דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

עדות: החיים בקיבוץ זיקים בצל הרקטות מעזה

אדווה יהודאי, בת 16, תושבת קיבוץ זיקים

העדות נגבתה בקיבוץ גן שמואל שבמרכז הארץ, לשם הועברו בני נוער מהמוסד החינוכי "שקמה" בתקופת מבצע "עמוד ענן"

לא קל בתקופה כזאת כשיש את הקסאמים. זה מכניס הרבה לחץ, זה לא שגרתי. אני שומעת רעשים ונבהלת. בתקופות כאלה אנחנו מאוד דרוכים וכל הזמן מחכים לשמוע "צבע אדום" כי אנחנו יודעים שזה הולך לבוא ומכינים את עצמנו.

כשאני בבית ויש "צבע אדום" אני ישר רצה לממ"ד וקוראת לאמא שלי (ההורים שלי גרושים ואני חיה עם אמא). אני סוגרת את הדלת ושמה ידיים על הראש ומחכה. בממ"דים בבתים יש ביפר שמצפצף ומודיע לנו אם אפשר לצאת. ב"ביפר" מקבלים הודעות, איפה נפל וכאלה.

בתקופות כאלה אמא שלי תמיד מנסה לשדר שהיא רגועה, אבל רואים עליה שהיא לחוצה. משתדלים לשמור בבית על אווירה טובה, למרות שהכל לא בסדר מסביב ומרגישים את הלחץ בבית.

אמא לא מדברת איתי על תחושות או פחדים. גם עם חברות אני לא מדברת על זה, כי זה כבר הפך להיות סוג של שגרה, שאנחנו רגילים אליה וחיים אותה. עם כמה שזה נשמע הזוי, אנחנו חיים את שגרת הקסאמים הזאת, אז לא כל כך מדברים על זה. יש "צבע אדום", עוצרים ואז ממשיכים הלאה.

יצא לי פעם אחת לחוות חוויה ממש קשה של נפילה בקיבוץ. יום אחד, לפני חצי שנה בערך, הייתי לבד בבית ועמדתי ליד החלון ואז פתאום שמעתי שריקה ו"בום" מטורף שהרגשתי את ההדף מהחלון. לא היה "צבע אדום" לפני זה. פשוט רצתי לממ"ד והתחלתי לצרוח ולא הצלחתי לעמוד על הרגליים והקסאם נפל ליד הבית של השכנים. זה היה רגע מזעזע, גם עכשיו אני קצת רועדת כשאני מדברת על זה.

אחרי האירוע הזה, היועצת מבית הספר דיברה איתי. אבל לא קיבלתי טיפול פסיכולוגי, לא רציתי.

יש לי כמה חברים מהקיבוץ שנפצעו מפגיעה של קסאם ולפני בערך שנתיים הבית שלי נפגע כשקסאם נפל לנו בחצר. אנחנו לא היינו באותו הזמן בבית וגילינו את זה רק אחרי. שכנים שלי, אמא וילד בן שנתיים או שלוש היו באותו הזמן בבית. זה בטח היה ממש טראומתי לילד.

מכל הנפילות שהיו לנו בקיבוץ והאנשים שנפגעו ובתים ורכוש, אתה כבר נהיה אדיש לעניין הזה. אנחנו לא מכירים משהו אחר. בתקופות שקטות, זה מרגיש מוזר. אני לא חושבת שזה יגמר יום אחד. כרגע אמא שלי עוד בקיבוץ. הרבה מהמבוגרים נשארו בקיבוץ כי אין להם לאן ללכת.

עדותה של אדווה יהודאי, תלמידת תיכון בת 16 מקיבוץ זיקים שבדרום הארץ. את העדות גבה נועם רז ב-17.11.12 בקיבוץ גן שמואל.


על עדויות מבצע "עמוד ענן"

בצלם גובה עדויות מתושבי עזה תוך כדי התנהלות המבצע. בשל הנסיבות, רוב העדויות נגבות טלפונית. בצלם מוודא ככל יכולתו כי המידע הנמסר לו אמין ומדוייק, אולם מטבע הדברים עלולות ליפול טעויות. למרות חשש זה, החליט בצלם לפרסם את המידע, מתוך אמונה שחיוני להביא לידיעת הציבור את המתרחש ברצועה. לאחר המבצע, ישלים בצלם את התחקירים.