דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: חקירתו של ג'.ע., קטין בן 17, במתקן חקירות של השב"כ בפתח-תקווה, מארס 2009

ג'.ע., תלמיד כיתה יב'

אני הבכור במשפחה שלי. לפני שנעצרתי הייתי תלמיד בכיתה י"א בבית ספר טכנולוגי. למדתי מיזוג אוויר.

ב-17.3.2009, בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר הגיע כוח של הצבא לבית של ההורים שלי. זה בית פרטי, חד-קומתי. החיילים עקרו את דלת הכניסה לבית ונכנסו פנימה. התעוררתי מהרעש וגם ההורים שלי והאחים הקטנים שלי התעוררו.

החיילים עשו חיפוש בכל הבית והפכו הכול. הם הוציאו את הבגדים ואת כל מה שהיה בארונות ושברו חפצים שונים בבית. בחדר השינה של ההורים שלי היו 8,000 ש"ח במזומן שהחיילים גנבו. מאוחר יותר אבא שלי הגיש תלונה על הנזק והגניבה למשרד התיאום והקישור הפלסטיני בבית אל.

החיילים שאלו אותי אם אני מסתיר נשק ואמרתי להם שאין לי שום נשק. אחר כך הם הכניסו אותי לתוך משאית צבאית כשידי כשהידיים שלי אזוקות לאחור באזיקוני פלסטיק והעיניים מכוסות בבד. הם הורו לי לשכב על רצפת המשאית כשהפנים שלי כלפי מטה. במשאית היו שישה חיילים, שלושה מכל צד שלי, והם בעטו בי ודרכו עליי.

לפני שיצאתי מהבית החיילים לקחו את תעודת הזהות שלי ולא קיבלתי אותה עד היום.

המשאית הגיעה לבית אל ונשארתי בתוכה בערך שעה, כשאני אזוק ושוכב על הבטן. אחר כך לקחו אותי למקום אחר שאני לא מכיר, ושנראה כמו מחנה צבאי. שמו אותי בתוך עמדת התצפית של המחנה במין חדר קטן עם חייל ששמר עליי. />

השאירו אותי שם שעתיים, כשאני שוכב על הבטן והידיים שלי אזוקות מאחורי הגב. אחר-כך העבירו אותי לכלי-רכב צבאי אחר שבו הושיבו אותי והידקו לי את חגורת הבטיחות. נסענו דרך כמה מקומות שלא הכרתי. הגענו למתקן הכליאה "עופר". שאלתי את אחד החיילים מה השעה והוא אמר לי שהשעה כמעט 16:00. אחר כך העבירו אותי לאחריות של יחידת "נחשון" של השב"ס והם העבירו אותי למתקן החקירות בפתח תקווה. כל היום לא קיבלתי אוכל או שתייה וגם לא אפשרו לי לעשות את הצרכים שלי ונאלצתי להתאפק.

בפתח תקווה שאלו אותי על המצב הרפואי שלי ואמרתי להם שהבריאות שלי בדרך כלל תקינה ושאין לי בעיות רפואיות. הראיתי להם את הנפיחות שנגרמה לי בכפות הידיים מהאזיקים. לא נתנו לי שום דבר אבל הנפיחות עברה אחרי יומיים.

אחרי הבדיקה העבירו אותי לחדר החקירה. הושיבו אותי על כיסא מקובע לרצפה. זה כיסא מברזל עם מושב ומשענת גב מפלסטיק. קשרו לי את הידיים מאחורי משענת הגב. האזיקים חוברו ללולאה בחלק האחורי של הכסא כדי שאני לא אוכל להזיז את הידיים. הרגליים שלי נאזקו באזיקי רגליים. החקירה נמשכה שעה בערך. החוקר קילל אותי קללות נוראיות ואיים עליי שאם אני לא אודה במה שמיוחס לי הוא ידאג לזה שהעונש שאני אקבל יהיה חמור מאוד, שיחזיקו אותי בתנאי חקירה למשך שלושה חודשים ברציפות ושיעצרו את ההורים שלי ובני משפחה נוספים. החוקר לא הכה אותי.

כשנגמרה החקירה נתנו לי בפעם הראשונה ללכת לשירותים. אחר כך העבירו אותי לתא. בתא קיבלתי את הארוחה הראשונה לאותו יום. התא היה בגודל של 2X2.5 מטר ללא פתח לאוויר ולאור שמש, רק עם פתח לאוורור מלאכותי. הדלת הייתה אטומה. בתקרה הייתה מנורה עם אור חלש שדלקה 24 שעות ביממה. בקצה התא היה חור ברצפה לעשיית צרכים ומעליו לחצן שמוריד מים. היה גם ברז מים לשטיפה ולשתייה. על הרצפה היו מזרן ושמיכה מאוד מסריחה. בתא הייתה הרבה לחות ועם הזמן, בגלל שאין כניסה של אור שמש, התפתחו לי פטריות על העור. ביקשתי תרופה נגד הפטריות, אבל לא נתנו לי כלום. הפטריות עברו אחרי שהוציאו אותי מפתח תקווה.

המזון שהביאו לי לתא היה באיכות ירודה. למשל, הגישו אורז קר חצי מבושל וביצה קשה שנראתה כאילו בישלו אותה מזמן. הכמות של האוכל הייתה קטנה ולא משביעה.

רק שבוע אחרי שהגעתי לפתח תקווה נתנו לי להתקלח ואז גם נתנו לי סבון ומגבת, שלא היו לי לפני כן. אחר כך נתנו לי לעשות מקלחת כל יום.

ב-18.3.09, יום למחרת המעצר, לקחו אותי לחקירה בשעה 8:00. נשארתי בחדר החקירה עד השעה 16:30 בערך. החקירה התנהלה בצורה דומה לחקירה הראשונה. הביאו לי ארוחת צהריים לחדר החקירה ובזמן האוכל הורידו לי את האזיקים מהידיים. נתנו לי ללכת לשירותים אם ביקשתי, אבל רק בערך שעה אחרי שביקשתי. כשנגמרה החקירה החזירו אותי לתא.

נשארתי בפתח תקווה בין שבועיים לשלושה, אני לא זוכר בדיוק. בכל יום הייתה חקירה, חוץ מימי שישי ושבת. החקירה התנהלה באופן מאד דומה בכל הפעמים.

אחרי שהייה של שבועיים עד שלושה שבועות בפתח תקוה, הודיעו לי שהחקירה הסתיימה והעבירו אותי לג'למה (בית מעצר קישון). נשארתי בג'למה יומיים.

בג'למה שמו אותי בתא לבד. בתא סמוך, שסורג מפריד בינו לבין התא שבו הייתי , היו בערך תשעה מבוגרים בני שלושים או ארבעים. הם דיברו איתי מאחורי הסורג ואמרו שהם אחראים על העצירים הבטחוניים בכלא. הם ביקשו ממני לספר על השלבים והתכנים של החקירה. סירבתי לדבר איתם או לענות לשאלות שלהם. הבנתי שמדובר ב"עסאפיר" (מדובבים - משתפי פעולה שעובדים עם גורמי החקירה). אחרי יומיים החזירו אותי לפתח תקווה.

ביום שחזרתי לפתח תקווה לקחו אותי לחקירה וחקרו אותי במשך שעתיים בערך. אחר כך העבירו אותי לתא. השאירו אותי בפתח תקווה עוד שלושה שבועות בערך. בשבועיים מתוכם חקרו אותי בכל יום, במשך כמה שעות, חוץ מימי שישי ושבת. בשבוע השלישי השאירו אותי בפתח תקווה בלי שחקרו אותי בכלל. במשך כל התקופה שבה החזיקו אותי בפתח תקווה הייתי לבדי בתא, עד היומיים האחרונים, שבהם הכניסו אליי לתא עצור קטין, בן 17 בערך.

מפתח תקווה העבירו אותי לכלא השרון. החזיקו אותי שם בערך חודש ואז העבירו אותי לעופר.

הגישו נגדי כתב אישום בבית המשפט הצבאי בעופר, באשמת יידוי אבנים וזריקת בקבוק תבערה. הדיון הבא יהיה ב-11.8.09. />

נפגשתי עם עורך דין בפעם הראשונה בכלא עופר, אחרי שהגעתי לשם מכלא השרון. עם נציג של הצלב האדום נפגשתי בפעם הראשונה בערך שבועיים אחרי שהגעתי לפתח תקווה, לפני שהעבירו אותי ל"עסאפיר" בכלא ג'למה (קישון).
/>

ג'.ע. , בן 17 תושב כפר באזור רמאללה, נעצר ונחקר במתקן חקירות השב"כ בפתח תקווה. 17.3.2009. את עדותו גבתה עו"ד הישאם אבו שחאדה עבור "המוקד להגנת הפרט" ביום 16.7.2009 בכלא עופר.
/>