דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: מתנחלים מכרמי צור תקפו תושבות מחלחול ופגעו ביבול החקלאי של המשפחה, אוגוסט 07

נורה עקל, מורה

נורה עקל

אני גרה עם ההורים שלי, האחיות שלי ושני האחים שלי עם הנשים והילדים שלהם. הבית שלנו נמצא בח'רבת בית ח'יראן, ליד הכניסה הצפונית לחלחול, קרוב לכביש העוקף. אנחנו שבע עשרה נפשות בבית. לאבא שלי יש חלקת אדמה של חמישה דונם בוואדי אל-אמיר ויש לו שם מטעים של אפרסקים, שקדים ועוד פירות. בצמוד לחלקה שלנו הקימו את גדר הביטחון של ההתנחלות כרמי צור.

בשלוש השנים האחרונות המתנחלים תוקפים אותנו. הם רודפים אחרינו ומנסים למנוע מאיתנו להיכנס לשטח שלנו, לחרוש את האדמה, לנכש את העשבים ולאסוף את הפירות.

ביום רביעי שעבר, ה-29.8.2007, בשעה 03:40 בצהרים, אני ואחותי קטפנו אגסים בחלקה של אבא שלנו. בזמן שהיינו שם הגיעו שלושה מתנחלים צעירים, שנראו בני 18-16. הם התקרבו אלינו עד שהיו במרחק של בערך עשרה מטרים מאיתנו והתחילו לזרוק עלינו אבנים. הם קיללו אותנו בערבית ובעברית ואמרו לנו להסתלק משם. ברחנו והשארנו מאחורינו עשרים מגשים של אגסים שקטפנו, ששווים 19 ש"ח כל אחד. ירדנו לוואדי ועלינו על גבעה. המתנחלים רכבו על אופניים ומדי פעם עצרו והמשיכו לזרוק עלינו אבנים. הם לא הצליחו לפגוע בנו כי הם נסעו על דרך העפר שמשמשת את כלי הרכב של הצבא ואנחנו ברחנו דרך השטח.

בזמן שברחנו ראיתי את אחי אסחאק מגיע במכונית שלו לשטח כדי לאסוף את הפירות שקטפנו. כשהמתנחלים ראו אותו מתקרב הם עזבו אותנו ונסעו בחזרה לחלקה. הם מנעו מאחי להתקרב אל הפירות. אחי התרחק משם, החנה את המכונית במקום בטוח והלך לעמדה של הצבא כדי להגיש תלונה נגד המתנחלים.

מאוחר יותר אח שלי סיפר לי שהחיילים לא הקשיבו לו ואמרו שאנחנו אלה שתוקפים את המתנחלים והם רק מתגוננים. אחרי שאחי נסע המתנחלים חזרו להתנחלות. ראיתי אותם מדברים עם השומר של ההתנחלות.


בסביבות השעה 06:00 בערב, כשהיינו בטוחים שהמתנחלים לא נמצאים באזור של החלקה שלנו, נסעתי לשם עם אחי ואחותי. מצאנו את הפירות מפוזרים על הקרקע. חלק גדול מהם היה מעוך, כאילו המתנחלים דרכו עליהם. לקחנו את הבגדים שהשארנו שם וחזרנו בלי הפירות. />/>

למחרת, ביום חמישי, בסביבות השעה 04:00 בצהריים, הלכתי עם אחי אסחאק אל תחנת המשטרה בקריית ארבע להגיש תלונה על התקיפה של המתנחלים. חיכינו בחוץ הרבה זמן ואף אחד לא בא כדי להכניס אותנו, למרות שלפני כן התקשרנו למשטרה והשוטר הבטיח שיכניס אותנו. 'אחרי שעתיים עזבנו את המקום בלי להגיש תלונה.

אתמול, יום ראשון, ה-2.9.2007, בשעה '01:30 בצהרים, חזרתי יחד עם אסחאק לתחנת המשטרה. אחרי שחיכינו שעה או שעה וחצי בשער של התחנה ראינו שוטר וביקשנו ממנו להיכנס כדי להגיש תלונה. השוטר לא הסכים ואמר שהוא ייתן לנו להיכנס ולהגיש תלונה רק כשנביא מסמכים שמוכיחים את הבעלות שלנו על הקרקע. הוא אמר שאנחנו צריכים להביא העתק של נסח הרישום, ייפוי כוח והוכחת בעלות. עזבנו את התחנה עוד פעם בלי להגיש את התלונה. הרגשתי תסכול וחוסר אונים.

נורה עבד אל-כרים נוח עקל, בת 45, היא מורה ותושבת חלחול שבמחוז חברון. את עדותה גבה מוסא אבו השהש ב-3.9.07 בבית העדה.
/>