הקפה היו אותו הזמן בערך 13 אנשים, כולם גברים. ידענו באותו הזמן שמטוסים ישראלים מפציצים בכמה מקומות ברצועה, אבל הערכנו שבית הקפה שבו היינו זה מקום בטוח להיות בו.

ישבנו יחד וצפינו במחצית הראשונה של המשחק. שתינו קפה ותה והאווירה הייתה רגועה. לא שמענו מטוסים באזור. פתאום היה פיצוץ גדול. כשהבנתי מה קורה, מצאתי את עצמי קבור תחת העפר והחול. נחנקתי מהחול שחסם לי את הנשימה. הצלחתי להרים את הראש מתחת לחול. לא הצלחתי לזוז מהמקום והתחלתי לזעוק לעזרה. היה חושך אבל הצלחתי לראות שבית הקפה נחרב. הוא פשוט נעלם ובמקומו נשאר בור גדול ועמוק. האנשים שהיו בתוכו נקברו תחת החול.

אחרי כמה דקות הגיעו למקום שכנים וצוותים של אמבולנסים שהתחילו לנסות לחלץ את הנפגעים. האנשים חפרו מסביב לגוף שלי והוציאו אותי מתוך החול. פינו אותי באמבולנס לבית חולים. שתי הרגליים שלי נפגעו קשה. הגוף שלי כולו חבול. בבית החולים עשו לי בדיקות וצילומים. התברר שאני סובל משברים קשים ברגליים. חלק מהעצמות ברגליים רוסקו.

אנשים שביקרו אותי בבית החולים סיפרו לי שבהפצצה נהרגו תשעה אנשים, שלושה מהם קרובי משפחה שלי. שני קרובי משפחה אחרים שלי נפצעו, אחד מהם ילד בן 11.

אני עדיין מאושפז בבית החולים.

שלט בית הקפה. צילום: פארס אכרם, 10.7.14
שלט בית הקפה. צילום: פארס אכרם, 10.7.14


על עדויות בזמן מבצע "צוק איתן"

בצלם גובה עדויות מתושבי עזה תוך כדי התנהלות המבצע. בשל הנסיבות, רוב העדויות נגבות טלפונית. בצלם מוודא ככל יכולתו כי המידע הנמסר לו אמין ומדוייק, אולם מטבע הדברים עלולות ליפול טעויות. למרות חשש זה, החליט בצלם לפרסם את המידע, מתוך אמונה שחיוני להביא לידיעת הציבור את המתרחש ברצועה. לאחר המבצע, ישלים בצלם את התחקירים.

מיקום