דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: הצבא הפציץ את בית משפחת א-דאיה בעיר עזה, 21 מבני המשפחה נהרגו, ינואר 09

נאפז א-דאיה, 38

הבית של המשפחה שלנו היה במרכז העיר עזה, ליד מסגד חסן אל-בנא. היו בו ארבע קומות ומעל שלושים איש. אחי עאמר וגם ארבע אחיות שלי שנשואות גרים מחוץ לבית.

לפני שלושה ימים הצבא התקשר לבית של שכנים שלנו, משפחת א-שתיווי, והודיע להם שהם מתכוונים להפציץ את הבית. הבית של משפחת א-שתיווי נמצא רק 15 מטר מהבית שלנו, ורק בית אחד מפריד בינינו. משפחת א-שתיווי עזבה את הבית אחרי ההודעה.

אשתי, הילדים ואני עברנו לגור בבית ההורים של אשתי. המרחק בין הבית שלהם לבית שלנו הוא 500 מטר בערך. אתמול בבוקר, אחרי התפילה, שמעתי שני פיצוצים מאזור הבית שלנו. ברדיו המקומי אמרו שהצבא פוצץ את "בית משפחת א-דאיה" במרכז העיר עזה. הלכתי מיד לבית ההורים שלי. הגעתי לשם תוך חמש דקות.

הייתי בהלם. הבית היה הרוס לגמרי. מכל הבית נשארו רק כמה עמודים. חלקי גופות היו מפוזרים בכל מקום. התחלתי לצעוק את השמות של בני המשפחה שלי בתקווה שמישהו יענה. שכנים באו לעזור ולחפש ניצולים. מצאתי רק את אחי, מוחמד. הוא בכה וצעק. הוא אמר לי שהבית התפוצץ כשהוא היה בדרך חזרה מהתפילה, בדיוק כשהוא עמד להיכנס הביתה. מצאנו את עאמר. הוא נפצע קל מרסיסים והיה בהלם. אחר כך מצאנו גם את האחים שלי, רידא ורדוואן. שניהם היו במצב קשה מאוד. הצלחנו להעביר אותם לבית החולים א-שיפאא. שניהם עכשיו בטיפול נמרץ, אבל רדוואן במצב של מוות מוחי.

משש בבוקר עד תפילת הערב השנייה חיפשנו חלקי גופות. הבוקר המשכנו לחפש, עד לצהריים. השכנים עזרו לנו עם שני הטרקטורים שלהם. אנשי כוחות ההצלה לא הגיעו, כי הם היו עסוקים בעזרה במקומות אחרים שהופצצו.

בני המשפחה שלי שמתו בהפצצה הם אבא שלי, פאייז, בן 60, אמא שלי, כאוכב, בת 55, שתי האחיות שלי, רר'דה, בת 30, וסאברין, בת 26, שתיהן רווקות. אשתו של אחי מוחמד, תזאל איסמאעיל, בת 26. היא הייתה בהריון, בחודש התשיעי והיו להם ארבעה ילדים, אמאני, בת 7, קמר, בת 5, אריג', בת 3, ויוסף, בן 2. אחי, איאד, בן 35, אשתו ראודה, בת 28 והילדים שלהם, עלי, בן 10, ח'יתאם, בת 9, אלא', בת 8, דוחא, בת 6, שרף א-דין, בן 5, ומוחמד, בן שנה. אחי ראמז, בן 25, אשתו ופא', בת 20, והילדים שלהם, ברא', בן 3 וסלסביל, בת 4 חודשים.

עדותו של נאפז פאייז א-דאיה, 38, נשוי ואב לשבעה, שוטר, תושב העיר עזה, העדות נגבתה על ידי איאד חדאד בטלפון ביום 7.1.09