דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים
תקיפת בתים באבנים

שכונת ג'אבר, מרכז העיר חברון: חיילים ירו ירי חי כדי להגן על מתנחלים שהשחיתו מכוניות

ב-29.8.21 לפנות בוקר תקפו מתנחלים באבנים בתים בשכונת ג'אבר בחברון בנוכחות חיילים, פצעו צעיר בראשו, והשחיתו 9 מכוניות של תושביה. כשניסו תושבי השכונה להדוף את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים ירו החיילים אש חיה. שוטרים הגיעו למקום רק לאחר שהמתנחלים התרחקו, ועל אף שבמקום מותקנות מצלמות של הצבא, דרשו מהתושבים הוכחות שהמתנחלים הם שגרמו את הנזק. אירוע זה, כמו רבים אחרים שתיעד בצלם בחברון ובמקומות אחרים בגדה המערבית, משקף את מדיניות הישראלית, המשתמשת באלימות מתנחלים ככלי לגירוש פלסטינים מבתיהם – נוסף על הכלים המשמשים את הרשויות הישראליות. קראו עוד

לוחות סולאריים מנופצים על גג בית משפחת סופאן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 12.7.21
לוחות סולאריים מנופצים על גג בית משפחת סופאן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 12.7.21

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו בתים באבנים וכרתו עשרות עצי זית

בלילה שבין  12-11.7.21 פינה כוח של צבא ומשטרה שלווה בנציגי המת"ק הפלסטיני אוהל שהציבו מתנחלים כחודש קודם לכן על אדמות פרטיות של תושבי הכפר. כחצי שעה לאחר שהכוחות עזבו את המקום, התקדמו עשרות מתנחלים לעבר בתים בכפר הניצבים במרחק של כ-300 מ' מהמקום שבו פונה האוהל ותקפו באבנים את בית משפחת סופאן. המתנחלים ניפצו את דוד השמש שעל גג הבית ופנס רחוב ושברו כמה עצי זית בחלקת אדמה סמוכה של אחד מתושבי הכפר. בני משפחת סופאן הזעיקו תושבים מהכפר וכשאלה הגיעו למקום במכוניותיהם נמלטו המתנחלים.  

למחרת בבוקר שבו המתנחלים והציבו אוהל באותה נקודה שבה עמד זה שפונה.

יומיים לאחר מכן, ב-14.7.21, גילו חקלאים מהכפר כי מתנחלים כרתו כ-70 עצי זית בני כ-60 שנה במרחק של כ-200 מהאוהל.

עצי הזית שכרתו המתנחלים. צילום: מתנדב בצלם אכרם עמראן
עצי הזית שכרתו המתנחלים. צילום: מתנדב בצלם אכרם עמראן

לאחר יומיים נוספים, ב-16.7.21, תקפו כ-20 מתנחלים באבנים את בית משפחת עיד שבצדו המזרחי של הכפר, בעת  שבני המשפחה התאספו במקום לארוחה חגגית לכבוד חתונה. במהלך עימות שהתפתח בין בני המשפחה ותושבי הכפר שנזעקו לעזרתם לבין המתנחלים, שומר ההתנחלות ירה כמה יריות  לעבר התושבים, אך איש לא נפגע. לאחר כשעה הגיעו לבית כמה ג'יפים צבאיים מכיוון המאחז חוות גלעד, והחיילים הרחיקו את המתנחלים מהמקום.

תושבי הכפר בורין, המוקף בהתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים.

בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי ב-12.7.21, סיפרה רנדא סופאן, בת 38, תושבת בורין, נשואה ואם לחמישה, כיצד תקפו מתנחלים את בית משפחתה באישון לילה:

בסביבות השעה 24:00 בלילה ראיתי כמה ג'יפים צבאיים וניידות משטרה, וגם מכוניות של המת"ק הפלסטיני שעצרו ליד הבית שלנו. הכוחות יצאו מכלי-הרכב והתקדמו לאוהל שהמתנחלים הציבו בתוך אדמות הכפר, במרחק של בערך 300 מטרים מהבית שלנו. הנחנו שהם שם כדי לפנות את האוהל. כעבור זמן קצר שמענו המולה מכיוון האוהל, ואחר כך שמענו פיצוץ של רימון הלם.  

כעבור 30-20 דקות, ראיתי בערך 30 חיילים רצים כשבעקבותיהם 30-20 מתנחלים. החיילים עלו לכלי-הרכב שלהם והסתלקו, ומיד אחר כך המתנחלים התחילו לזרוק אבנים על הבית שלנו.  

הזעקנו קרובי משפחה וחברים מהכפר. בעלי עלה על הגג עם שני האחים שלו כדי להגן עלינו. ניסיתי למנוע מהילדים שלנו, בהאא (17), עטאללה (15), חנאן (19), וחלא (13), לעלות איתם לגג, אבל הם התעקשו ואמרו שהם לא מוכנים להתחבא. הבן הקטן שלי, עבד א-רחמאן (9) עשה במכנסיים מרוב פחד.  

ברחתי לדירה של גיסי שגר בצד השני של הקומה שלנו. אני וגיסתי אשוואק (24), שבהריון ופחדה מאוד, ישבנו אצלם בסלון כי הוא רחוק מהחלונות. פחדתי שאשוואק תלד מוקדם מרוב מתח ופחד.  

שמענו את דוד השמש מתנפץ על הגג. המתנחלים גם שברו עצי זית באדמה של תושב הכפר, ליד הבית שלנו. קרובי המשפחה והחברים שהזעקנו התחילו להגיע במכוניות שלהם ואז המתנחלים נסוגו, נכנסו למכוניות שלהם ונסעו לכיוון ההתנחלות. נשמנו לרווחה!  

המתנחלים גם שברו פנס רחוב ליד הבית. אם לא היו מגיעים תושבים מהכפר הנזק היה יכול להיות יותר חמור. נשארנו במתח עד הבוקר. לא ישנו. הבן שלי הקטן נשאר ער בערך עד 2:30 לפנות בוקר. הוא לא היה מסוגל להירדם מרוב פחד וכאב הלב עליו.  

מוקדם בבוקר, בשעה 6:00, ראינו בערך 15 מתנחלים שהקימו את האוהל מחדש, כאילו לא קרה כלום. ראיתי אותם מצביעים על הבית שלנו כמה פעמים כשהם דיברנו ביניהם. עכשיו אני מפחדת כי ב-23.7.21 הבת שלי חנאן אמורה להתחתן ואני חוששת שאם כולנו נצא מהבית המתנחלים יבואו ויתקפו אותו. 

פרמדיקים מטפלים במופדי רבעי, בשנות החמישים לחייו, שנפצע קל בראשו מאבן שיידו המתנחלים. צילום: Youth of Sumud
פרמדיקים מטפלים במופדי רבעי, בשנות החמישים לחייו, שנפצע קל בראשו מאבן שיידו המתנחלים. צילום: Youth of Sumud

א-תוואני, מסאפר יטא: מתנחלים תקפו באבנים בית ופצעו אחד מבני המשפחה בראשו

ביום שבת, 24.7.21, בשעות אחר הצהריים, הגיעו מתנחלים מלווים בחיילים מכיוון מאחז חוות מעון ותקפו באבנים את בית משפחת רבעי בכפר. אחד מבני המשפחה נפצע קל מאבן בראשו וטופל במקום על-ידי צוות של הסהר האדום הפלסטיני שהוזעק לכפר. רק לאחר שתושבים מהכפר התאספו ליד הבית וניסו להרחיק את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים, הרחיקו אותם החיילים כשהם יורים תוך כדי כך גז מדמיע לעבר תושבי א-תוואני.

תושבי א-תוואני כמו שאר תושבי מסאפר יטא סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים וחיילים, כחלק משגרת ההתעמרות של הרשויות בתושבי הקהילות הפלסטיניות בדרום הר חברון, ובאזור מסאפר יטא בפרט, במסגרת מאמציהן לגרשם מבתיהן ומאזור מגוריהן.

שכונת ג'אבר, חברון: מתנחלים הטרידו את תושבי השכונה במשך יומיים, התפרעו ותקפו תושבים באבנים ובגז פלפל בנוכחות חיילים

ב-9.7.21, בסביבות השעה 20:30 נכנסו כ-5 נערים מהתנחלות בחברון לשכונת ג'אבר שבמרכז העיר והחלו ליידות אבנים על בתים ולהלום על דלתות. הנערים צעקו וקיללו את תושבי השכונה לעיני חיילים, בתואנה שנזרקו עליהם אבנים. בתוך דקות ספורות הצטרפו אליהם כ-15 מתנחלים נוספים, רבים מהם בגירים ולפחות שניים מהם חמושים. הנערים מההתנחלות המשיכו ליידות אבנים על בתים ושני המתנחלים החמושים איימו ברוביהם על סוזאן ג'אבר, תושבת השכונה ומתנדבת בפרויקט המצלמות של בצלם, שתיעדה בווידיאו את המתרחש מחלון ביתה. ניידת משטרה ושני ג'יפים צבאיים הגיעו למקום אך השוטרים והחיילים לא הרחיקו את המתנחלים מהשכונה ולא עיכבו איש מהם.

בשלב מסוים עלו חמישה חיילים לגג ביתה של סוזאן ג'אבר ודרשו כי ארבעה מבני משפחתה, ובהם שני קטינים ירדו איתם לרחוב. החיילים תשאלו את הצעירים על יידוי אבנים ולאחר כעשר דקות שחררו אותם לביתם, ועזבו את השכונה ביחד עם המתנחלים.

באירוע זה, כפי שתיעד בצלם פעמים רבות בחברון ובמקומות אחרים בגדה המערבית, חיילים מלווים מתנחלים אלימים, מאפשרים להם לעשות כל העולה על רוחם ומטרידים פלסטינים ומאיימים עליהם

סוזאן ג'אבר, אם לשבעה, מתנדבת בפרויקט המצלמות של בצלם שתיעדה את האירוע, סיפרה בעדות שמסרה ב-9.7.21 לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי על אירועי אותו לילה:

סוזאן ג'אבר
סוזאן ג'אבר. התמונה באדיבות העדה

ביום שישי 9.7.21, בסביבות השעה 20:30, ישבתי עם המשפחה שלי במרפסת שלנו, שמשקיפה על הרחוב. שוחחנו ואכלנו ופתאום שמענו רעשים וצעקות בשכונה. עליתי מהר במדרגות לגג הבית וביקשתי מהבת שלי חנין להביא לי את המצלמה. כשהגעתי לגג ראיתי בערך חמישה מתנחלים צעירים תוקפים באבנים את הבתים של השכנים ודופקים על הדלתות בצורה תוקפנית, כולל דלת הבית של השכן שלנו, וג'יה ג'אבר. ברחוב היו גם בערך חמישה חיילים שניסו למנוע מהמתנחלים לדפוק על הבתים, אבל לא בצורה רצינית. החיילים דווקא כן מנעו מווג'יה ג'אבר להגיע לבית שלו.

בינתיים בערך ארבעה צעירים פלסטינים התחילו להתעמת מילולית עם המתנחלים. הגיעו עוד מתנחלים, ששניים מהם היו חמושים, בשנות השלושים לחייהם. המתנחלים החלו ליידות אבנים לכל הכיוונים, כולל על הבית שלי. אני ניסיתי לצלם את מה שקורה. שני המתנחלים החמושים כיוונו אליי את הנשק שלהם. הבן שלי אחמד משך אותי פנימה, לתוך הבית, כי הוא חשש שהם יירו בי.

כמה דקות אחר-כך עלו לגג חמישה חיילים והתחילו להאשים אותנו ביידוי אבנים על המתנחלים. הצבעתי על השולחן ואמרתי להם שאנחנו ישבנו ואכלנו גלידה ולא תקפנו אף אחד, והמתנחלים הם אלה שתקפו אותנו. אחד החיילים התעקש להוריד לרחוב את כל הצעירים שהיו על הגג באותו זמן. אני סירבתי בהתחלה אבל בן דוד של בעלי שכנע אותי להסכים. המשכתי לצלם את החיילים שהובילו את הבנים שלי, מוחמד, בן 20, ואחמד, בן 13, ואת קרובי המשפחה שלנו, מועתסם, בן 28 וספוואן, בן 16, לכביש. החיילים עיכבו אותם שם בערך עשר דקות ואז שיחררו אותם, ואז החיילים והמתנחלים עזבו את השכונה.

וג'יה ג'אבר, בן 42 ואב לשבעה, תושב השכונה, היה ברחוב כשהמתנחלים והחיילים הגיעו לשכונה. החיילים מנעו ממנו להגיע לביתו וכלב שהביאו עמם המתנחלים ניסה לתקוף את אשתו ראמיה ג'אבר, בת 37. בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי, היא סיפרה:

המתנחלים תמיד תוקפים אותנו. במיוחד בימי שישי ושבת ובחגים יהודיים. הפעם האחרונה הייתה ב-9.7.21, בשעות הערב. בעלי וג'יה היה ברחוב עם חברים שלו ואני ישבתי בחצר עם שלוש הבנות הקטנות שלנו, בנות 3, 5 ו-9. שמעתי צעקות ורעש בשכונה ואבנים התחילו ליפול בחצר. פתחתי את השער הראשית שלנו, שפונה לרחוב כדי לראות מה קורה שם. ראיתי הרבה מתנחלים צעירים. חלק מהם תקפו צעיר מהשכונה מול העין בערך חמישה חיילים. אחד החיילים התחיל לצעוק עליי שאכנס הבייתה ואסגור את הדלת. ראיתי את בעלי בערך במרחק של 50 מטרים מהבית, מנסה להגיע לצעיר ולעזור לו, אבל החיילים מנעו ממנו. המשכתי לעמוד בפתח וביקשתי מהחיילים שירשו לבעלי להגיע הביתה.

פתאום תקף אותי כלב ענק של המתנחלים, בלי רצועה או מחסום. נבהלתי מאוד וניסיתי ללכת אחורה. נפלתי ארצה וספגתי מכה חזקה בראש מאחורה ובכתף ימין. הילדות שלי בכו וצעקו מפחד. בינתיים בעלי הגיע, הרים את הכלב וזרק אותו הצידה ואז הוא עזר לי לקום. המרפק של ידי ימין כאב לי מאוד. למחרת, מתנחלים שוב תקפו בתים בשכונה.

יש לי עדיין כאבים בכתף ובמפרק היד והבנות סובלות מחרדה ומתח. הן חוששות ללכת לישון בלעדיי ומרטיבות בלילה.

למחרת, 10.7.21, בסביבות השעה 18:00, הגיעו שוב לשכונה למעלה מעשרה בני נוער מההתנחלות מלווים בכעשרה חיילים. הם יידו אבנים על בתי השכונה והתגרו בתושבים. צעירים ונערים מהשכונה שישבו ברחוב באותה עת קללו אותם חזרה והתעמתו עם החיילים שהגנו על המתנחלים.

באותו ערב, בסביבות השעה 20:30, שוב הגיעו לשכונה כחמישה מתנחלים מלווים בחייל והתעמתו מילולית עם צעירים תושבי השכונה. אחד המתנחלים ריסס גז פלפל בפניו של מוחמד אל-ג'עברי בן ה-13 וסבא שלו, נאסר אל-ג'עברי, בן 62, שעמד לידו גם נפגע מהגז. למקום הגיעו אמבולנס צבאי וניידת משטרה והשניים קיבלו עזרה ראשונה. אחד מהשוטרים הציע לנאסר אל-ג'עברי להגיש תלונה במשטרה נגד המתנחל שתקף אותו ואת נכדו אך הוא סירב.

נאסר אל-ג'עברי סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי, על תקיפת המתנחלים ביום 10.7.21:

ביום שבת, 10.7.21, בסביבות השעה 20:00, הייתי בדרך הביתה כשראיתי 5 מתנחלים, בני 25-17 בערך מלווים בחייל, שהטרידו 4 א חמישה צעירים פלסטינים מהמשפחה המורחבת שלי שעמדו מול המספרה ברחוב, מול הבית שלי. המתנחלים ירקו על הצעירים מהמשפחה. בינתיים הגיעו עוד מתנחלים והתפתח עימות מילולי. המתנחלים קיללו את התושבים וצעקו שהבתים שייכים ליהודים, בנוכחות חייל ליווה אותם וחיילים נוספים שהיו ברחוב. כשהצעירים ניסו להגיב, החייל שליווה את המתנחלים טען את נשקו בפניהם.

ניסיתי להרגיע את הצעירים כי פחדתי שהחיילים יירו בהם. ניסיתי גם לשכנע את המתנחלים להתרחק. בינתיים הגיע הנכד שלי מוחמד, בן 13, ובאותו רגע אחד המתנחלים הסתובב וריסס גז פלפל ישר בפנים של מוחמד. ניסיתי לגונן על מוחמד וחלק מהגז הגיע לפנים שלי. הרגשתי צריבה בעיניים ובפנים. התחילה קטטה בין הצעירים הפלסטינים למתנחלים. החיילים גרשו את הצעירים הפלסטינים וכיוונו אליהם את הנשק שלהם. הגיעו עוד הרבה מתנחלים וגם הם תקפו את הצעירים. החיילים ניסו להפריד בין הצעירים למתנחלים והרחיקו משם את המתנחלים.

נכנסתי למכולת של אחי, בסאם אל-ג'עברי. הנכד שלי מוחמד כבר היה שם. צעירים ניסו לעזור לו ושטפו לו את הפנים עם לבן. הגיע אמבולנס צבאי ישראלי והחובשים עזרו למוחמד ומרחו לו על הפנים משחה נגד הצריבה. הגיע גם אמבולנס של הסהר האדום וגם הצוות שלו הצטרף לטיפול. אני נפגעתי יותר קל ממוחמד. בינתיים הגיעה ניידת משטרה ישראלית ואחד השוטרים הציע לי ללכת להגיש תלונה בתחנת משטרה ישראלית אבל לא ראיתי טעם. מתנחלים תקפו אותנו כבר עשרות פעמים בעבר והגשתי תלונות שלא הובילו לכלום. הודיתי לאלוהים שהדברים הסתיימו כך. פחדתי מאוד כשהחיילים, שהיו מאוד עצבניים, כיוונו את הנשק שלהם אל הצעירים. פחדתי שיירו בהם. לא הייתה שום הצדקה לתקיפה של הצעירים בידי המתנחלים. בערב לפני כן מתנחלים תקפו גם עוברי אורח ובתים בשכונה.

מוחמד אל-ג'עברי, בן 13, תושב שכונת ג'אבר, סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי, על תקיפת המתנחלים ביום 10.7.21:

ישבתי בחנות הבגדים של דוד שלי בקומת הקרקע של הבניין שלנו, ברחוב הראשי של השכונה, שמוביל להתנחלות קריית ארבע. שמעתי רעש ברחוב ויצאתי לראות מה קורה. ראיתי בערך 6 קרובי משפחה שלי מתעמתים עם חמישה מתנחלים בערך שהיו מלווים בחייל. חציתי את הכביש והלכתי אליהם. כשהתקרבתי, אחד המתנחלים ריסס לי גז ישר בפנים. הרגשתי מייד צריבה קשה בפנים ובעיניים. שני צעירים פלסטינים הרימו אותי ולקחו אותי למכולת של דוד אחר שלי. צרב לי מאוד בפנים ובכיתי מכאב כל הזמן. שמו לי יוגורט על הפנים. בינתיים נכנס למכולת סבא שלי נאסר, בן 62, שגם הוא נפגע מגז הפלפל. הצעירים שהיו במכולת טיפלו בו. הוא נפגע פחות קשה ממני. בינתיים הגיע אמבולנס של הצבא והחובשים ריססו לי על הפנים משהו שעזר לי. הגיע גם אמבולנס של הסהר האדום. אחרי שעתיים בערך חזרתי הביתה והחלפתי בגדים. הפנים והעניין עדיין צורבים לי.

קוסרה, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו באבנים בתים בדרום הכפר והציתו לולי תרנגולות

במהלך יומיים, ב-15-14.5.21, בשעות הצהריים, הגיעו עשרות מתנחלים, מלווים ב-15 חיילים, לחלקו הדרומי של הכפר, תקפו בתים באבנים והציתו ארבעה לולי תרנגולות בבעלות שלושה תושבים. עשרות אפרוחים נשרפו למוות. כמו כן נשרפו הלולים עצמם ומזון העופות. הנזק הכספי שנגרם לבעלים מוערך במאות אלפי שקלים. המתנחלים גם הציתו מכונית שחנתה באזור.

הסהר האדום הפלסטיני דיווח כי במהלך עימותים שהתפתחו בין החיילים לתושבי הכפר נפצעו 12 תושבים מירי חי ותושב אחד מכדורי מתכת מצופה גומי, ועשרות תושבים נפגעו משאיפת גז מדמיע.

זוהי התקיפה השנייה של תושבי קוסרה בידי מתנחלים שתיעד בצלם בחודש מאי: ב-2.5.21 תקפו מתנחלים את בתי הכפר באבנים. תושבי הכפר קוסרה סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים, ובין היתר על לולי התרנגולות שלהם.

במרחק של כ-800 מטרים וכקילומטר מלולי התרנגולות שהותקפו הוקמו המאחזים אש קודש ואחיה, בהתאמה.

חלון שניפצו המתנחלים בבית בקוסרה. הצילום באדיבות התושבים
חלון שניפצו המתנחלים בבית בקוסרה. הצילום באדיבות התושבים

ג'אלוד וקוסרה, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו בתים ומכוניות. חיילים עצרו תושבים מג'אלוד שיידו אבנים כדי להרחיקם בתואנה שחייל נפגע

ב-2.5.21, בשעות הלילה, תקפו עשרות מתנחלים, מלווים בחיילים, את השכונה המזרחית של הכפר ג'אלוד, יידו אבנים על בתים ועל מכוניות חונות וניפצו את שמשותיהן של שלוש מכוניות. לאחר שתושבי השכונה יצאו להגן על בתיהם וניסו להרחיק את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים, חיילים ירו לעברם כדורי מתכת מצופים גומי ורימוני גז מדמיע. כוחות הביטחון עצרו 11 מתושבי הכפר בתואנה שאבן פגעה באחד החיילים. העצורים הוחזקו למשך לילה בתחנת משטרת בנימין ושוחררו למחרת בערב.

מאוחר יותר באותו לילה תקפו מתנחלים את השכונה הדרום-מזרחית בכפר הסמוך קוסרה, יידו אבנים על בתי תושבים, ניפצו כמה מחלונותיו של אחד מהם, השחיתו שתילים בגינתו ושברו את תאורה החיצונית שלו.

תושבי הכפרים ג'אלוד וקוסרה סובלים מזה שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. בקרבת שני הכפרים הכפרים הוקמו המאחזים אחיה ואש קודש.

מתנחלים מיידים אבנים אל שכונת ר'יית' מאחורי הגדר. צילום: נאאיל פאח'ורי, 11.5.21
מתנחלים מיידים אבנים אל שכונת ר'יית' מאחורי הגדר. צילום: נאאיל פאח'ורי, 11.5.21

מרכז העיר חברון: מתנחלים תקפו תושבים באבנים. חיילים שליוו אותם עצרו מתנדב של בצלם ללא כל סיבה, התעללו בו, ושחררו אותו לאחר יומיים

ב-11.5.21 תקפו עשרות מתנחלים, בהם נשים וילדים, פלסטינים תושבי שכונת ריית' שבמרכז העיר חברון ויידו לעברם אבנים ואלה יידו לעברם אבנים בחזרה. חיילים התעלמו מהמתנחלים והשליכו גז מדמיע ורימוני הלם לעבר התושבים הפלסטינים. במהלך ההתקפות, מתנחלים גם תקפו באבנים את תושב השכונה נאאיל פאח'ורי, מתנדב בפרויקט המצלמות של בצלם, שעבר במקום עם בנו בן ה-10 ושכנו. מיד לאחר מכן התנפלו על פאח'ורי שישה שוטרי מג"ב ועצרו אותו. פאח'ורי הועבר בין שלוש תחנות משטרה, נחקר, הוכה בידי חיילים כשידיו אזוקות ועיניו מכוסות, ושוחרר רק יומיים לאחר מכן ורק לאחר ששילם 4,000 ש"ח.

הקליקו כאן למידע נוסף

בתים בכפר א-תוואני. צילום: עמרי ערן-ורדי, 15.1.21
בתים בכפר א-תוואני. צילום: עמרי ערן-ורדי, 15.1.21

א-תוואני, דרום הר חברון: מתנחל שרעה את צאנו בשדה פלסטיני מעובד הזעיק למקום מתנחלים נוספים שתקפו את החקלאים ואת בתיהם

ביום שבת, 19.6.21, בסביבות השעה 7:00 בבוקר, נכנס מתנחל עם צאנו לשדה השעורה של ג'ומעה רבעי, בן 48. כשהבחין המתנחל ברבעי, שרעה גם הוא את צאנו באזור, הוא הזעיק למקום כעשרה מתנחלים רעולי פנים שהגיעו מכיוון המאחז חוות מעון ותקפו את רבעי באבנים לעיני כמה חיילים. רבעי נאלץ להתרחק מהמקום וכשהצטרפו אליו כמה מתושבי הכפר תקפו המתנחלים באבנים גם אותם.

לאחר כחצי שעה המתנחלים עזבו, אך הם חזרו לאחר חצי שעה נוספת ותקפו באבנים את ביתם של אמג'ד רבעי, אחיו של ג'ומעה, ואשתו ליקיה. המתנחלים פצעו את ליקיה רבעי, בת ה-32, שעמדה על גג הבית, ואת אמו פאטמה רבעי, בת ה-72, הסובלת משיתוק, שישבה בחצר הבית ולא יכלה להימלט. הם ניפצו את הלוחות דוד השמש שעל גג הבית ושברו כמה ענפי עצי זית באדמות שסביבו. כשראו את צעירי הכפר מתקרבים למקום כדי להגן על בית המשפחה ברחו המתנחלים. אמבולנס של סהר אדום הגיע למקום ואנשיו הגישו עזרה ראשונה לפצועות.

ההתנחלות מעון והמאחז חוות מעון הוקמו במרחק של כ-500 מטרים וכ-200 מטרים בהתאמה מבית משפחת רבעי.

ליקיה רבעי , בת 32, נשואה ואם לארבעה, תושבת א-תוואני, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-28.6.21 על ההתקפה על בית המשפחה:

אני גרה עם בעלי אמג'ד, בן 38, ועם ארבעת הילדים שלנו, בני שמונה חודשים עד עשר, בא-תוואני. המתנחלים תוקפים את הבית שלנו כל-כך הרבה שהילדים שלנו סובלים מקשיים נפשיים. הם מרטיבים בלילה ויש להם חרדות. הם גם מסרבים לישון בחדרים שלהם ומתעקשים לישון בחדר איתי ועם בעלי. הם מתעוררים הרבה בלילה בבכי וחוזרים על הצעקות של המתנחלים.

ביום שבת, 19.6.21, בסביבות השעה 7:00 בבוקר, עמדתי מחוץ לביתי וראיתי בערך עשרה מתנחלים רעולי פנים תוקפים באבנים, עם רוגטקות, את השכנים שלי לעיני חמישה חיילים שהיו באזור. ההתקפה נמשכה חצי שעה בערך, ותוך כדי כך ראיתי גם מתנחלים שרעו את הכבשים שלהם באדמות של שכן אחר.

אחרי חצי שעה בערך המתנחלים הסתלקו. נכנסתי הבייתה כדי להכין ארוחת בוקר, אבל פתאום שמעתי קולות בחוץ. עליתי מהר לגג עם גיסי, בן 16, כדי להבין מה קורה. ראינו בערך עשרה מתנחלים רעולי פנים מתקרבים אלינו. המתנחלים התחילו להמטיר עלינו המון אבנים.

באותו זמן חמותי, שמשותקת באופן חלקי, ישבה על כיסא בחצר. ניסיתי לרדת מהגג כדי להכניס אותה הביתה, אבל לא הצלחתי בגלל כמות האבנים שנזרקה עלינו. זה נמשך בערך עשר דקות ואני ומוסא לא הצלחנו לברוח מהגג. התחלנו לצעוק לעזרה ובינתיים פגעה בי אבן גדולה בכתף הימנית והרגשתי כאב חזק. הכתף שלי חבולה, נפוחה וכואבת עד עכשיו.

פאטמה רבעי,בת 72, חמותה של ליקיה, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי כיצד פצעו אותה המתנחלים:

ב-19.6.21, בסביבות השעה 8:00 בבוקר, ישבתי על כיסא בחצר של הבית שלי, ופתאום שמעתי את כלתי צועקת מהגג "דודה, דודה" - היא ביקשה שאברח ואכנס לבית, אבל אני משותקת מאז התקף לב שעברתי לפני שבע שנים ולא יכולה ללכת. נשענתי על כיסא אחר שהיה בחצר וניסיתי להסתתר מתחת לעץ. זה הגן עליי מחלק מהאבנים שעפו לכיוון שלי אבל אחת מהן בכל זאת פגעה לי בירך ימין והכאיבה לי מאוד.

לאחר כעשר דקות, התחילו להגיע צעירים של הכפר כדי להגן עלינו והמתנחלים ברחו. אחר-כך הגיע אמבולנס לפנות אותי, אבל סירבתי לנסוע לבית החולים כי פחדתי שהמתנחלים יתקפו שוב. המתנחלים חזרו בערב והתפרסו באדמות של הכפר, עד שעות הלילה המאוחרות.

המתנחלים תוקפים אותנו כל הזמן, בעיקר בימי שישי ושבת ובחגים יהודיים. זה נמשך ככה כבר 16 שנה אבל בזמן האחרון זה התגבר מאוד, במיוחד במהלך המלחמה בעזה בימים האחרונים של חודש הרמדאן.

מתנחל יורה לעבר פלסטינים ברחוב א-שלאלה. התמונה באדיבות התושבים
מתנחל יורה לעבר פלסטינים ברחוב א-שלאלה. התמונה באדיבות התושבים

רחוב א-שלאלה, מרכז העיר חברון: עשרות מתנחלים יידו אבנים על בתים פלסטינים בנוכחות חיילים ואחד מהם אף ירה לעבר אחד הבתים

ב-17.5.21, בסביבות השעה 12:00, התאספו עשרות מתנחלים על גג התנחלות בית הדסה בעיר חברון והחלו ליידות אבנים על בתים פלסטינים ברחוב א-שלאלה ועל תושביהם. חיילים שעלו על הגג לא עשו דבר כדי להפסיק את תקיפת הבתים ואילו חיילים שנכנסו לרחוב א-שאלאלה פיזרו תושבים פלסטינים שהתאספו במקום ברימוני הלם וכדורי מתכת מצופים גומי. ב

במהלך העימותים, מתנחל חמוש ירה אש חיה לכיוון תושב השכונה מחמוד אבו חייה שעמד על גג ביתו, כפי שתועד בסרטון שהתפרסם ברשתות החברתיות, אך לא פגע בו. שוטרים ממשטרת ישראל שהגיעו למקום הציעו לאבו חייה להגיש תלונה ואז עזבו. המתנחלים המשיכו ביידוי האבנים עד אחרי השעה חצות, אך החיילים נשארו והתעמתו עם תושבים ברחוב עד שעות הבוקר.

מחמוד אבו חייה, בן 42, נשוי ואב לחמישה, תושב שכונת א-שלאלה, סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי ב-3.6.21, על תקיפת המתנחלים על ביתו ובתים פלסטינים אחרים:

אני גר במרכז רחוב א-שלאלה עם אשתי נרמין וחמשת הילדים שלנו. הבית שלי צמוד להתנחלות בית הדסה. אני עובד בתחום הבנייה בעאנתא. ב-17.5.21, בסביבות השעה 12:00 בצהריים, כשישבתי בבית עם אשתי ושני הילדים הקטנים שלנו, מתנחלים מההתנחלות בית הדסה התחילו ליידות אבנים על הבית שלנו, על הבתים הסמוכים ועל הרחוב.

יצאתי החוצה ועליתי לגג עם המצלמה שלי כדי לתעד את מה שמתרחש. ראיתי יותר מ-15 מתנחלים על הגג של התנחלות בית הדסה. רובם היו מבוגרים, והם יידו אבנים. קראתי לשני חיילים שעמדו בנקודת תצפית על גג בית נטוש שמשקיפה על רחוב א-שאללה, בצמוד לבית שלי ולהתנחלות בית הדסה.

שמעתי אחד מהחיילים בתצפית אומר "הכל בסדר, תמאם". המתנחלים המשיכו ליידות אבנים מול עיני החיילים. בינתיים הגיעו לגג שעליו עמדו המתנחלים בערך 5 חיילים. אחד מהם ראה אותי מצלם ונופף מולי רימון הלם בצורה מאיימת, ואז זרק את הרימון לרחוב.

בינתיים התכנסו ברחוב כמה תושבים ובעלי חנויות מהאזור וצעקו על המתנחלים. אני נשארתי על הגג והמשכתי לצלם. צרחתי על המתנחלים שיפסיקו לזרוק אבנים, והם הגיבו בקללות ובעלבונות והמשיכו ליידות אבנים.

בשלב מסוים התחבאתי בין מכלי המים כדי להתגונן מפני האבנים. שני הבנים שלי גם עלו על הגג והתחילו לצלם ולשדר בפייסבוק את מה שקורה. צעקתי לקצין של הצבא שעמד על אחד הגגות הסמוכים ושאלתי אותו, "אתה אוהב את זה?", והוא ענה לי בערבית "חי את הרגע, לילה טוב".

בערך בשעה 00:00 בלילה הייתי עם שכן שלי על גג הבית כשתושבים מתל רומיידה החלו לצעוק מהגגות שלהם במחאה על התקפות המתנחלים. באותו רגע, ראיתי מתנחל שעומד על גג בית הדסה ומדבר עם נער שעמד לידו, ואז הנער הלך וחזר מהר עם רובה M-16, ונתן אותו למתנחל הבוגר. המתנחל לקח את הנשק ודרך אותו, לא ציפיתי שהוא יורה וחשבתי שהוא פשוט מנסה להפחיד אותי. אבל פתאום הוא ירה לכיוון שלי, ממרחק של בערך עשרה מטרים. היה לי מזל שלא נפגעתי. בכל זאת נשארתי על הגג.

המתנחלים המשיכו ליידות אבנים לסירוגין עד שעות הלילה וברחוב שלנו התפתחו עימותים בין חיילים לצעירים פלסטינים.

באותו לילה לא ישנו בכלל, עד שעת הארוחה שלפני חידוש הצום.

נרמין אבו חייה, בת 39, מתנדבת בפרויקט המצלמות בצלם ואשתו של מחמוד, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-2.6.21, על תקיפת ביתה בידי המתנחלים:

ב-17.5.21, בסביבות השעה 12 בצהריים, מתנחלים מבית הדסה התחילו ליידות אבנים על הבית שלנו ועל הבתים הסמוכים ברחוב שאללה, כולל בית שנמצא מולנו.

לא יכולתי לעשות כלום חוץ מאשר לעמוד על המרפסת ולנסות לצלם אותם, אבל בשלב מסוים האבנים התחילו לפגוע בגג ובסורגים של החלונות שלנו בכזו עוצמה שסגרתי את החלונות והתרחקתי. הילדים נבהלו מאוד והתחילו לבכות. ניסיתי להרגיע אותם ואז שמעתי פתאום ירי, שנשמע ממש קרוב אלינו.

עליתי מהר במדרגות של הבית לגג, וצעקתי כי חשבתי שהמתנחלים ירו בבנים שלי ובבעלי, שהיו שם. כשהגעתי בעלי הרגיע אותי ואמר לי שהם בסדר והכדורים פגעו רק בקיר של הבית. התחננתי לבעלי ולבנים שלי שירדו מהגג כדי שלא ייפגעו והם הסכימו לרדת. בינתיים הגיעו לבית הרבה חיילים ושוטרים, ואחד השוטרים ביקש מבעלי ללכת להגיש תלונה בתחנת המשטרה, ואז הם עזבו.

המתנחלים המשיכו ליידות אבנים על הבית שלנו ועל הבתים הסמוכים עד לשעת הארוחה שלפני חידוש הצום, בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, ואז הם הפסיקו, אבל העימותים עם החיילים נמשכו עד שעות הבוקר, ומהבית שלנו שמענו פיצוצים וירי.

בעלי לא הלך להגיש תלונה בגלל היחס של המשטרה הישראלית. בכל פעם שהלכנו להגיש תלונה הכריחו אותנו לחכות בחוץ הרבה זמן ולפעמים בכלל לא איפשרו לנו להיכנס ונאלצנו לוותר.

שגרה במרכז העיר חברון: סקסיזם, הומופוביה והטרדות בידי מתנחלים וחיילים

ב-13.5.21, במהלך עיד אל-פיטר, הגיעו כעשרה מתנחלים, בסביבות השעה 16:00, לגדר שהציב הצבא סביב שכונת אל-חריקה שבמרכז העיר חברון. המתנחלים יידו אבנים על עוברים ושבים פלסטינים ברחוב הצמוד לגדר ועל בתים סמוכים, לעיניי מספר חיילים, שהתעלמו ממעשיהם. במהלך התקפת המתנחלים, פלשו כ-15 חיילים לבית משפחת דענא באותו רחוב, בתואנה שאחד מבני המשפחה יידה אבן מגג הבניין. במהלך החיפוש, החיילים שברו חלון בבית, התנהגו בגסות רוח וניסו למנוע ממאי דענא, תושבת הבית ומתנדבת בפרויקט המצלמות של בצלם, ומגיסתה מנאל אל-ג'עברי, תחקירנית של בצלם בחברון, לתעד את מעשיהם ואיימו לשבור את מצלמתה של אל-ג'עברי.

לאחר כשעה וחצי, החיילים יצאו מהבית מבלי לעצור איש ועזבו את הרחוב מבלי להרחיק את המתנחלים, שהמשיכו ליידות אבנים על הרחוב לסירוגין עד שעות הלילה, וגם בימים לאחר מכן, תוך שהם, וחיילים שהיו מוצבים באזור, גידפו והטרידו מילולית בקללות הומופוביות וסקסיסטיות את מי שתיעדו את מעשיהם.
 

רקע

שכונת אל-חריקה נמצאת בחלקו הדרומי של מרכז העיר חברון) אזור (H2 וגרים בה כ-3,000 תושבים פלסטינים. בשנת 1972 הוקמה בצמוד לשכונה ההתנחלות קריית ארבע, שבה מתגוררים כיום כ-7,000 מתנחלים. בשל סמיכותה של ההתנחלות סובלים תושבי אל-חריקה יומם וליל מהתנכלויות המתנחלים בחסות הצבא, הכוללות קללות, יידוי אבנים ותקיפות גופניות אחרות. תקיפות אלה מתגברות במהלך סופי השבוע ובימי חג.

בין שכונת אל-חריקה להתנחלות חוצצת גדר רשת באורך של קילומטר וחצי. מתנחלים נוהגים לעמוד מאחוריה וליידות אבנים לעבר ארבעה מבני מגורים בשכונת אל-חריקה הצמודים לגדר. במבנים אלה גרה משפחת דענא המורחבת, המונה כ-200 נפשות בהן כ-60 ילדים. בתגובה מיידים גם תושבים מן השכונה אבנים לעבר המתנחלים ועימותים אלה מסתיימים דרך קבע בסיוע של הצבא למתנחלים, במסגרתו חיילים משליכים רימוני הלם וגז מדמיע והלם אל בתי השכונה. בצלם אף תיעד בעבר אלימות מילולית בוטה ומינית מצד המתנחלים נגד הפלסטינים תושבי השכונה.

בנוסף לתקיפות המתנחלים סובלים תושבי שכונת אל-חריקה גם מפשיטות יומיומיות כמעט של חיילים על השכונה, בתואנה של חיפוש אחר מיידי אבנים. החיילים משליכים ברחובות רימוני הלם וגז מדמיע, לעיתים גם לתוך בתים, ובחלק מהמקרים מעכבים ילדים ברחוב ומתשאלים אותם על יידוי אבנים. במקרים אחרים החיילים נכנסים באישון לילה לבתים ומעירים את בני הבית משנתם כדי לתשאל ילדים על יידוי אבנים.

Subscribe to תקיפת בתים באבנים