דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: מאבטחים ושוטרי מג"ב הכו תושבי מזרח ירושלים סמוך לבית ראש הממשלה, אוגוסט 08

אחמד אבו ג'מל, גנן

אחמד אבו ג'מל

אני עובד יותר משנה בגננות בחברה שקוראים לה "גני חברון 2000" בבעלות קבלן ישראלי שקוראים לו דודי. במסגרת העבודה אנחנו מטפלים גם בגינות במערב בעיר. בדרך כלל לוקחים אותנו לעבודה בשעות הבוקר ואוספים אותנו בשעות אחרי הצהריים. עבדתי הרבה זמן בפסגת זאב ולפני שבועיים העבירו אותי לעבודה באזור רחביה, יחד עם חבר שלי, איהאב אבו נג'מה.

ביום שני, ה-11.8.08, המשימה שלנו הייתה לרסס נגד מזיקים בכמה גינות בשכונה. בסביבות השעה 12:00 בצהרים עברנו ברחוב בלפור. היינו בדרך לרסס עשבים בכיכר שנמצאת ליד בית הנשיא. לבשנו חלוקים שהיה כתוב עליהם את שם החברה שאנחנו עובדים בה ואני סחבתי על הגב מתקן ריסוס. פתאום שני אנשים חסמו את הדרך שלנו ואמרו לנו לתת להם את תעודות הזהות שלנו. הם לבשו בגדים אזרחיים. אמרתי להם שאני לא נותן את תעודת הזהות שלי לכל אחד ושאם הם רוצים את תעודות הזהות שלנו הם צריכים להזמין משטרה.

תוך פחות משתי דקות הגיעו מכיוון המחסום שבכניסה לרחוב בלפור, ליד בית ראש הממשלה, שלושה אנשים בבגדים אזרחיים וכמה שוטרים של משמר הגבול. הם היו בסה"כ בערך שמונה. הם דחפו אותי לכיוון המדרכה ואחד האנשים, שלבש בגדים אזרחיים, הוציא כרטיס שהיה כתוב עליו משטרה. נתתי לו מיד את תעודת הזהות שלי. בינתיים האנשים האחרים בבגדים האזרחיים גררו את איהאב והרחיקו אותו ממני.

אחר-כך האנשים בבגדים האזרחיים הצמידו אותי לקיר ואחרי שהוצאתי את כל מה שהיה לי בכיסים הם אמרו לי לפשק רגליים ואחד מהם ערך עלי חיפוש גופני. אחרי החיפוש, ראיתי שאחד האזרחים מחזיק את הארנק שלי ומסתכל לתוכו. שאלתי אותו מה הוא עושה ואמרתי לו שאין לו זכות להסתכל בדברים הפרטיים שלי, ואז הוא התקרב אלי, תפס אותי בשיער ונתן לי אגרוף חזק בעין שמאל. כאב לי מאוד והתחילה לי בחילה. נפלתי על הקרקע. האנשים בבגדים אזרחיים והשוטרים בעטו בי בכל הגוף במשך שתי דקות בערך. כאב לי נורא והרגשתי מושפל. לא עשיתי כל חטא.

אחר כך, הרגשתי שמישהו יושב לי על הגב, מושך את הידיים שלי ושם עליהן אזיקים מפלסטיק. אחרי זה לא הרגשתי יותר מה קורה סביבי. איבדתי את ההכרה. כשהתעוררתי מצאתי את עצמי בחדר הטראומה בבית החולים שערי צדק. הייתי מאושפז שם עד יום שלישי, ה-12.8.2008. אני עדיין סובל מכאבים בכל הגוף, למרות שלא נשארו סימנים חוץ מהפגיעה בעין שלי.

אתמול, יום רביעי, ה-13.8.2008, הלכתי לתחנת המשטרה מוריה והגשתי תלונה.

אחמד יאסין חוסיין אבו ג'מל, בן 20, הוא גנן ותושב שכונת ג'בל אל-מוכבר שבמזרח ירושלים. את עדותו גבה כרים ג'ובראן, בבית העד ב-14.8.08.

/>/>