דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילי צה"ל ירו למוות בחמישה פלסטינים לא חמושים במחנה הפליטים טול-כרם, 25 באוגוסט 2005

פואד טנג'ה, פקיד

פואד טנג'האני גר בבית בן שלוש קומות ברחוב אל-מטאר שבמרכז מחנה הפליטים טול-כרם. אחיי הנשואים גרים יחד אתנו בבית הזה. ביום רביעי, 24.8.05, ישבנו אני ומשהור אל-מותאוופי ומחמוד ראסם על גג ביתנו. עלינו לגג בסביבות השעה 22:00. בדרך כלל אני והחברים שלי מבלים את הלילה על גג הבית כי אין מקומות בילוי באזור. בין 23:15 ו- 23:30 שמענו קול של אנשים צועקים "כוחות מיוחדים". באותו רגע נשמע ירי אינטנסיבי ברחוב הראשי. עמדנו מיד על קצה גג הבית והסתכלנו לכיוון הרחוב כדי לדעת מה קורה.

ראיתי שני חיילים לובשים מדים צבאיים ומחזיקים ברובים מסוג M16 יורים לעבר ביתו של מוחמד הדיב ולעבר הסופרמרקט של א-סאנע. שני החיילים עמדו בחצר שממול לבית ולסופרמרקט. משהור צעק והתחיל להכות בידיו על ראשו. מחמוד גרר אותו לאחור בעוד שאני נצמדתי לקיר כך שאוכל לעקוב אחר המתרחש מבלי שהחיילים יראו אותי. כעבור בערך דקה ראיתי את עאדל אבו ח'ליל, שעמד מול ביתו של מוחמד הדיב, רץ הרחק מן החיילים לכיוון סמטה קטנה. כשעאדל התחיל לרוץ מיקדתי את מבטי בסמטה הזאת אשר אורכה בערך חמישה מטרים ואשר מסתיימת ברחוב צדדי שמוביל לשכונת אל-מטאר.

באותם רגעים ראיתי שני חיילים אחרים עומדים ליד פינת המחסן הקרוב לביתנו. שני החיילים נכנסו לסמטה שאליה רץ עאדל, אבל מן הצד השני שלה, כך שבאו ישר מולו. כשעאדל נפל הסתכלתי לעבר הסמטה וראיתי את שני החיילים הם הלכו במהירות לעבר עאדל תוך שהם יורים לעברו ממרחק של בין שלושה לשישה מטרים. ידעתי שזה עאדל משום שראיתי אותו לפני כן ואני יודע כיצד הוא נראה. הירי נמשך לעברו של עאדל גם כשהיה מוטל על הארץ. הוא ניסה לזוז. אז צעקתי בקול רם ואמרתי "הרגו אותו, הרגו אותו". הצעקות שלי הסבו את תשומת לבם של שני החיילים שהסתובבו לעברי והתחילו לירות לכיוון ביתנו. שמתי לב שאור כוונות הלייזר מכוון לעבר גג הבית שלנו.

באותם רגעים עמדתי ליד הקיר והבנתי שהירי מכוון לעברי. נסוגותי מטווח הירי. הסתכלתי סביבי על גג הבית וחיפשתי את משהור ואת מחמוד אך לא מצאתי אף אחד מהם. מיהרתי וירדתי מהגג לחצר הבית הרחק מטווח הירי של החיילים. כל בני המשפחה התקהלו בחצר. אבי ודודי נזפו בי כי נשארתי על גג הבית. את מחמוד ומשהור מצאתי בין בני משפחתי. כשהגעתי לחצר הבית נשמעו קולות של ג'יפים ברחוב הראשי. כעבור מספר דקות ניגשתי לבית עומר איוב, שנמצא סמוך לביתי והשקפתי מבעד לחלון הבית. ראיתי שלושה ג'יפים עומדים ברחוב ממול. לא יכולתי לראות את שאר חלקי הרחוב..

בסביבות השעה 24:00 הצבא עזב את המקום ויצאתי יחד עם בני המשפחה לרחוב. גם השכנים יצאו לרחוב . אני ניגשתי למקום נפילתו של עאדל וראיתי שם כתם דם גדול. התקדמתי מספר מטרים לעבר הכניסה של הסופרמרקט וראיתי שקית של גרעיני אבטיח על הרצפה וכמה מסמכים פזורים במקום. התחלנו לשאול אחד את השני מי ההרוגים ומה מספרם. אני הייתי בטוח שעאדל נהרג. אחרים אמרו שהם ראו מישהו אחר נהרג. כעבור בערך שעה שמעתי על ארבעה הרוגים וכי הצבא לקח את הגופות ומסר אותם למת"ק הפלסטיני.

פואד פאוזי מחמוד טנג'ה, בן 25, הוא פקיד, תושב מחנה הפליטים טול-כרם. את עדותו גבה בביתו עאטף אבו א-רוב, ב-28.8.05