דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: ישראל עצרה את אחמד עספור הפצוע במחסום ארז כשהיה בדרכו לטיפול רפואי, נובמבר 2009

סמיר עספור, בן 52

סמיר עספור

הבן שלי אחמד [אחמד סמיר מסלם עספור], בן 19, נפגע ב-9.1.2009 מרסיסים של טילים שנורו מממטוס ללא טייס ופגעו ליד הבית שלנו ממזרח לעיר ח'אן יונס, בעבסאן החדשה. לקחו אותו למצרים, והוא היה שם בטיפול במשך שבעה חודשים ואז חזר לרצועה. הרופאים בעזה הפנו אותו להמשך טיפול בגרמניה אבל בשביל זה צריך להגיע לשגרירות הגרמנית בתל-אביב ולא הצלחנו לקבל אישור כניסה לישראל.

במקום גרמניה, אחמד קיבל מבית החולים סנט ג'וזף בעזה הפניה לבית החולים הצרפתי מר יוסף בירושלים. קבעו לו שם תור ל-23.11.2009. בהתחלה הוא לא קיבל אישור כניסה לישראל אבל ב-24.11.09 צלצלו מהקישור הפלסטיני ואמרו לי שאחמד צריך להגיע למחרת למחסום ארז בשעה 11. בשעה 11 בבוקר נכנסנו למחסום ארז. עשו עלינו חיפוש, 'לקחו מאיתנו את הצידנית עם האינסולין שאחמד צריך לקבל ועם דגימת דם שלו. הם לקחו את אחמד, שנתמך בקביים, ומאז לא ראיתי אותו יותר. אחרי שעתיים אמרתי לחיילים שאחמד צריך לעבור כל שעתיים בדיקת דם כי הלבלב שלו לא עובד ושהוא צריך לקבל אינסולין שנמצא בצידנית שהם לקחו.

אחמד עספור בבית החולים. התמונה באדיבות המשפחהחיכיתי עוד שעה בערך והרגשתי שמשהו לא בסדר. שאלתי אותם בעצבנות איפה הבן שלי ואמרתי להם שאני לא יכול לעזוב אותו אפילו לזמן קצר ואז הגיע קצין ואמר לי שהבן שלי עצור. הוא החזיר לי את תעודת הזהות שלי ואמר לי לחזור לעזה. לא הסכמתי לצאת אבל החיילים הוציאו אותי בכוח ממחסום ארז. לא האמנתי שזה קורה. יצאתי ממחסום ארז בלי אחמד ובלי הדברים שלקחו לנו. הגעתי לקישור הפלסטיני במחסום ארז וסיפרתי להם מה קרה. אחד הנהגים של הקישור הסיע אותי למשרד של הצלב האדום וסיפרתי גם להם וגם לארגון רופאים ללא גבולות מה שקרה. אחמד פצוע. הוא סובל מנכות והולך בקושי עם קביים. יש לו פגיעה בעין, היד הימנית שלו מקובעת עם ברזלים, וגם היד השמאלית פגועה וחלק מהאצבעות שלה נקטעו. יש לו גם בעיה בתפקוד של הלבלב שגורמת לסוכרת.

מאז אותו יום אני דואג לבן הפצוע שלי. אני מפחד שתהיה לו עליה ברמת הסוכר וזה יגרום לבעיות אחרות ושהוא יסבול במעצר ולא יקבל את הטיפול שהוא צריך. אני לא מבין למה עצרו אותו. הוא איש פשוט שאין לו שום קשר לאף ארגון וקשה לו לתפקד.

עורך הדין מוחמד ג'בארין צלצל אליי היום ואמר שהוא ראה את אחמד לזמן קצר. הצבא האריך את מעצרו עד ליום 10.12.2009 ומונע ביקור עורך דין עד ליום 6.12.2009.

הערה: עורך הדין המייצג את עספור מסר לבצלם בסוף דצמבר 2009 כי הוא עודנו מוחזק במעצר, וכי אף שמצבו הבריאותי יציב הוא אינו מקבל את הטיפול השיקומי בגינו ביקש להיכנס לישראל. לאחר שהיה עצור 24 ימים, הוגש נגדו כתב אישום בגין פעמיים בהן הסכים לבצע תצפיות על תנועות צבא בעזה עבור הג'יהאד האיסלאמי ופעמיים נוספות בהן הסתיר בביתו נשק למשך כמה שעות.

סמיר מוסלם מוחמד עספור, בן 52, הוא אב לשלושה עשר ותושב עבסאן החדשה שבדרום רצועת עזה. את עדותו גבה מוחמד סבאח, ב- 2.12.09, במשרדי הצלב האדום בעיר עזה.