דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מוחמד חמד, בן 75, תושב בית חאנון מספר על הרג בני משפחתו מטיל שנורה עליהם בעת שישבו בחצר ביתם

מוחמד חמדבערב, במיוחד ברמדאן, אנחנו יושבים בדרך כלל בחוץ, ליד הכניסה לבית. יש לנו שם שתי ספות. ביום שלישי ה-8.7.2014 בערב ישבתי שם כרגיל עם אשתי רסמייה, בת 62, הבנים שלי והמשפחות שלהם: עבד אל-חאפז (30), עם אשתו סוהא, והבת שלהם נור, בת 5; מהדי, בן 46, והילדים שלו רכאן, בן שנתיים וחצי, כינאן בן ארבע ודינא בת 16; איבראהים, בן 22.

ישבנו ודיברנו. בשעה 23:00 בערב התנתק החשמל, בגלל שיש הקצבה. ישבנו עוד קצת ואז קמתי וקראתי לילדים הקטנים, רכאן, נור וכינאן, לבוא איתי פנימה כדי שנכין את המזרונים שלנו ונלך לישון. נכנסנו לבית, פרשנו את המזרונים והתיישבנו עליהם קצת. אחרי כמה זמן רכאן ונור קמו וניגשו לדלת, ליד היציאה לחצר. כנאן נשאר איתי בפנים.

אחרי שלוש דקות בערך שמעתי פיצוץ חזק. לקחתי את כנאן ויצאתי איתו לרחוב. היה הרבה עשן ואבק. הלכתי על שברי זכוכיות. השארתי את כינאן עם אנשים ברחוב וחזרתי לחצר לבדוק מה קרה עם המשפחה שלי. מצאתי גופות מכוסות בדם עם בגדים קרועים על האדמה. הכל היה מלא רסיסים ודם. הגיעו כמה שכנים עם פנסים. כשהם האירו מסביב הייתי בהלם – ראיתי את הגופות של שלושת הבנים שלי, עבד אל-חאפז, מהדי ואיבראהים ושל אשתי והנכדה דינא וסוהא אשתו של עבד אל-חאפז. הנכדים שלי רכאן ונור נפצעו קל.

הייתי בהלם. השכנים החזיקו אותי כי לא הייתי מסוגל לעמוד. הרגשתי שאני מתעלף מהזוועה. הטיל נפל על המשפחה שלי בלי שום אזהרה. אני מניח שרצו לפגוע בעבד אל-חאפז, אבל במה אשמים שאר בני המשפחה? למה הרגו משפחה שלמה?

העדות נגבתה על-ידי תחקירן בצלם מוחמד סבאח ב-9.7.14 בבית המשפחה

אבל בבית משפחת חמד. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 9.7.14
אבל בבית משפחת חמד. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 9.7.14

מקום האירוע. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 9.7.14
מקום האירוע. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 9.7.14

 


על עדויות בזמן מבצע "צוק איתן"

בצלם גובה עדויות מתושבי עזה תוך כדי התנהלות המבצע. בשל הנסיבות, רוב העדויות נגבות טלפונית. בצלם מוודא ככל יכולתו כי המידע הנמסר לו אמין ומדוייק, אולם מטבע הדברים עלולות ליפול טעויות. למרות חשש זה, החליט בצלם לפרסם את המידע, מתוך אמונה שחיוני להביא לידיעת הציבור את המתרחש ברצועה. לאחר המבצע, ישלים בצלם את התחקירים.