דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: שוטר מג"ב תקף ועצר עובד בצלם שצילם סילוק של חקלאים מאדמותיהם בדרום הר חברון, מארס 2008

נסר נוואג'עה, פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם

נסר נוואג'עה

אני גר בח'רבת סוסיא - מזרחית לעיירה יטא. בתקופה האחרונה אני עובד כמתאם פרויקט "חמושים במצלמות" של ארגון בצלם. הארגון נתן לי מצלמה שבה אני מתעד אירועים, בעיקר מעשי אלימות של מתנחלים כלפי חקלאים פלסטינים.

בתאריך 15.3.08 השתתפתי בפעילות של ארגון "תעאיוש" שהמטרה שלה הייתה לעזור לחקלאים להגיע לאדמות שלהם. בפעילות השתתפו 15 חקלאים ו-10 פעילים של "תעאיוש". הלכנו לכיוון האדמות, שנמצאות מזרחית לח'רבת סוסיא. כשהגענו למקום, בסביבות השעה' 9:00, הגיעו גם שני מתנחלים רעולי פנים ואחריהם הגיע ג'יפ צבאי. אחר כך הגיעו בערך 15 מתנחלים בפנים גלויות, וביניהם מיכאל, קצין הביטחון' של סוסיא. אחרי שעה בערך הגיעו שני כלי-רכב של מג"ב, רכב משטרתי ושני ג'יפים צבאיים.'

החיילים ושוטרי מג"ב ניסו לגרש את החקלאים מהאדמות שלהם. אני התחלתי לצלם את האירוע ואז קצין מג"ב התקרב אליי ואמר לי להציג את תעודת הזהות שלי. הראיתי לו את התעודה וגם את הכרטיס של בצלם. הקצין אמר שאני מעוכב והורה לי לבוא איתו לג'יפ. מסרתי לו את תעודת הזהות. האנשים שהיו סביבי חששו לשלומי ולא הבינו למה הוא לוקח אותי לג'יפ המשטרתי, שלידו עמדו המתנחלים. הקצין הורה לי להפסיק לצלם ועניתי לו שמותר לי לצלם, ואז הוא הורה לי לתת את המצלמה למישהו אחר. הסכמתי וניסיתי למסור את המצלמה לאחי מחמוד שהתקרב אליי. הקצין לא חיכה שאלך איתו לג'יפ ובמקום זה הוא התחיל למשוך אותי בכוח. אנשי "תעאיוש" שראו מה קורה התערבו ותפסו אותי. הקצין לא ויתר וביחד עם עוד שני שוטרי מג"ב, הוא גרר אותי למרחק של 60-50 מטר מאנשי "תעאיוש" ומהמצלמות שלהם. כשהיינו רחוקים משם, הקצין בעט בי בכוח בברך, הפיל אותי על הקרקע והתיישב לי על החזה.

אחר-כך, כשקמתי, הקצין הוביל אותי לג'יפ של מג"ב. כשהיינו בערך 200 מטר מהמקום שבו הוא עצר אותי, הקצין פנה אלי בעברית ואמר לי שאני מוכר להם. הוא דחף אותי בגב פעמיים לכיוון הג'יפ. אחר כך הוא נתן לי שני אגרופים חזקים בחזה, בעט בי ברגל שמאל ודחף אותי בכוח לתוך הג'יפ. הג'יפ עמד במשך עשר דקות בערך, ובזמן הזה המתנחלים פתחו את הדלתות האחוריות והסתכלו עלי. אחד המתנחלים אמר לי, בנוכחות הקצין שעצר אותי: "בכל פעם שתגיעו לכאן תקבלו מכות כמו היום".

אחר כך לקחו אותי לחקירה בתחנת המשטרה בקריית ארבע. האשימו אותי שתקפתי שוטר, שניסיתי לברוח וששיבשתי את עבודת כוחות הביטחון. הכחשתי את ההאשמות וסירבתי לחתום על תצהיר שבו היה כתוב שלא נגנב ממני דבר ושלא הרביצו לי בזמן המעצר.

בתחנת המשטרה ראיתי' את אחי מחמוד, בן 27. כשגמרו לחקור אותו הכניסו אותו לחדר שבו החזיקו אותי. השאירו אותנו שם ביחד בלילה ולמחרת, עד ששחררו אותנו בערבות כספית של 500 ש"ח. כששחררו אותנו, מחמוד ואני קיבלנו זימונים לבית המשפט.

אחרי ששחררו אותי הלכתי לבית החולים הממשלתי עאליה. היו לי חבורות בבית החזה, בגב, ברגל. טיפלו בי ושיחררו אותי הביתה באותו יום.

נסר מוחמד אחמד נוואג'עה, בן 26, הוא מתאם פעילות הצילום בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם בדרום הר חברון ותושב סוסיא שבדרום הר חברון. את עדותו גבה מוסא אבו השהש ב- 19.3.08 בחברון.