דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שוטרי משמר הגבול תקפו את ג'לאל אל-בטש במחסום במערת המכפלה, אפריל 2007

ג'לאל אל-בטש, תושב העיר העתיקה בחברון

ג'לאל אל-בטש

אני גר בעיר העתיקה בחברון מאז שנולדתי. אני עובד כנהג טרקטור. אני נשוי ויש לי ילד, עמאד, בן ארבע.

ביום שישי (13.4.2007) בסביבות השעה 15:30 אחרי הצהריים, הלכתי עם אשתי ההרה מהבית שלנו לבית החולים מוחמד עלי אל-מוחתסב, כדי להגיע לתור אצל ד"ר ואאיל א-רג'בי. הבן שלי, בן ארבע, הלך איתנו.

בדרך לבית החולים עברנו דרך אל-חרם אל-איבראהימי (מערת המכפלה), ליד השער האלקטרוני הראשי ואחד מהשוטרים עצר אותי וביקש ממני את תעודת הזהות שלי. נתתי לו אותה. התור לרופא נקבע לשעה 16:00 אחר הצהריים, אז ביקשתי מהשוטר שיזרז את הבדיקה של תעודת הזהות שלי ואמרתי לו שאני בדרך לבית החולים. השוטר נתן את תעודת הזהות שלי לשוטר אחר, שהניח אותה בצד ולא בדק אותה. אמרתי לו "בבקשה תעזור לי כדי להגיע לרופא", אבל הוא לא רצה לשמוע אותי.

כשהבנתי שהם לא יעזבו אותי, ניסיתי להתקשר לאחי כדי שיבוא וייקח את אשתי והבן שלי לבית החולים, אבל השוטר צעק עלי והורה לי לסגור את הטלפון. סגרתי את הטלפון ושמתי אותו בכיס. השוטר ניגש אלי עם שוטר במדים כחולים. השוטר במדים הכחולים שאל אותי בעברית "מי אתה שתתקשר?" אמרתי לו שאני אדם שגר בעיר העתיקה ולא עושה בעיות ואני מבקש ממנו שיעזור לי להגיע לרופא ולא יעכב אותי.

השוטר של משמר הגבול, שהיה נמוך, רזה, עם עור שחום וזקן דל, הכניס את היד שלו לכיס שלי כדי לקחת את הטלפון שלי. תפסתי את היד שלו והרחקתי אותה. השוטר נתן לי בעיטה חזקה בבטן והתנפל עלי כדי להכות אותי, אבל אני דחפתי אותו. הוא תפס את הקסדה שלו ביד והכה אותי עם הקסדה בראש שלי. הרגשתי סחרחורת וכאב בראש. אחר כך באו עוד שני שוטרי משמר הגבול ושלושתם הכו אותי בכל הגוף, בבטן, ברגליים ובידיים.

תוך כדי התקיפה אשתי ניסתה להגן עלי. נפלתי על האדמה והם קשרו את הידיים שלי מאחור. אחד מהם בעט בי בגב ובצידי הגוף. הם המשיכו להכות אותי במשך עשר דקות. איבדתי את ההכרה.

התעוררתי בבית החולים עם כאבים בגב, ביד ובראש. עדיין הייתי מטושטש. שאלתי את אחד האנשים שהיו שם איפה אני והוא אמר לי שאני בבית החולים הדסה עין כרם. בדו"ח של בית החולים כתוב שהגעתי לשם בשעה 17:02. בבית החולים עשו לי צילומי רנטגן ובדיקות. יצאתי מהטשטוש ב-19:00 בערב. אחי השאם, אשתי ואמא שלי באו לבקר אותי בשעה 21:00 בערך.

למחרת, ביום שבת (14.4.2007) בשעה 10:00 בבוקר, הגיעה ניידת משטרה של משמר הגבול ולקחה אותי לתחנת המשטרה בקרית ארבע. בתחנה דיברתי עם חוקר ממושקף בגובה בינוני. הוא אמר לי שכדאי לי להגיד את האמת כדי שאוכל ללכת הביתה. סיפרתי לו בדיוק מה קרה. הוא התקשר לאחד האחראים במשמר הגבול באל-חרם. החוקר אמר לי שהוא לא יכול לעשות לי שום דבר ושמי שאחראי הוא הקצין ממשמר הגבול. הוא אמר שהוא צריך לקחת ממני אלף שקלים ערבות ושאם אני לא אשלם, צריך לשים אותי בכלא. החוקר שאל אותי "אתה רוצה לשלם את הכסף או ללכת לכלא?". התקשרתי לאחי, השאם, והוא הביא את הכסף. שילמתי להם והלכתי הביתה. השעה הייתה בערך 13:30.

אני עובר דרך אל-חרם כל יום. השוטרים שם תמיד מטרידים אותי. בחקירה האשימו אותי שתקפתי את שוטרי משמר הגבול. אני לא עשיתי את זה.

ג'לאל נאג'י מחמוד אל-בטש, בן 25, נשוי ואב לילד, הוא נהג, ותושב העיר העתיקה בחברון. את עדותו גבה עיסא עמרו, בבית העד, ב-14.4.07.
/>