דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: חיילים עמדו מנגד כשמתנחלים קשרו את מדחת אבו כרש לעמוד והכו אותו, יולי 2008

מדחת אבו כרש, מורה וחקלאי

מדחת אבו כרש

היום בשעה 8:00 בבוקר, נסעתי עם בני הדודים שלי, מוחמד, בן 19, מהראן, בן 21 ומולאז, בן 18 'לאדמות שלי באזור חלת עג'ום, מדרום לא-סמוע וממערב להתנחלות עשהאל. למשפחה שלי יש מאתיים דונמים באזור הזה ומסמכים שמוכיחים את הבעלות שלנו עליהם. היינו אמורים לפגוש שם עוד חקלאים ופעילים מתעאיוש שהיו צריכים לעזור לי 'לקצור את הגידולים בקרקע שלי.

הגענו בסביבות השעה 9:00 בבוקר, לפני החקלאים האחרים והתחלנו לעבוד. פתאום שמנו לב שהשדות שלי עולים באש. התחלנו לכבות את האש. ראיתי מתנחל וקראתי לו בעברית ובערבית שיעזור לנו ויביא מים כדי לכבות את השריפה. חיכיתי והמתנחל התקרב. חשבתי שהוא בא לעזור לי. אחריו הגיעו עוד שלושה מתנחלים, הם החזיקו אלות ופנו לכיוון בני הדודים שלי. כשבני הדודים שלי ראו אותם הם ברחו. אני לא יכולתי לברוח כי אני נכה ברגל שמאל בגלל שיתוק ילדים.

חשבתי שאצליח לדבר איתם ולבקש מהם לעזור לי לכבות את השריפה כדי שלא תגיע התנחלות. התחלתי לדבר איתם אבל אחד מהם אמר לי לשבת. התיישבתי וארבעתם התקרבו אלי. אחד מהם הוריד את אחת הנעליים שלי, הוציא את השרוך והשתמש בו לקשור את הידיים שלי מאחורי הגוף. מתנחל אחר הוריד את הנעל השנייה שלי. הם הרביצו לי עם האלות ונתנו לי אגרופים וסטירות ואחר כך הובילו אותי למרחק של 100 מטר בערך, עד שהגענו לעמוד חשמל שנמצא בערך 50 מטר מההתנחלות. הייתי יחף ודרכתי על המון קוצים. המתנחלים קשרו את הרגליים ואת הצוואר שלי בחבלים לעמוד החשמל.

ראיתי ג'יפ צבאי בכניסה להתנחלות. צעקתי לחיילים שיעזרו לי ושלושה חיילים התקרבו ונעמדו בערך 15 מטר מאיתנו. הם לא התערבו. ארבעת המתנחלים הרביצו לי עם האלות ובידיים שלהם בפנים ובכל הגוף. אחר כך, מתנחל ומתנחלת שפכו לי על הראש והפנים שני דליי מים ושפשפו את הפנים שלי באלימות כדי להעלים את סימני הדם. החיילים ראו הכול אבל לא התערבו. אני חושב שאחד משלושת החיילים שהסתכלו גם רצה לתקוף אותי. הוא התקרב אלי וקילל אותי אבל חייל אחר עצר אותו.

כשהייתי קשור לעמוד הגיעו בני הדודים שלי, החקלאים והפעילים מתעאיוש. החיילים לא נתנו להם להתקרב והם עמדו במרחק של בערך עשרים וחמישה מטרים ממני והצליחו לצלם תמונות שלי כשאני קשור לעמוד ושל המתנחלים שתקפו אותי.

נשארתי קשור לעמוד במשך ארבעים דקות או יותר. אחר כך הגיעו הרבה חיילים ושוטרים. אחד מהם התיר את החבל מהצוואר שלי ומהרגליים. ירד לי דם מהראש ואנשים מהמנהל האזרחי נתנו לי עזרה ראשונה. סימנתי להם עם הידיים איפה נפצעתי ואיפה כואב לי. שכבתי על הקרקע והייתי מותש מכאבים וממעייפות. ניסיתי לשבת ואחד החיילים ניסה לעזור לי אבל לא הצלחתי. בסוף, אחרי כמה ניסיונות הצלחתי אבל הייתי נסער מאוד ורעדתי. הרגשתי שאני עומד להתמוטט ונשכבתי שוב על הקרקע.

אחר כך, הגיע חייל ואמר לי שהוא רופא. הוא דיבר בעברית ואמיר, הקצין מהמנהל האזרחי, תירגם לי. הוא חבש לי את הראש ואמר שאני יכול לקבל טיפול בבית חולים פלסטיני. נשארתי במקום וחיכיתי לאמבולנס. אחרי שעה בערך, החיילים העבירו אותי לאמבולנס צבאי ישראלי. בינתיים חוקר מהמשטרה שלבש בגדים אזרחיים גבה ממני עדות. הייתי מותש לגמרי ובקושי הצלחתי לדבר.

'האמבולנס הצבאי לקח אותי לכביש הראשי, שם חיכה לי אמבולנס פלסטיני שפינה אותי לבית החולים הממשלתי עאליה בחברון. אחר כך נודע לי שהאמבולנס הפלסטיני הגיע לאזור בערך חצי שעה אחרי שהאירוע התחיל, אבל החיילים לא נתנו לו להיכנס להתנחלות והוא נאלץ לחכות על הכביש.

כשהייתי בחדר המיון שמעתי את קריאת המואזין לתפילת הצהריים. זה היה בסביבות השעה 12:30 בצהריים. בבית החולים עברתי בדיקות ועשו לי צילומי רנטגן. יש לי חבורות בגב, ברגליים ובידיים ומאחורי אוזן ימין וגם פצע בחלק העליון של הראש שנתפר בשני תפרים. אחרי שטיפלו בי שיחררו אותי מבית החולים והרופאים אמרו לי לחזור למחרת כדי להמשיך את הטיפול.

אני זוכר איך המתנחלים שתקפו אותי נראו. לאחד מהם קוראים איילון. יש לו מבנה גוף מלא, גובה ממוצע, בערך 1.70 ס"מ, זקן שחור עם שערות שיבה, עור כהה והוא נראה מעל גיל ארבעים. 'המתנחל השני שתקף אותי היה צעיר יותר, בסביבות גיל שלושים, עם גוף מלא, זקן שחור דליל, עור בהיר וגובה ממוצע. המתנחל השלישי היה דומה לשני ואת הרביעי אני לא ממש זוכר.

מדחת רדוואן מוחמד אבו כרש, בן 30, נשוי ואב לשניים, הוא מורה וחקלאי, תושב א-סמוע שבמחוז חברון. את עדותו גבה מוסא אבו השהש, ב-5.7.08 בא-סמוע שבדרום הר חברון.

/>/>