דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: ישראל הרחיבה את ההתנחלות שבי שומרון על אדמותיו של נהיד אבו עבאדה, נובמבר 2007

נהיד אבו עבאדה, פקיד

נאהיד אבו עבאדה

אבא שלי והדודים שלו ירשו חלקת אדמה מהסבים שלי. הגדר הישנה של ההתנחלות שבי שומרון נמצאת במרחק של מטרים ספורים מהאדמות שלנו ובמרחק של כמאתיים מטרים מהבית שלי. הרווחים מהאדמה שירשנו מתחלקים ביני לבין ארבעת האחים שלי, דוד שלי, עבד אל-ר'ני עבדאללה ועשרת הבנים שלו. האדמה נמצאת בחלק הדרום מערבי של העיירה סבסטיה, בגוש מספר 12. מספרי החלקות: 18 (1.575), 21 (2.550), 3 (7.183), 27 (4.257), 26 (4.482) ו- 12 (6.400). בכל השטח יש מטעי זיתים בני יותר מחמישים שנה ויש שם יותר ממאתיים עצים. כל שנה אנחנו מחכים למסיק ואז אנחנו שומרים לעצמנו חלק מהזיתים ומוכרים את השאר.

משנת 2002, עוד לפני שהקימו את הגדר החדשה של ההתנחלות, לא יכולנו להגיע לאדמות שלנו. המתנחלים נהגו ליידות אבנים על התושבים ולירות באוויר, גם קרוב אלינו. זה קרה לי כמה פעמים. המתנחלים גם יידו אבנים על הבית שלי בכמה מקרים.

באותה שנה הגיעו לאדמה שלנו דחפורים. הם יישרו את הקרקע ועקרו את עצי הזית. הדחפורים עבדו במשך שבוע שלם והפכו את האדמה. הלכתי למשרד הקישור הפלסטיני, הגשתי תלונה וצירפתי אליה את המסמכים שמוכיחים את הבעלות שלי על הקרקע. כל פעם שפניתי לקישור הפלסטיני כדי לברר מה התוצאות, הודיעו לי שהצד הישראלי לא ענה. אחרי שהדחפורים סיימו לעבוד באדמה שלנו החיילים הציבו מגדל תצפית בחלקה מס' 26 ואסרו להתקרב לשם. אני גר קרוב להתנחלות וראיתי שהחיילים יורים ירי חי באוויר כל פעם שמישהו מתקרב לאדמה שנגרפה, כדי להפחיד. זה קרה גם כשאני ובני המשפחה שלי ניסינו להתקרב. לפעמים החיילים גם מגיעים למקום בג'יפ ומכריחים את התושבים להתרחק.

אף אחד מבעלי האדמות לא קיבל צו הפקעה ולא ידענו מה קורה שם. היינו בטוחים שהם משתלטים על האדמות שלנו כדי להרחיב את ההתנחלות, כמו בעבר, כשהם גרשו תושבים מהאדמות שלהם בשביל זה.

המשפחה שלי איבדה את כל האדמות שהיו לנו ליד ההתנחלות, שהן יותר משמונים אחוזים המקרקעות שלנו. בשנת 2005, אחד התושבים נתן לי צו תפיסה כתוב בערבית על שטחים ששייכים לעיירה שלנו ולעיירות א-נאקורה ודיר שרף.

בשנת 2006, בנו גדר חדשה מסביב להתנחלות, שקיפה את האדמות שנגרפו.

אחננו רואים את המתנחלים מסתובבים באדמות שלנו ומציבים סככות בשביל החיות והעופות שלהם. אני חולם להגיע לאדמות שלי.

נהיד מחמוד עבדאללה אבו עבאדה , בן 49, נשוי ואב לתשעה, הוא פקיד תושב סבסטיה שבמחוז שכם. את עדותו גבתה סלמא א-דיבעי, ב-14.11.07 בסבסטייה.

/>/>