דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: מתנחלים עקרו את מטע הזיתים של מוחמד מקבל בסמוך לקריות שבמחוז שכם, יוני 2007

מוחמד מקבל, חקלאי

יש לי חלקת אדמה שירשתי מאבא שלי, שקנה אותה בשנת 1955. השטח של החלקה הוא 30 דונמים והיא נמצאת בערך קילומטר וחצי ממזרח לעיירה. בשנת 1961 חפרתי בחלקה בור מים. בתקופה ההיא השקעתי בחלקה בערך 2,000 דינרים ירדניים. כיום יש בחלקה 300 עצי זית וכמה עצי שקד ומשמש. ההתנחלות 'שבות רחל הוקמה בערך במרחק של' 600 מטרים מהחלקה שלי.

מתחילת האינתיפאדה מתנחלים לא נותנים לנו להגיע לחלקה. ב-23.1.2001 אני ובני המשפחה שלי באנו לחלקה למסוק זיתים וגילינו שהזיתים כבר נמסקו. הלכתי מיד למשרד התיאום והקישור בחווארה והגשתי תלונה, אבל הם לא עשו שום דבר. ניסינו כמה פעמים להגיע לחלקה, אבל מתנחלים גירשו אותנו.

בשנת 2006 בעונת המסיק, המועצה של העיירה דיברה עם משרד התיאום והקישור כדי שהתושבים יוכלו להגיע לחלקות שלהם ולמסוק את הזיתים. אישרו לנו להגיע רק ליום אחד. ברגע שהגענו לשם, מתנחלים יידו עלינו אבנים. אני והבן שלי נפלנו על האדמה, ואחר כך החיילים פינו את כל החקלאים מהחלקות.

ביום ראשון ה-17.6.2007 בסביבות השעה 13:00 בצהריים, הייתי בקומה השלישית בבית שלי, במרכז העיירה. הסתכלתי החוצה דרך חלון וראיתי שני דחפורים עוקרים את עצי הזית שלי. מיד התקשרתי למשרד התיאום והקישור בחווארה וסיפרתי להם מה קורה. אחרי 50 דקות קפטן איאד ממפקדת התיאום והקישור התקשר אלי. הוא אמר לי שהוא בחלקה שלי, וביקש ממני לבוא. כשהגעתי ראיתי שהמתנחלים עקרו את כל העצים. זה היה נורא. הם עקרו בערך 140 עצים. הם כרתו את הענפים ועקרו את העצים מהשורש ולקחו איתם חלק מהעצים העקורים. המתנחלים כבר לא היו שם כשהגענו. הם עקרו גם את העצים של הישאם אחמד, עומר אחמד ובכר אחמד. לכל אחד מהם היו 40 עצים. בחלקה ראיתי ג'יפ של הצבא ועוד ג'יפ של הקישור בצבע לבן. סיפרתי להם מה ראיתי. המתנחלים כנראה ברחו כשהם ראו את הג'יפ של התיאום והקישור, אני לא יודע. אחרי שעתיים בערך המשטרה הגיעה וצילמה את העצים. נסעתי בניידת של המשטרה לתחנת המשטרה בבנימין והגשתי תלונה.

איבדתי את כל העצים שלי, ולא נשאר לי שום דבר חוץ מהבית שלי.

בשנת 1994 מתנחלים התשלטו על חלקה אחרת שלי, ליד ההתנחלות שילה, בשטח של דונם וחצי. הייתה לי גם חלקה של 42 דונם באזור סינג'ל, בשטח של 42 דונמים, וגידלתי בה חיטה ושעורה אבל משנת 2003 מתנחלים מונעים ממני להגיע גם לשם.מוחמד אחמד שחאדה מקבל, בן 67, נשוי ואב לתשעה, הוא חקלאי, תושב קריות שבמחוז שכם. את עדותו גבתה על ידי סלמא א-דיבעי בבית העד ב-27.6.07.
/>/>