דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: מתנחלים תקפו חקלאים פלסטינים ובשיתוף עם כוחות הביטחון מנעו כניסתם לאדמותיהם, יוני-יולי 02

עבדאללה עאקל, תושב חלחול

ביום שבת, 8.6.02, נהרגו מתנחלים בהתנחלות כרמי צור. יום או יומיים לאחר מכן, המתנחלים התחילו לסלול דרך דרומית להתנחלות, שאורכה 4 קילומטרים. הדרך מתחילה סמוך לחלחול ונמשכת עד בית אומר. כ-400 דונם של אדמות חקלאיות בבעלותן של יותר מארבעים משפחות מחלחול, בהן האדמה שלי, נותרו בין ההתנחלות לדרך החדשה.

כתוצאה מכך, החקלאים לא יכולים להגיע לאדמות שלהם ולעבד אותן. המתנחלים רודפים אחרי החקלאים, יורים באוויר, מאיימים בהריגה, מחרימים את התעודות של החקלאים ומשחיתים את היבול. בהתחלה, הצבא ראה מה מתרחש ולא התערב. אחר כך, החיילים בתיאום עם המתנחלים, התחילו למנוע מהחקלאים להתקרב לאדמותיהם. החיילים טענו שזה אזור צבאי. הם קבעו שטח שמשתרע 300 מדרום-מזרח לגדר ההתנחלות, שאסור לאף אחד להתקרב או להיכנס אליו.

ביום שישי, 14.6.02, בשעה 7:00 בבוקר, ניגשתי יחד עם אחי אחמד, בן ה-47, וחקלאים וחקלאיות מחלחול, לאדמות כדי לעבד אותן. אנשי השמירה של ההתנחלות הגיעו למקום וניסו לגרש אותנו מהאדמות. הצבא התערב והותר לנו לעבוד. בשעה 11:00 ארבעה מתנחלים, שהזדהו כאנשי הביטחון של ההתנחלות, הגיעו לאדמה והתחילו לירות באוויר ולהתנכל לכמה מאתנו. הם אחזו בידיהם סכין ואיימו לדקור אותנו אם לא נעזוב את המקום. הם חתכו את החבלים שקשרנו על כרמי הענבים. אחי אחמד נפצע בפניו ופונה לבית החולים לטיפול. כמו כן, המתנחלים דחפו אישה בשם עזיזה אחמד עאקל בת ה-55, מעל גב החמור שעליו רכבה. כתוצאה מכך, היא נפצעה בשוק והועברה לבית החולים. הצבא הגיש לה ולאחי עזרה ראשונה ליד המוצב הצבאי לפני שנלקחו לבית החולים.

באותו יום, הצבא הזעיק משטרה. כשהשוטרים הגיעו, הם ביקשו מאתנו להגיש תלונה בתחנת המשטרה בקריית ארבע. למחרת, הלכנו לתחנת המשטרה והגשנו תלונה. כעבור ארבעה ימים, שוטרים ישראלים הגיעו לאדמות ובחנו את המקום. עדיין לא קיבלנו תשובה.

אנחנו מנסים להגיע לאדמות שלנו כמעט כל יום, כי אנו לא יכולים לנטוש את המטעים, במיוחד בעונה זו כשהכרמים דורשים טיפול והשגחה יומיים. ברגע שאנחנו מגיעים לאדמות, המתנחלים או הצבא, או שניהם כאחד, מגרשים אותנו תוך איומים במעצר או בירי.

עבדאללה מחמוד נוח עאקל (קרג'ה), יליד 1961, נשוי ואב לשלושה, הוא מהנדס תושב חלחול. את עדותו גבה מוסא אבו השהש, בחלחול, ב-8.7.02.