דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: צעירה וילדה בת שמונה נהרגו בביתן בהפצצה של שכונת א-זיתון בעיר עזה, 28.12.08

עבדאללה כשכו, שוטר ביחידה ליישוב מחלוקות

עבדאללה כשכו

אני והמשפחה שלי גרנו בבית עם שלוש קומות בשכונת א-זייתון בעזה. ביום ראשון, 28.12.08, בסביבות השעה 19:00 בערב ישבתי עם תשעה בני משפחה שלי מסביב למדורה בחצר של הבית. היה לנו קר, ולא היה לנו חשמל כדי לחמם את הבית. ביקשתי מהבת הקטנה שלי, איבתיהאל, בת 8, לעלות לקומה השנייה, לדירה של אחיה טלאל ואשתו, כדי לבקש קמומיל בשביל תה. היא קמה ועלתה למעלה.

הפעלתי את הגנראטור כדי להדליק אור ואז שמענו קולות של מטוסים בשמים. פתאום שמעתי זמזום ותוך כמה שניות מצאתי את עצמי מתחת להריסות. הכול התהפך כל כך מהר, כאילו הייתה רעידת אדמה. לא הבנתי מה קרה לי ומה קרה למשפחה שלי. התחלתי לצעוק ולבקש עזרה. היה עשן סמיך מסביבי. לא ראיתי אף אחד מבני המשפחה שלי, שישבו מולי כמה רגעים לפני כן.

Khaled Azayzeh
בית משפחת כשכו לאחר ההפצצה. צילום: ח'אלד עזאייזה, בצלם, 30.12.08.

 

רק כמה רגעים אחר כך הבנתי שהבית התמוטט בגלל הפצצה. שכנים באו במהירות כדי להרים את ההריסות מעלינו. אנשים פינו את בני המשפחה לבית החולים, חלק במכוניות פרטיות וחלק באמבולנסים. אותי לקחו לבית החולים א-שיפאא בעזה. בבית החולים בדקו אותי וטיפלו בי. 'הפציעה שלי הייתה קלה. נפגעתי קצת ברגל. אחר כך הגיע רופא וביקש ממני לזהות גופה של אישה. הלכתי איתו וכבר ממבט ראשון זיהיתי את אשתו של טלאל, מייסא מוניר יחיא כשכו. היא נפגעה בראש. שאלתי את קרובי המשפחה שלי ואת הרופא איפה שאר בני המשפחה שלי. הם אמרו לי שלאשתי יש שברים באגן ושיתר בני המשפחה נפצעו פציעות קלות, אבל הם לא מצאו את הבת הקטנה שלי, איבתיהאל. הרגשתי נורא, כל כך דאגתי לה. הרגשתי עוד יותר נורא כי היא עלתה למעלה בגללי, בגלל שביקשתי ממנה להביא קמומיל.

למחרת בבוקר, עם הזריחה, האחים שלי הלכו לבית כדי לחפש את איבתיהאל. הם חיפשו מתחת להריסות ומצאו את הגופה שלה במטבח של הקומה השנייה.

כמעט כל הבית התמוטט. המטבח בקומה השנייה נשאר תלוי מעל ההריסות.

הבית שלנו היה באזור שקט. אני לא חושב שיש בסביבה שלנו מטרות צבאיות. אין לנו בני משפחה או שכנים מבוקשים. אני עדיין בהלם ממה שקרה. החיים של המשפחה שלי התהפכו לגמרי תוך כמה רגעים.

עבדאללה תאופיק חמדאן כשכו, בן 42, נשוי ואב לארבעה, הוא שוטר המשרת ביחידה ליישוב מחלוקות ותושב העיר עזה. את עדותו גבה ח'אלד עזאיזה ב-30.12.08 בסמוך לסוכת האבלים בשכונת א-זייתון שבעזה.