דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: מתנחל ירה ברועה צאן סמוך להתנחלות שדמות מחולה ופצע אותו קשות, ספטמבר 2007

סאלח דראר'מה, רועה צאן

סאלח דראר'מה

מאז שהייתי ילד אני נודד בבקעה ועובר ממקום למקום עם הצאן והבקר שלי, ומחפש שדות מרעה. בארבעת החודשים האחרונים התמקמתי באזור עין אל-בידא. כל יום אני יוצא לרעות את הצאן שלי. מאז שהגענו לאזור, המתנחלים משדמות מחולה נוהגים לרדוף אחרינו בשדות. לפני שבועיים לדוגמא, מתנחלים תקפו את הבן שלי, עבד אל-כרים, בן 11, כשהיה במרעה. הם הצמידו לו סכין לצוואר והפחידו אותו.

ב-24.9.07, רעיתי את הצאן שלי במרחק של שני ק"מ בערך מצפון להתנחלות. הבנים של אחותי, מוחמד פווזי אבו מטאווע, בן 21, וג'מאל, בן 18, רעו את הפרות שלהם קרוב אלי. מוחמד קשר את הסוס שלו לעץ וישב שם וג'מאל השגיח על הפרות. בסביבות השעה 14:00 ראיתי מכונית לבנה נוסעת לכיוון ההתנחלות. המכונית עצרה ליד עץ ירוק, בשוליים של דרך עפר שמקיפה את ההתנחלות. אחרי כמה דקות ראיתי שני אנשים מתקרבים אלינו מכיוון ההתנחלות. אני חושב שהם יצאו מהמכונית הלבנה.

שני האנשים רצו לכיוון הפרות, שהיו במרחק של 200 מטר בערך מהגדר החיצונית של ההתנחלות, וזרקו עליהן אבנים. ג'מאל התקרב למתנחלים ושאל אותם למה הם זורקים אבנים על הפרות. צעקתי לג'מאל שיחזור ושייתן להם להרביץ לפרות. חשבתי שאם הם יגיעו אלינו כבר נגיע איתם להבנה. ג'מאל התחיל לחזור אבל שני המתנחלים רדפו אחריו. ג'מאל ברח ואז אחד מהם ירה באקדח שלו לכיוון הרגליים של ג'מאל. למתנחל שירה היו זקן וכיפה והעור שלו היה שחום. הוא נראה בערך בן 25.

ג'מאל נבהל והמשיך לברוח. התקרבתי למתנחלים עד למרחק של חמישה מטרים. מוחמד הספיק לעלות על הסוס והיה במרחק של 20-30 מטר ממני. דיברתי עם אחד המתנחלים בעברית ואמרתי לו שאני רוצה להגיע להבנה. שאלתי אותו מה ג'מאל עשה ולמה הוא ירה.

המתנחלים עברו לידי. אחד מהם החזיק אקדח. מוחמד שאל אותו מה עשינו, ואז המתנחל ירה עליו. הסתכלתי על מוחמד וראיתי שהוא נופל מהסוס לאט על הגב שלו. התחלתי לצעוק על המתנחל. שאלתי אותו מה הוא רוצה ולמה הוא הרג את מוחמד. המתנחל ענה לי שהוא לא הרג אותו ושאני משקר.

המתנחל שירה התקרב למוחמד, בעט בו ואמר לו לקום. מוחמד לא זז. המתנחל הפך אותו, ואז ראה את הדם. באותו רגע המתנחלים ברחו לכיוון ההתנחלות, ועזבו את מוחמד, שהמשיך לדמם. צעקתי על המתנחל וביקשתי ממנו לחזור ולעזור למוחמד. אמרתי למתנחל שאני מכיר אותו אבל המתנחלים עלו למכונית ונסעו.

צעקתי לג'מאל וקראתי לו לחזור. בדקתי את הדופק של מוחמד וראיתי שיש הרבה דם על הכתף שלו. קרעתי חתיכה מהבגדים שלו וקשרתי מעל הפצע כדי להפסיק את הדימום. ניסיתי להגיש לו עזרה ראשונה והתחלתי לשפוך עליו מים. מוחמד שאל אותי אם הוא הולך למות ואני הרגעתי אותו.

ביקשתי מג'מאל לרכב על הסוס הביתה כדי להביא את הטלפון הנייד. כשהוא חזר עם הטלפון הזעקתי אמבולנס מטובאס. התקשרתי גם לגיסי, חמד, בעין אל-בידא וביקשתי ממנו להודיע לאנשים שמוחמד נפצע קשה ושהוא נמצא ליד ההתנחלות. חמד יצר קשר עם מישהו בשם ג'מאל, שעובד בהתנחלות שדמות מחולה. ג'מאל והמעסיק שלו, מאיר, יצרו קשר עם הצבא והזמינו אמבולנס ישראלי. ג'מאל ומאיר הגיעו אלינו והגיע גם ג'יפ האמר שהייתה בו אלונקה. בעזרת האלונקה הכנסו את מוחמד לאוטו של מאיר והוא הסיע אותו לכביש. אחר כך הגיע לשם אמבולנס צבאי שלקח את מוחמד לבית החולים רמב"ם.

עוד חיילים וגם שוטרים הגיעו למקום והשוטרים חקרו את האירוע. הם לקחו את הבגדים הקרועים של מוחמד ומצאו את התרמילים של הקליעים שהמתנחל ירה. אתמול, יום שלישי, קיבלתי זימון למשטרת אפריים ומסרתי שם עדות.

המתנחל שירה היה קרוב אלי, אבל אני לא זוכר את תווי הפנים שלו בדיוק. את המתנחל השני אני מכיר טוב. קוראים לו יהודה והוא בן 15-14. אני חושב שהוא הבן של אחד מראשי ההתנחלות.

סאלח מוסטפא מוחמד דראר'מה, בן 42, נשוי ואב לשמונה, הוא רועה צאן תושב עין אל-בידא שבמחוז טובאס. את עדותו גבה עאטף אבו רוב ב-26.9.07 בעין אל-בידא.
/>