דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילים כפו על דייגים לנטוש את סירתם ולשחות בבגדים תחתונים לספינת חיל הים, רפיח, ינואר 2007

עבד א-רחמאן אל-קון, בן 15

עבד א-רחמאן אל-קון

אני בן 15 וגר עם המשפחה שלי ברפיח.

לפני כשנתיים התחלתי לעזור לאחי ח'ליל, בן 21, שעובד כדייג כדי לעזור בפרנסה של המשפחה. אנחנו דגים בים של רפיח ואני הולך לבית הספר רק פעם או פעמיים בשבוע.

ביום רביעי, 10.1.2007, בשעה שבע בבוקר, יצאתי לדוג עם ח'ליל בסירת המשוטים שלנו. חתרנו עד שהגענו למרחק של קילומטר מהחוף בערך ואז עצרנו ופרשנו את הרשתות . בדיוק כשסיימנו הפתיעו אותנו שתי ספינות ישראליות שהתקרבו אלינו.

שמעתי ירי באוויר ושתי הספינות התקרבו עד למרחק של עשרים מטרים בערך מהסירה שלנו. החיילים בספינה הישראלית הורו לנו לעמוד ולהרים ידיים. אחרי כמה דקות הם הורו לנו לשוט מערבה אחרי הספינות שלהם. שטנו למרחק די גדול ואז הורו לנו לעצור, לעמוד ולהוריד את הבגדים. נשארנו בלבוש תחתון בלבד.

אחד החיילים שאל את ח'ליל איך קוראים לו וח'ליל ענה לו. אחר כך הוא שאל אותי ועניתי לו. החייל הורה לח'ליל לקפוץ לים ולשחות לכיוון הספינה הישראלית. ח'ליל ציית לו ואז הוא הורה לי לעשות אותו דבר. אמרתי לו שאני לא יודע לשחות. החייל הורה לי לקפוץ ואמר לי שהוא יזרוק לי גלגל הצלה כדי שאחזיק בו. הוא זרק את הגלגל והורה לי לשחות אליו. ירדתי למים וניסיתי לשחות. פחדתי מאוד לטבוע אבל יותר פחדתי לא לציית להוראות של החייל. המים עטפו את כל הגוף שלי והייתי בטוח שאני טובע. הצלחתי רק בקושי להגיע לגלגל, שהיה במרחק של כעשרים מטרים ממני. החייל משך את החבל שמחובר לגלגל עד שהגעתי לספינה הישראלית.

אחר שהגעתי לספינה החייל הוריד לי סולם מברזל והורה לי לטפס בו. טיפסתי, וכשהגעתי לסיפון, אחד החיילים תפס אותי, קשר לי את הידיים וכיסה לי את העיניים. אחר כך הוא דחף אותי ונפלתי על הסיפון. שכבתי על החזה במשך למעלה מחצי שעה.

אחד החיילים הרים אותי והעביר אותי למקום אחר על הסיפון. הרגשתי שהספינה מתחילה להפליג. אחרי כמה זמן הספינה עצרה ושני חיילים הרימו אותי בידיים שלהם והורידו אותי מהספינה. הם הכניסו אותי לחדר והורו לי לשכב על הרצפה. אני חושב שנשארתי בחדר הזה שעה בערך. לא ראיתי ולא שמעתי כלום. אחר-כך הגיע אחד החיילים, תפס אותי ביד והורה לי לבוא איתו. הלכנו עשרה מטרים בערך ואז הוא הכניס אותי לחדר אחר והושיב אותי על כיסא.

אחרי כמה דקות החייל הסיר לי את הכיסוי מהעיניים. כשפתחתי את העיניים ראיתי שאני יושב מול איש בלבוש אזרחי. האיש התחיל לחקור אותי. הוא שאל למה הייתי בים ואמרתי לו שיצאתי לדוג עם אחי ח'ליל. הוא שאל אם הייתי באזור מותר או באזור אסור ואמרתי לו שהייתי באזור מותר. אחר כך הוא שאל אם אני וח'ליל נכנסנו לגבול של מצרים ואמרתי לו שלא. הוא שאל אם אנחנו מבריחים ועניתי לו שלא ושאנחנו עובדים רק בדיג. אחר כך הוא שאל אם אני רוצה שהוא יביא לי בנות. אמרתי לו שאני לא רוצה בנות ואז הוא שאל "מה דעתך לעבוד איתנו?" ו- "אתה מכיר משהו מחמאס?" אמרתי לו שאני לא מכיר אף אחד ושאני קטין ושאני רוצה רק לעבוד עם אחי בדיג.

אחרי שהחוקר סיים לשאול אותי את כל השאלות נכנס לחדר חייל. החייל כיסה לי את העיניים, לקח אותי לחדר אחר והורה לי לשבת על אחד הכיסאות. חיכיתי שם חצי שעה בערך ואז החייל חזר ואמר לי שהרופא רוצה לבדוק אותי. הרופא שאל אותי אם אני סובל ממשהו ואמרתי לו שכואב לי הראש. הוא נתן לי כדור ושם לי כוס עם מים על הפה. בלעתי את הכדור.

החייל והרופא יצאו מהחדר והשאירו אותי שם בערך שעה. אחר-כך החייל חזר והורה לי לעמוד כדי ללבוש מכנסיים וחולצה. עמדתי, והחייל הלביש אותי מכנסיים וחולצה. אחר כך הוא החזיק לי את היד והורה לי ללכת איתו. אחרי כמה מטרים עצרנו ושני חיילים הרימו אותי ושמו אותי באיזה מקום גבוה. הבנתי שאני על הספינה הישראלית כי הרגשתי שהיא התחילה לזוז ולהפליג בים. היה לי קר מאוד. כעבור כמה זמן הספינה עצרה.

אחד החיילים הורה לי לעמוד. עמדתי. הוא הסיר לי את הכיסוי מהעיניים ושחרר את הידיים שלי, ואז ראיתי שאני לובש מדים בצבע ירוק. החייל הורה לי לפשוט את הבגדים ולקפוץ לים. ראיתי שח'ליל נמצא על הסירה שלנו שהייתה במרחק של כמה מטרים מהספינה הישראלית. אמרתי לחייל שאני לא יודע לשחות ושאני פוחד לטבוע, אבל הוא הורה לי לקפוץ למים וכיוון את הנשק שלו לגב שלי. פחדתי מאוד וקפצתי למים. בקושי נשארתי מעל פני המים ואיכשהו שחיתי לסירה שלנו. הרגשתי קור עז וכאבים בכל הגוף. כשהגעתי לסירה לא מצאתי את הבגדים שלי. גם ח'ליל לא מצא את הבגדים שלו. חתרנו חזרה לחוף לבושים בבגדים תחתונים בלבד והלכנו הביתה. הגענו הביתה בסביבות השעה 23:00 בלילה.

עבד א-רחמן עבד אל-האדי אל-קון, בן 15, הוא תושב אל-מוואסי, ברפיח שברצועת עזה, העובד עם אחיו בדיג. את עדותו גבה מוחמד סבאח, בבית העד, ברפיח, ב-17.1.07.