דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מתנחלים פיזרו רעל בשדות מרעה והרגו ראשי צאן וצבאים, א-תוואנה, דרום הר חברון, מארס 2005

מפאדי רבעי, חקלאי

מפאדי רבעי

אני גר בא-תוואנה שליד ההתנחלות מעון. אני חקלאי ויש לי עשרים ראשי צאן. אני רועה את הצאן כל יום וזה מקור הפרנסה העיקרי עבור המשפחה שלי.

ביום שלישי, 22.3.05, בסביבות 9:30, רעיתי את הצאן שלי באזור המרעה ממערב לכפר, שנמצא כחמישים מטרים מהשדות שמקיפים את ההתנחלות. האחיין שלי, איימן ח'ליל רבעי, בן 13, היה איתי והוא שם לב לגרעיני חיטה ירוקים מפוזרים מתחת לקוצים. הוא קרא לי ושאל מה זה. הסתכלתי והתחלתי לחפש גרעינים נוספים. ראיתי שהחיטה הירוקה מפוזרת בכל האזור מתחת לקוצים, והבנתי שהיא עלולה להיות רעל. הנחתי שמישהו פיזר אותה כדי לפגוע בצאן. באזור היו גם בן דוד שלי, ג'ומעה מוסא ג'ברין רבעי, בן 33, נעים אל-עדרה מא-תוואנה, יאסר אל-עדרה, מחמוד חמאמדה ויאסר חמאמדה, מח'ירבת אל-מפקרא. כולם רועי צאן. סיפרתי להם מה מצאתי וכולם התחילו לחפש את החיטה הירוקה. כשמישהו מצא עוד גרגירים, הוא היה קורא לאחרים ומודיע להם.

החלטנו להרחיק מיד את הצאן מהאזור. הרחקתי את הצאן שלי למרחק של כ-300 מטרים. חשבתי ששם אין רעל. השארתי שם את הצאן, וחזרתי עם יתר הרועים לחפש עוד חיטה ולנקות את שטח המרעה. אספנו יותר מחמישה קילוגרמים של גרגירים. בערב, חזרתי הביתה עם הצאן ושמתי לב שקורה להם משהו מוזר. היה קשה להם לנשום. כששמנו לב לזה, ג'ומעה התקשר לעזרא מתנועת תעאיוש ולמשטרה הישראלית. הוא אמר לי שהשוטרים המליצו לתת לצאן לשתות חלב ושמן זית. נתתי לצאן שלי חלב ושמן והשגחתי עליהם כל הלילה. באמצע הלילה אחד מראשי הצאן מת. יצא לו מהפה חומר ירוק ואז הייתי בטוח שהחיטה הירוקה הייתה רעל ושהמתנחלים שמו אותה.כבשה שהורעלה על-ידי מתנחלים, ח'ירבת א-תוואנה, דרום הר חברון, צילום: Christian Peacemaker Teams, Hebron/A-Twani, 29.3.05.

היום נודע לי שאחת העזים של עלי חמאמדה מאל-מפקרא מתה ושמצאו עוד צבי מת. אני יודע על עוד עשרה ראשי צאן של מחמוד חמאמדה שסובלים מסימפטומים של ההרעלה ועל עוד שני ראשי צאן של יאסר ושניים של ג'ומעה.

היום, יום חמישי, הגיעו למקום אנשים מהחברה להגנת הטבע וכוחות של הצבא הישראלי, פעילי CPT ו- OPERATION DOVE ועוד כמה חקלאים ורועי צאן. כולנו עבדנו כדי לנקות את האזור מהרעל. בזמן שניקינו גילינו שיש עוד שטחים שמפוזר בהם רעל. האנשים של החברה להגנת הטבע לקחו דוגמיות של הרעל ואת הצבאים המתים לבדיקה.

מפאדי אחמד ג'בריל רבעי, בן 36, נשוי ואב לתשעה, הוא חקלאי, תושב ח'ירבת א-תוואנה שבדרום הר חברון. את עדותו גבה מוסא אבו השהש, בא-תוואנה, ב-24.3.05.