דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילי צה"ל ירו בחוסני דראר'מה למוות לאחר שציית להוראותיהם ועמד כשידיו מורמות, קבאטיה, מחוז ג'נין, אפריל 2004

עבד א-נאסר חנאישה, בעל מסעדה

עבד א-נאסר חנאישהיש לי מסעדה על הדרך בין ג'נין לשכם, מול בית העלמין לחללי הצבא העיראקי וליד צומת א-שוהאדא.

ביום שבת, 24.4.04, כשהגעתי למסעדה שלי בסביבות השעה שמונה בבוקר, האזור היה שקט ולא הייתה נוכחות של הצבא הישראלי. בסביבות השעה 12:30 בצהריים ראיתי כמה ג'יפים צבאיים מגיעים מכיוון ג'נין ונוסעים לכיוון שכם. הג'יפים נסעו ולא עצרו בשום שלב. בסביבות שלוש, כשניקיתי ופיניתי את האשפה מהחצר האחורית של המסעדה, שמעתי פתאום שלוש או ארבע יריות. מיהרתי לפינה הדרום-מזרחית של המסעדה בשביל לראות מה קורה. מאיפה שעמדתי ראיתי את כל מה שקרה בצומת א-שוהאדא.

ראיתי שלושה חיילים במדי צבא עומדים מאחורי "יונדאי" מסחרית לבנה. המכונית עמדה על הכביש, מול בית הקפה של סובחי אל-בדאר, בניגוד לכיוון התנועה, כשהחזית שלה פונה לכיוון ג'נין. שמעתי מישהו צועק בערבית "עצור במקום. תרים את הידיים". בפינת הצומת, ליד בית העלמין ומול היונדאי עמדו שני בחורים. הם הרימו את הבגדים ואת הידיים שלהם למעלה. ראיתי שהאנשים שישבו במסעדה של אבו עומר, שסמוכה למסעדה שלי, גם הרימו את הידיים שלהם.

באותו רגע, הלכתי להתחבא מאחורי המסעדה. אחרי כמה שניות, שמעתי בין שלוש לחמש יריות לא רצופות. חזרתי לפינה של המסעדה והסתכלתי לכיוון הצומת. ראיתי שני חמושים בלבוש אזרחי עומדים ליד מכונית היונדאי. שני הבחורים שעמדו לפני זה בצומת שכבו על האדמה. שני החמושים וכמה חיילים עמדו עשרה מטרים בערך מהבחורים. לא ראיתי מי מהם ירה על הבחורים.

באותו רגע הלכתי והתיישבתי על אחד הכיסאות שמחוץ למסעדה, בצד הדרומי שלה. ישבתי שם כאילו לא קרה כלום כדי שאם החיילים יראו אותי שלא יחשבו שאני מתחבא מהם. על החלון האחורי של המסעדה היה מונח רדיו שהיה מכוון לתחנה המקומית. ברדיו שידרו שירים לאומיים לזכר שלושה בחורים שנהרגו בג'נין שעתיים קודם לכן. קמתי והלכתי לכבות את הרדיו וחזרתי לשבת על הכיסא בצד הדרומי של המסעדה.

מאיפה שישבתי ראיתי שהגיעו ג'יפים צבאיים. אחד הג'יפים היה מסוג "האמר" והוא הגיע כשהסירנה שלו פועלת. אחריו הגיעו עוד כמה ג'יפים. מרוב פחד קמתי והתרחקתי מהמסעדה. הלכתי דרך שדה עשבים שנמצא מאחורי המסעדה והעמדתי פנים שאני מנקה את השדה. השארתי את תעודת הזהות שלי במסעדה, שנשארה פתוחה. אחרי שראיתי שהצבא עזב את המקום חזרתי למסעדה ושם האנשים סיפרו לי שאמבולנס פינה את שני הבחורים שירו בהם. הם סיפרו לי שהבחורים הם מטובאס ושאחד מהם נהרג והשני פצוע.

עבד א-נאסר מחמוד איבראהים חנאישה, בן 36, אב בעל מסעדה ואב לארבעה, תושב קבאטיה שבמחוז ג'נין. את עדותו גבה עאטף אבו א-רוב ב-25.4.04 בצומת א-שוהאדא, בקבאטיה שבמחוז ג'נין.