דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: חייל עיכב פינוי של חולה בעיר העתיקה של חברון, 8.5.12

יוסרי אבו תורכי, נהג אמבונלס

יוסרי אבו תורכי, נהג אמבולנס

אני עובד כנהג אמבולנס בסהר האדום הפלסטיני מאז שנת 2007 ומאז תחילת 2012 אני מוצב במוקד הטראומה החדש של הסהר האדום בעיר העתיקה של חברון, באזור H2.

בדרך כלל אנחנו נכנסים ויוצאים מאזור H2 עם האמבולנסים, לפי הסכם עם הישראלים, בלי תיאום מוקדם. מאז שאני מוצב שם, עכבו אותי קצת מדי פעם אבל לא נתקלתי בשום בעיה רצינית בפינוי של חולים מהעיר העתיקה.

בתאריך 9.5.2012, בשעה 23:45, קיבלנו שיחה ממוקד הטראומה, ואמרו לנו להגיע לתל רומיידה כדי לפנות באופן דחוף את החולה מנאל אבו הזאע, שסבלה מקשיי נשימה ואיבדה את ההכרה.

תוך שלוש דקות, בשעה 23:48, כבר הגענו לבית של החולה, שצמוד לכניסה להתנחלות בית ישי. כשנכנסתי לתוך הבית ראיתי את החולה שוכבת על הרצפה בהכרה מעופרלת. אני והפרמדיק עלי חסאסנה ניסינו להעיר אותה באמצעות צמר גפן טבול באלכוהול שנתנו לה להריח. אחרי שהיא התעוררה הבנתי ממנה שהיא סובלת מכאבים בחזה ומקשיי נשימה. חששנו שהיא סובלת מהתקף לב, בעיקר בגלל שלחץ הדם שלה היה גבוה, ולכן החלטנו לפנות אותה במהירות לבית החולים.

חזרתי לאמבולנס כדי להביא חמצן. הופתעתי כשראיתי חייל עומד ליד האמבולנס. הוא דיבר בקשר ואמר לי להישאר ליד האמבולנס. לקחתי את מכל החמצן וחזרתי במהירות לבית של החולה. נתתי לפרמדיק את המכל ואמרתי לו שאחכה לו ליד האמבולנס. הייתי מודאג בגלל החייל.

יוסרי אבו תורכי ליד האמבולנס. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 18.6.12
יוסרי אבו תורכי ליד האמבולנס. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 18.6.12

אחרי שתי דקות הגיעו למקום חמישה חיילים שנראו לי עצבניים. אחד מהם שאל אותי בעברית מה אני עושה. הצבעתי על הבית ועניתי לו שיש שם חולה. החייל הורה לי לעזוב את המקום ועניתי שאני לא יכול בגלל שצריך לפנות את החולה והפרמדיק נמצא אצלה. החייל צעק עלי ואמר לי שוב להסתלק מיד. חזרתי על התשובה שלי. זה לא מצא חן בעיניו והוא הורה לי בכעס לתת לו את תעודת הזהות שלי. נתתי לו אותה.

בדרך כלל כשאני מגיע לפנות חולה ממקום מסוים, אני לא מכבה את המנוע של האמבולנס. החייל הורה לי לכבות את המנוע ולתת לו את המפתחות, ונתתי לו. הוא הורה לי לרדת מהאמבולנס ועשיתי את זה, ואז הוא אמר לי להסתלק משם. אמרתי לו שאני לא יכול לעשות את זה כשהחולה זקוקה לפינוי והפרמדיק עדיין איתה. החייל דחף אותי לתוך האמבולנס, שהדלת שלו הייתה פתוחה. הוא הורה לי להתניע והתנעתי. אחר-כך הוא זרק לי בפנים את תעודת הזהות שלי ופגע לי בעין. הוא הורה לי להסתלק עם האמבולנס. הייתי במבוכה ולא ידעתי מה לעשות. בגלל המבוכה לא עלה בדעתי להתקשר למוקד הסהר 101 ולדווח להם על האירוע.

החייל צעק אליי והורה לי שוב להתרחק עם האמבולנס. התרחקתי למרחק של 30 מ' בערך. החיילים הורו לי לכבות את המנוע. אחר כך אותו חייל שהיה לבדו בהתחלה לקח ממני את תעודת הזהות והורה לי שוב להסתלק. התנצלתי ואמרתי שאני לא יכול לעזוב את האמבולנס, הפרמדיק והחולה. ירדתי מהאמבולנס והחייל הורה לי בגסות לשבת על הכביש.

התעודדתי כשראיתי אנשים עוברים שם. ביקשתי מאחת מהם, שכנה מבוגרת של החולה, להתקשר למוקד הסהר 101 ולהודיע להם שאני מעוכב. ביקשתי מהם גם להגיד לפרמדיק עלי חסאסנה לצאת מהבית ולגשת אלי. עלי הגיע אלי והיה מופתע ממה שקורה. הוא ניסה להסביר לחיילים שיש לנו חולה שסובלת מכאבים בחזה וצריך לפנות אותה לבית החולים, אבל אותו חייל לא הסכים ואמר שהקישור חייב להגיע כדי לאסוף אותה מפה. החיילים הורו לעלי לשבת לידי והוא עשה את זה. עלי ביקש רשות לקחת את האלונקה ולהוציא את החולה החוצה אבל החייל סירב ואז עלי התקשר לצלב האדום ולמוקד הסהר האדום והם אמרו שהם כבר מטפלים בנושא.

ביקשנו מהשכנה המבוגרת ובנה של החולה שיתקשרו למוקד של הסהר האדום ויאיצו בהם שיתערבו מהר בגלל המצב של החולה. השכנה התחילה לצעוק כדי שהחיילים יבינו שהחולה במצב מסוכן. כעבור 45 דקות בעלה של החולה הגיע מהעבודה והתחיל להתחנן בפני החיילים שייתנו לו לפנות את אשתו.

אחרי ויכוח שנמשך יותר מעשר דקות החיילים קלטו כנראה שהמצב רציני ושיש להם אחריות, ואז אותו חייל הורה לנו להביא את החולה מהר תוך שתי דקות. חזרנו לבית של החולה מהר ופינינו אותה לבית החולים באמבולנס. השעה הייתה 12:50. ובזה הסתיימה המשימה שלנו.

החיילים הפריעו לעבודה שלנו והעמידו את החולה בסיכון במשך יותר משעה. אם לא הייתי נוהג בסבלנות ונשמע להוראות של החיילים יכול להיות שהתקרית הייתה מסתיימת הרבה יותר גרוע.

הרגשתי מושפל. העבודה של צוותי עזרה ראשונה מוגנת בחוק ואנחנו פועלים תחת ההנחה שהחיילים מבינים את מהות העבודה שלנו.

יוסרי אבו תורכי, בן 29, הוא נהג אמבולנס בסהר האדום הפלסטיני ותושב ח'רבת קלקס שבמחוז חברון. את עדותו גבה מוסא אבו השהש, ב-11.5.2012, במוקד החירום של הסהר האדום בחברון.