דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: חיילים ירו באישה נושאת דגל לבן אחרי שקראו לתושבים להתפנות, ח'וזאעה, דרום הרצועה, ינואר 09

עדכון: ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה אודות נסיבות האירוע נסגר. למידע נוסף הקליקו כאן.

נוהא א-נג'אר, אם לשניים

נוהא א-נג'אר

הבית שלנו נמצא בשכונת עיזאת בעיירה ח'וזאעה, במרחק של כ-700 מטרים מהגבול עם ישראל. גרתי בו יחד עם בעלי ושני הילדים שלי וגם עם אשתו הראשונה של בעלי, רווחיה אחמד סלמאן א-נג'אר, והבת שלה.
ביום שני, 12.1.09, בסביבות השעה 23:00 בלילה הייתי בבית עם הילדים שלי ועם רווחיה והבת שלה. הייתה הפגזה על האזור שלנו, ואחריה פרצו לידנו כמה שריפות. יצאתי עם רווחיה והשכנים כדי לכבות את השריפות כי פחדנו שהאש תגיע לבתים שלנו.

אחרי שכיבינו את השריפות חזרנו לבתים. אחרי חצי שעה בערך הצבא הישראלי התחיל לירות על בתים בשכונה. שמעתי גם רעש של דחפורים וטנקים שהתקרבו לאזור שלנו.

אחרי התפילה של הבוקר הרעש של הדחפורים ושל הירי התגבר. כולנו צעקנו ובכינו מפחד. הרבה אנשים מהשכונה ברחו מהדחפורים שהתקרבו לבתים שלהם ובאו לבית שלנו. עלינו כולנו על הגג של הבית והנפנו דגלים לבנים, כדי שהחיילים יידעו שזה בית של אזרחים ולא יהרסו או יפגיזו אותו.

החיילים קראו לנו ברמקול לפנות את האזור. אמרתי לרווחיה שאנחנו חייבות לצאת מהבית עם כל האנשים האחרים. בערך בשעה 08:00 יצאנו. רווחיה הלכה ראשונה והחזיקה דגל לבן. כולנו הלכנו אחריה.

התקדמנו כמה מטרים ואז אמרתי לרווחיה שאני רואה חיילים בבית של פארס סולימאן א-נג'אר, לידנו. רגע אחר-כך שמעתי ירייה אחת וראיתי את רווחיה נופלת. יסמין ח'אלד א-נג'אר, בת 23, שהייתה איתנו, ניסתה לטפל בה, אבל החיילים ירו גם עליה ופגעו ברגל שלה, וכולנו ברחנו אחורה ונכנסנו לבית קרוב של שכן שלנו.

חור בקיר של בית שדרכו ירו החיילים ככל הנראה ברווחיה א-נג'אר. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 21.1.09.
חור בקיר של בית שדרכו ירו החיילים ככל הנראה ברווחיה א-נג'אר. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 21.1.09.

רווחיה נשארה מדממת ברחוב. אחר-כך סיפרו לי שבסביבות השעה 20:00 בערב, אחרי הצבאיים שהצבא נסוג מהאזור, הגיע אמבולנס ופינה אותה לבית החולים, אבל היא כבר לא הייתה בחיים.

נוהא איבראהים חמדאן א-נג'אר, בת 33, נשואה ואם לשניים, היא עקרת בית תושבת העיירה ח'וזאעה שבמחוז ח'אן יונס. את עדותה גבה ח'אלד עזאייזה בח'וזאעה ב-21.1.09.