דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילי צה"ל ירו על היית'ם יאסין, פצעו אותו, ולאחר-מכן היכו אותו, מחסום 17, מחוז שכם, 4.11.06

אחמד אל-ביראווי, סטודנט

אחמד אל-ביראווי

אני בן 18, ואני סטודנט לטכנולוגיה של המדע באוניברסיטת א-נג'אח בשכם.

ביום שבת, 4.11.06, בסביבות השעה 13:30 בצהריים, הגעתי במונית למחסום 17. הייתי בדרך הביתה לעסירה א-שמאליה. ארבע מכוניות חיכו לפנינו במחסום. אחרי שעה הגיע התור שלנו להיבדק. ירדנו מהמונית והנשים נגשו לבדיקה ראשונות. אחד החיילים דרש מהן למשש את החזה ואת הבטן שלהן, וגם למשוך את החולצה ולמשש מתחתיה. ראיתי שחלק מהנשים סרבו לעשות את זה ואז החייל צעק עליהן וקילל אותן. החייל הזה קילל בעברית ובערבית כל מי שירד מהרכב. הוא השתמש בקללות כמו "בן זונה" ו"בהמה".

אחר שהנשים עברו, הגיע תור הגברים. היית'ם התקדם עד שהיה במרחק של שני מטרים בערך מהחייל במחסום. החייל הורה לו להרים את הבגדים ולהסתובב והוא עשה את זה, ותוך כדי כך שאל את החייל, באנגלית, למה הוא ביקש מהנשים למשש את עצמן. החייל צעק על היית'ם, קילל אותו ודחף אותו פעמיים. היית'ם דחף את החייל בחזרה ושמעתי אותו אומר לחייל: "אל תרביץ לי!".

החייל כיוון את הנשק על היית'ם. בינתיים הגיעו עוד שני חיילים. אחד מהם דרך את הנשק שלו וירה ארבע יריות על הקרקע. החייל השני ירה בערך שתי יריות על הקרקע ואז ראיתי את היית'ם נופל. כולנו התרחקנו אחורה.

החיילים הרימו את היית'ם ושמו אותו על בלוק בטון שיש במחסום. הוא היה עם הפנים אל הקרקע. החייל הראשון הכה אותו על הראש ושני החיילים האחרים קשרו את הידיים שלו באזיקים מפלסטיק ובעטו לו בראש כמה פעמים. הם גם הכו אותו על הגב בידיים שלהם.

התקשרתי לסהר האדום והזמנתי אמבולנס. האמבולנס הגיע תוך כמה דקות, ואז החיילים הפסיקו להכות את היית'ם, אבל הם לא הרשו לצוות לטפל בו.

אחרי שעברו עוד עשר דקות, הגיע אמבולנס ישראלי והצוות טיפל בהיית'ם ופינה אותו מהמקום.

חצי שעה אחרי שהאמבולנס עזב את המקום, החיילים חידשו את בדיקת המכוניות במחסום. פניתי יחד עם כמה צעירים אל אחד החיילים ואמרנו לו שתעודות הזהות שלנו נמצאות אצל החייל האחר. החייל הורה לנו לחכות. בינתיים הגיעו ארבעה קצינים ושאלו אותנו מי יודע עברית. אמרנו שאנחנו לא יודעים עברית מספיק טוב. אחד הקצינים קרא לאחד הנהגים וביקש שיתרגם לנו את השאלות שלו. הוא שאל אותנו על מה שקרה וסיפרנו לו מה שראינו. אחר כך הקצין הביא לנו את תעודות הזהות שלנו והורה לנו לחזור לכיוון המכוניות. עלינו כל אחד על מכונית אחרת ועברנו במחסום בדרך לעסירה א-שמאליה.אחמד מוניר מוחמד אל-ביראווי, בן 18, הוא סטודנט ותושב עסירה א-שמאליה שבמחוז שכם. את עדותו גבתה סלמה א-דיבעי, במחסום 17 בשכם, ב-5.11.06.