דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: מתנחלים תקפו שני חקלאים קשישים בדרך מאדמתם לביתם במחוז חברון, אפריל 2009

עבדאללה והדין, בן 82

עבדאללה והדין

יש לי ולאחים שלי אדמה חקלאית בוואדי, במרחק של כמה קילומטרים מצפון מערב לבתים שלנו וכמה מאות מטרים מדרום לבתים של ההתנחלות בת עין. יש לנו שם שמונים ושמונה דונמים של מטעי זיתים ושקדים וגם גפנים. העצים שם בערך בני חמישים שנה. בין המטעים שלנו לבין הבתים של ההתנחלות יש חורשה.

אתמול בבוקר [26.4.09], אני ואחי חאמד, בן 72, רכבנו על החמורים שלנו לקרקע. עישבנו וחרשנו שם בעזרת החמורים. בשעה 11:00 בערך הגיעו טנדר לבן וג'יפ של הצבא. הם עצרו במרחק של עשרים מטרים מאיתנו ומישהו דיבר אלינו מתוך הטנדר במגפון ושאל אם יש איתנו פועלים. אחי חמאד אמר לו שרק אנחנו שם ואחרי בערך עשר דקות הם נסעו.

המשכנו לעבוד ובשעה 12:45 עלינו על החמורים ורכבנו בתוך הקרקע שלנו לכיוון הבית. אחרי שלוש מאות מטרים בערך, כשחמאד היה במרחק של שלושים מטרים בערך מאחורי, שמעתי קולות. הסתכלתי אחורה וראיתי קבוצה של 6-5 מתנחלים תוקפים אותו. הוא היה על האדמה ובשלב מסוים הצליח לברוח. ירדתי מהחמור כדי לעזור לו ואז הופיעה מבין העצים עוד קבוצה של 'מתנחלים והם תקפו אותי. המתנחלים בשתי הקבוצות נראו בני שמונה עשרה עד עשרים ומשהו. שלושה מהם הקיפו אותי וניסו להשתלט עלי ולהפיל אותי על האדמה אבל אני התנגדתי ואז מתנחל רביעי, שהיה קרוב אלי זרק אבן גדולה שפגעה לי בחלק האחורי של הראש. ירד לי המון דם על הבגדים אבל הם לא הפסיקו וזרקו עלי אבנים. עוד מתנחלים הגיעו והם כבר היו בערך ששה עשר.

במשך יותר משעה ניהלנו קרב אבנים. עשרות אבנים פגעו בי. המכה הכי כואבת הייתה כשאבן פגעה לי בחזה מצד שמאל. גם חאמד נפגע מהאבנים ויד ימין שלו כאבה, וכדי להתגונן הוא היה מוכרח לעבור לזרוק אבנים ביד שמאל. תוך כדי ידויי האבנים הצלחנו לסגת עד שהגענו לאזור גבוה שממנו אפשר היה לפגוע במתנחלים ורק אז הם התחילו לסגת והתרחקו לכיוון ההתנחלות. למרות ששנינו נפצענו היינו מרוצים שהם לא ניצחו אותנו. הייתי מאושר שלא נכנעתי להם ושלא נתתי להם 'לתפוס אותי, ושבסופו של דבר הם נאלצו ללכת.

אחר-כך עלינו על החמורים שלנו והגענו לכפר סאפא. נכנסנו לבית הראשון, הבית של חוסיין מוחמד חוסיין עאדי. בעל הבית עזר לי והסיע אותי במכונית הפרטית שלו לבית שלי, 'ומשם הוא הסיע אותי עם הנכד שלי אווס, בן 15, למרפאת אל-חכמה בבית אומר. אחרי שקיבלתי עזרה ראשונה הגיע ראש העיר סברי סבארנה והסיע אותי במכונית של העירייה לבית החולים עאליה. בדקו אותי בבית החולים ועשו לי צילומי רנטגן והתברר שיש לי פצע 'באורך של 10 ס"מ בראש. הרופא תפר את הפצע בשבעה תפרים וחבש לי את החזה. עד עכשיו אני מאוד עייף וסובל מכאבים בראש ובחזה.

היום הלכתי יחד עם חמאד לתחנת המשטרה בקריית ארבע והגשנו תלונה נגד המתנחלים שתקפו אותנו.

עבדאללה עבד אל-חמיד ג'אבר והדין, בן 82, נשוי ואב לחמישה, הוא חקלאי, תושב בית אומר שבמחוז חברון. את עדותו גבה מוסא אבו השהש ב-27.4.09 בבית העד.
/>