דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

עדות: חייל תקף את נסר א-נוואג'עה ולקח ממנו קלטת וידיאו בה תיעד אלימות מתנחלים, יוני 2008

נסר א-נוואג'עה, פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם

נסר אנוואג'עה

היום (20.6.2008) בסביבות השעה 18:20, יצאתי באוטו שלי מח'רבת סוסיא לכיוון יטא. עבד אל-ג'באר ח'אלד נוואג'עה, בן 14, בן דוד שלי, נסע איתי. פתאום ראינו שלושה מתנחלים דוחפים ארבעה או חמישה רועי צאן ומגרשים את הצאן מהאדמות של משפחת חושייה, מצפון מערב להתנחלות סוסיא. המרחק בינם לבין ההתנחלות היה 300-200 מטר. היו שם טנדר מסוג טויוטה או מיצובישי, שמספר הרישוי שלו 878020 ועוד מכונית סובארו סטיישן כחולה. במכוניות היו עוד מתנחלים. לא שמתי לב אם הם היו חמושים. היו שם גם ג'יפ צבאי ושישה או שמונה חיילים. אחד מהם 'היה קצין עם דרגה בצורת עלה גפן [רב סרן]. המתנחלים תקפו את הרועים מול העיניים של החיילים, והחיילים לא עשו שום דבר.

עצרתי את האוטו שלי לרגע ורשמתי במהירות את מספר האוטו של המתנחלים. החלטתי לחזור הביתה לח'רבת סוסיא ולהביא את מצלמת הווידיאו שלי כדי לצלם את מה שקורה. הבאתי את המצלמה וחזרתי תוך פחות מחמש דקות. כשחזרתי שלושת המתנחלים עדיין תקפו את רועי הצאן. 'הרועים ביקשו עזרה מהחיילים, אבל החיילים לא התערבו.

יצאתי מהאוטו שלי וצילמתי במשך ארבע או חמש דקות. חייל התקרב אלי והראה לי צו שכתוב בו שהמקום הוא שטח צבאי סגור. צילמתי את הצו במצלמה ויצאתי מחוץ לגבולות השטח הסגור. המשכתי לצלם ממרחק 50- 60 מטר. חייל התקרב אלי. מבנה הגוף שלו היה מלא, הגובה שלו היה בינוני, והיה לו עור בהיר. אני מעריך שהוא' היה בסביבות גיל 35. הוא שאל אותי מאיפה אני. אמרתי לו שאני מח'רבת סוסיא. הראיתי לו את תעודת הזהות שלי ואת כרטיס העובד שלי מבצלם. החייל אמר "בצלם על הזין שלי". הוא איים עלי שחיילים יבואו לבית שלי ואמר שאני עוד אראה מה יקרה לי אז. הוא הורה לי להפסיק לצלם. אמרתי לו שמותר לי לצלם לפי החוק. הוא שאל אותי איזה חוק מתיר את הצילום. הוא היה מאוד עוין ולכן החלטתי להפסיק לצלם וחזרתי לאוטו שלי.

נתתי את המצלמה לעבד אל-ג'באר, שחיכה כל הזמן באוטו. התחלתי לנסוע, וראיתי במראה של האוטו שלי ג'יפ צבאי נוסע מאחורי. על הג'יפ היה דגל ירוק וצהוב. עוד ג'יפ התקרב אלי מכיוון אחר וחסם את הדרך. כיביתי את המנוע. החייל שאיים עלי קודם יצא מהג'יפ והתקרב לאוטו שלי מאחור יחד עם עוד שני חיילים. הפעלתי את המצלמה וצילמתי את החייל ליד הדלת של האוטו שלי. החייל נתן עם היד שלו מכה למצלמה והורה לי להפסיק לצלם. הוא משך בכוח את המצלמה מהיד שלי ונתן אותה לאחד מהחיילים שבאו אחריו. החייל השלישי פתח את המצלמה והוציא ממנה את הקלטת.

החייל שאיים עלי הורה לי להראות לו את המסמכים של האוטו ואת תעודת הזהות שלי ולצאת החוצה. הוא קילל את בצלם ואת תעאיוש. ניסיתי להסביר לו שמותר לי לצלם ושאני לא עובר על החוק, אבל הוא הורה לי לשתוק. הוא נתן לי אגרוף חזק באוזן שמאל ואז התקרב לעבד אל-ג'באר ואמר לו בעברית "אל תהיה מניאק כמו נאסר, תלמד ותהיה רופא". החיילים הוציאו מהאוטו את המחשב הנייד שלי, זרקו אותו באוויר ותפסו אותו. אחד מהם הציע לקחת את המחשב לשב"כ, אבל האחרים התנגדו. הם החזירו לי את המחשב. החיילים נכנס לג'יפ ונסעו. המתנחלים ורועי הצאן כבר לא היו שם.

אחרי ששני הג'יפים של הצבא נסעו חיפשתי את המצלמה ואת הקלטת. מצאתי את המצלמה זרוקה על האדמה מאחורי האוטו שלי. היא הייתה שלמה. לא מצאתי את הקלטת. המשכתי בנסיעה ליטא. במהלך הנסיעה ראיתי אחד מהג'יפים של הצבא ליד הכניסה להתנחלות מעון.

התקשרתי למשטרה. שוטר דיבר איתי בערבית והציע לי לדבר עם המשטרה הצבאית או להגיע לתחנת המשטרה בקריית ארבע. אני אלך בהמשך היום לתחנת המשטרה כדי להגיש תלונה.

נסר מוחמד אחמד א-נוואג'עה, בן 26, הוא מתאם פעילות הצילום בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם בדרום הר חברון ותושב סוסיא שבדרום הר חברון. את עדותו גבה מוסא אבו השהש ב- 19.3.08 בחברון.