דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים
תקיפת בתים באבנים

ואדי אל-קלט: מתנחל פלש לתוך בית, יצא ויידה עליו אבנים

ב-24.10.21, פלש מתנחל לתוך בית משפחת כעאבנה בקהילת ואדי אל-קלט במחוז יריחו. בחדר שאליו נכנס נכחה רק ילדה בת שמונה, שנבהלה והתחלה לצעוק. המתנחל יצא מהבית והחל ליידות עליו אבנים. כשהגיעו למקום תושבים נוספים מהקהילה ברח המתנחל והם הזעיקו את המשטרה. שוטרים שהגיעו למקום הציעו לתושבים להגיש תלונה בתחנת המשטרה בהתנחלות מעלה אדומים.

ח'לת מכחול, בקעת הירדן: המשטרה עיכבה תושבת הקהילה לאחר שמתנחלים טענו שיידתה עליהם אבנים. יומיים אחר כך תקפו מתנחלים את ביתה

ב-18.10.21, בסביבות השעה 12:30, עברו כמה מתנחלים ליד ביתה של נג'ייה בשאראת (44) עם עדר של כ-200 ראשי בקר בדרכם למרעה ליד הקהילה. המתנחלים התעמתו עם ילדיה של נג'ייה וכשהיא יצאה מביתה לשמע המהומה הגיעה למקום ניידת משטרה והמתנחלים האשימו את בשאראת ביידוי אבנים לעברם. השוטרים עצרו בשאראת ולקחו אותה לתחנת משטרת בנימין. בעלה נסע אחריה לתחנה יחד עם בתם התינוקת, בת השלושה חודשים, ופעילה שנכחה במקום. השוטרים בתחנה חקרו את בשאראת ולאחר שאפשרו לה להניק את בתה החזירו את התינוקת לאביה ועכבו את האם בתחנה. רק בחצות הועברה נג'ייה בשאראת למת"ק הפלסטיני ומשם שוחררה לביתה.   

ב-20.10.21, בסביבות השעה 22:00, תקפו מתנחלים באבנים את ביתה של נג'ייה בשאראת, ונמלטו במכוניתם לכיוון ההתנחלות חמדת שהוקמה במרחק של כשניים וחצי קילומטרים מהקהילה. 

מתנחלים מיידים אבנים על בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה
מתנחלים מיידים אבנים על בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה

בורין, מחוז שכם: עשרות מתנחלים תקפו באבנים את בית משפחת עיד

ב-6.11.21, בסביבות השעה 16:15, תקפו עשרות מתנחלים באבנים את בית משפחת עיד, הסובלת מהתקפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. כעשרה חיילים שהגיעו למקום ירו רימוני גז מדמיע לעבר תושבי הכפר שהגיעו להגן על הבית ויידו אבנים לעבר המתנחלים בכדי להרחיקם מהמקום. לאחר מכן נסוגו המתנחלים והחיילים מהמקום.

אחד מתושבי הכפר נפצע בידו מפגיעת אבן שיידה מתנחל ופונה לבית החולים רפידיא בעיר שכם, שם נחבשה זרועו בגבס. שני תושבים נוספים נפצעו קל מפגיעת אבנים. 

מונתסר א-נג'אר במסגרייה של משפחתו. התמונה באדיבות העד
מונתסר א-נג'אר במסגרייה של משפחתו. התמונה באדיבות העד

בורין, מחוז שכם: רכז הביטחון של ההתנחלות ברכה "עצר" תושב בורין ו"הסגיר" אותו לחיילים – כך סתם וללא סיבה. הוא שוחרר רק לאחר שלושה ימים

ב-9.10.20 תקפו מתנחלים בית בכפר בורין. חיילים שנלוו אליהם אפשרו את התקיפות ותקפו בעצמם ברימוני הלם וגז מדמיע תושבים מהכפר שהגיעו להגן על דיירי הבתים. רכזי ביטחון של שתי התנחלויות שנכנסו לכפר בג'יפים שלהם, רדפו אחרי ארבעה מהתושבים, וכשעבר במקום צעיר אחר במכוניתו, תקף אותו אחד מהם, אזק אותו ו"הסגיר" אותו לידי החיילים שעצרו אותו ללא שום סיבה. כמה קל לעצור אדם למשך שלושה ימים – ככה סתם ובתואנות שקר – כי הוא פלסטיני, כי כך החליטו רכזי ביטחון של ההתנחלויות, כי כך החליטו החיילים, כי במציאות שישראל כופה בגדה זכויות הפלסטינים, בהגדרה, מופקרות. קראו עוד

אדם ניצב במקום שבו עמד החייל כשירה במוחמד חסן שהיה על גג הבית. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21
אדם ניצב במקום שבו עמד החייל כשירה במוחמד חסן שהיה על גג הבית. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21

קוסרה, מחוז שכם: מוחמד חסן ניסה להגן על בית אחיו מפלישת מתנחלים וחיילים – ושילם על כך בחייו

ב-3.7.21 תקפו מתנחלים מלווים בחיילים באבנים בתים בכפר קוסרה שמדרום-מזרח לשכם. החיילים לא נקפו אצבע להפסקת ההתקפה ותושבי הכפר ניסו להתגונן באמצעות יידוי אבנים. בשלב מסוים ירה חייל בכתפו של מוחמד חסן, שניסה להתגונן ולהגן על בית אחיו באמצעות יידוי אבנים מגגו. לאחר הירי מנעו בתחילה החיילים מהתושבים להגיש לחסן עזרה עד שהוא פונה באמבולנס צבאי לאחר כחצי שעה ומת מפצעיו. כמו במקרים דומים אחרים, גם הפעם אלימות המתנחלים אינה יוזמה פרטית אלא היא חלק ממדיניות ישראל והצבא, המאפשרים אותה ומסייעים לה תוך הפעלת כוח קטלני נגד הפלסטינים המנסים להתגונן מפניה. קראו עוד

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו בית באבנים ושברו ענפים של עצי זית. חיילים שליוו אותם עמדו מנגד

ב-11.9.21, בסביבות השעה 16:00, תקפו כ-20 מתנחלים באבנים את בית משפחת סופאן בצדו הדרומי של הכפר בורין, בעוד כמה חיילים ושומר ההתנחלות עומדים מנגד. המתנחלים ניפצו פאנלים סולאריים של דוד שמש על גג הבית, מיכל מים וכן את שמשת מכוניתו של אחד מתושבי הכפר. במהלך נסיגתם שברו המתנחלים את ענפיהם של 17 עצי זית במרחק של עשרות מטרים מהבית שהותקף.

מרכז העיר חברון: אלימות מתנחלים וחיילים והתעמרות משטרתית בבני משפחה פלסטינית שהעזו להתלונן

ב-6.8.21 לקראת חצות יידו מתנחלים אבנים על בתים פלסטיניים, בנוכחות חיילים. התושבים הזעיקו את המשטרה ואז הגיעו למקום שוטרים וחיילים נוספים. יידוי האבנים פסק ואז הגיעו החיילים לבית המשפחה, התנפלו על שני צעירים הגרים בבית – בני 19 ו-17 – הכו אותם ועצרו אותם באלימות קשה. מעוצמת המכות, הגדול איבד את ההכרה. המשטרה זימנה פעמיים את הבן הצעיר – קטין – לחקירה, אך כשהגיע נאמר לו שאין להם צורך בו והוא שולח לביתו. אירוע זה משקף את שגרת החיים של הפלסטינים בחברון, שאינם זוכים לשום הגנה מפני אלימות המתנחלים, החיילים והשוטרים, המשתפים ביניהם פעולה.

מתנחלים תוקפים את בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה
מתנחלים תוקפים את בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו בית באבנים ושרפו 29 עצי זית. חיילים ירו גז מדמיע לעבר הפלסטינים המתגוננים

ב-16.10.21, בשעות הצהריים, הגיעו כ-30 מתנחלים מלווים בחיילים לכפר בורין. המתנחלים, שחלקם היו רעולי פנים, תקפו באבנים את בית משפחת עיד. כשהגיעו למקום תושבים מהכפר כדי להדוף את המתנחלים, החיילים ירו לעברם גז מדמיע. במקביל, המתנחלים הציתו אש בשטחים סמוכים ושרפו 29 עצי זית בבעלות תושבי הכפר. לאחר מכן נסוגו המתנחלים לכיוון המאחז סנה יעקב (גבעת רונן), שהוקם בשנת 1999 במרחק של כ-400 מ' מבית משפחת עיד. זוהי התקיפה השביעית של בית משפחת עיד שתיעד בצלם מאז יוני 2020.

חיילים ליד בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה
חיילים ליד בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה 

מתנחלים תקפו, אחד ירה לעבר בית, חיילים ירו בפלסטינים שניסו להגן על רכושם

בשעות הערב של ה-10.9.21, תקפו מתנחלים מלווים בחיילים באבנים את ביתם של עבד אל-ג'וואד ומהא אל-ג'עברי. כצעירים שפלסטינים יידו אבנים על המתנחלים כדי להרחיקם, ירה לעברם אחד החיילים. הפלסטינים נמלטו והחיילים נכנסו לבית משפחת אל-ג'עברי ולבית נוסף בתואנה של חיפוש אחריהם. כל אותו זמן המשיכו המתנחלים ליידות אבנים על בית משפחת אל-ג'עברי, מבלי שהחיילים ינקפו אצבע כדי להפסיק את ההתקפה. המתנחלים עזבו רק כשהגיעה למקום משטרה וכשחזרו לכיוון קרית ארבע עבר אחד מהם ליד בית משפחת אבו סעיפאן שבשכונת ואדי אל-חסין וירה באקדחו כמה כדורים חיים לעבר הבית.

בית הדסה, מרכז העיר חברון: מתנחלים שהתעמתו עם צעירים פלסטינים ברחוב תקפו בית סמוך באבנים

ב-1.10.21, בסביבות השעה 15:00, התאספו על גג ההתנחלות בית הדסה שבמרכז העיר חברון, כעשרה מתנחלים, חלקם רעולי פנים, ובינם לבין צעירים שעברו ברחוב ליד ההתנחלות התפתח עימות מילולי שהדרדר ליידוי אבנים הדדי. לאחר שהצעירים הפלסטינים ברחו מהמקום, הבחינו המתנחלים בנרמין אבו חייה, בת 16, בת למתנדבים בבצלם, שתיעדה את האירוע בווידיאו מחלון ביתה, והחלו ליידות אבנים על הבית לעיני חיילים בעמדת השמירה הסמוכה. ההתקפה על בית אבו חיה הסתיימה הפעם ללא נפגעים או נזק לרכוש.

Subscribe to תקיפת בתים באבנים