דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: חייל תקף את רביע א-שובכי והכה אותו במחסום בקלקיליה, מאי 2009

עדכון:ב-13.5.13 נמסר לבצלם מהפרקליטות הצבאית כי תיק החקירה נסגר. לא נמסרו הנימוקים לסגירת התיק.

רביע א-שובכי, נהג מונית

רביע א-שובכי

אתמול, יום ראשון ה-17.5.2009, בסביבות השעה 20:30 או 21:00 הסעתי לקלקיליה שלושה פועלים שחזרו מהעבודה. כשהגעתי למחסום של ה-DCO בכניסה המזרחית לעיר ראיתי שם תור ארוך של מכוניות. היו שם ארבעים או חמישים מכוניות. החיילים בדקו את המסמכים של האנשים שעברו במחסום. היה שם גם קצין של השב"כ.

חיכיתי בתור והתקדמתי לאט. כשהייתי מול הפניה לכביש שמוביל להתנחלות צופין היו בתור לפני בערך עשרים מכוניות. ג'יפ צבאי הגיע מכיוון ההתנחלות ועצר ליד האוטו שלי. חייל יצא מהג'יפ, התקרב אלי ותפס אותי בצווארון. הוא היה בהיר ונמוך, עם קצת זקן. החייל אמר "למה אתה חוסם את הדרך?", אמרתי לו שהדרך לא חסומה, והם בעצמם עברו שם בלי בעיה. החייל אמר לי לחזור לסוף התור, כעונש על מה שעשיתי.

נסעתי אחורה 15 מטר בערך, ואז המכוניות בדיוק נסעו ואני ניצלתי את ההזדמנות והשתלבתי באמצע התור. הג'יפ נסע לכיוון המחנה של משמר הגבול שקרוב למחסום. התור התקדם. כמה דקות אחר כך ראיתי את החייל שתפס אותי מסתכל עלי ומנופף ביד שלו באיום.

קצת אחר כך הג'יפ חזר. החיילים בג'יפ כיוונו את הפרוז'קטור שעל הגג של הג'יפ למכוניות שעמדו בתור. הג'יפ עצר לידי והחייל שדיבר איתי קודם סימן לי ביד לצאת מהאוטו. הוא ישב בג'יפ, במושב שליד הנהג. הוא תפס אותי בחולצה ואמר "למה לא חזרת לסוף התור?" אמרתי לו שחזרתי אחורה, ואז המכוניות התקדמו ואני השתלבתי ביניהן, כי לא הייתה סיבה שאני אחזור אחורה. אמרתי לו שוב שלא חסמתי את הדרך. החייל תפס אותי בחולצה מתוך הג'יפ וטלטל אותי. הוא הצמיד את הברך שלו אלי והחזיק בחולצה שלי. הוא הכה אותי באגרוף במצח ואני נפלתי על האדמה.

אני לא בטוח מה קרה אחר כך. התעוררתי כשחיילים שפכו מים על הפנים שלי. לא יכולתי לעמוד ולא ממש הבנתי מה קורה סביבי. כשהצלחתי להבין מה קורה הייתי כבר בבית החולים הממשלתי בקלקיליה. בדקו אותי ואחר כך העבירו אותי לבית החולים א-רפידייה בשכם, בשביל עוד בדיקות. אני עדיין בבית החולים בשכם. '

רביע עאהד בדיע א-שובכי, בן 31, הוא נהג מונית תושב קלקיליה. את עדותו גבה עבד אל-כרים סעדי בבית החולים א-רפידייה בשכם ב-18.5.09.