דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים
נזק לרכוש

שכונת ג'אבר, מרכז העיר חברון: חיילים ירו ירי חי כדי להגן על מתנחלים שהשחיתו מכוניות

ב-29.8.21 לפנות בוקר תקפו מתנחלים באבנים בתים בשכונת ג'אבר בחברון בנוכחות חיילים, פצעו צעיר בראשו, והשחיתו 9 מכוניות של תושביה. כשניסו תושבי השכונה להדוף את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים ירו החיילים אש חיה. שוטרים הגיעו למקום רק לאחר שהמתנחלים התרחקו, ועל אף שבמקום מותקנות מצלמות של הצבא, דרשו מהתושבים הוכחות שהמתנחלים הם שגרמו את הנזק. אירוע זה, כמו רבים אחרים שתיעד בצלם בחברון ובמקומות אחרים בגדה המערבית, משקף את מדיניות הישראלית, המשתמשת באלימות מתנחלים ככלי לגירוש פלסטינים מבתיהם – נוסף על הכלים המשמשים את הרשויות הישראליות. קראו עוד

עמוד התקשורת שכרתו המתנחלים. התמונה באדיבות המשפחה
עמוד התקשורת שכרתו המתנחלים. התמונה באדיבות המשפחה

בורין, מחוז שכם: מתנחלים שברו עמוד תקשורת בדרום הכפר

ב-30.7.21 בבוקר גילו בני משפחת סופאן שמתנחלים כרתו את עמוד התקשורת הניצב במרחק של כ-50 מטרים מביתם, בצד הדרומי של הכפר. עקב כריתת העמוד נותק קו הטלפון של המשפחה.

כשבועיים קודם לכן תקפו מתנחלים את בית המשפחה באבנים, ניפצו את דוד השמש שעל הגג ושברו פנס רחוב וכמה עצי זית בחלקת אדמה סמוכה של אחד מתושבי הכפר.  

תושבי הכפר בורין, שלידו הוקמו ההתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים.

לוחות סולאריים מנופצים על גג בית משפחת סופאן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 12.7.21
לוחות סולאריים מנופצים על גג בית משפחת סופאן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 12.7.21

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו בתים באבנים וכרתו עשרות עצי זית

בלילה שבין  12-11.7.21 פינה כוח של צבא ומשטרה שלווה בנציגי המת"ק הפלסטיני אוהל שהציבו מתנחלים כחודש קודם לכן על אדמות פרטיות של תושבי הכפר. כחצי שעה לאחר שהכוחות עזבו את המקום, התקדמו עשרות מתנחלים לעבר בתים בכפר הניצבים במרחק של כ-300 מ' מהמקום שבו פונה האוהל ותקפו באבנים את בית משפחת סופאן. המתנחלים ניפצו את דוד השמש שעל גג הבית ופנס רחוב ושברו כמה עצי זית בחלקת אדמה סמוכה של אחד מתושבי הכפר. בני משפחת סופאן הזעיקו תושבים מהכפר וכשאלה הגיעו למקום במכוניותיהם נמלטו המתנחלים.  

למחרת בבוקר שבו המתנחלים והציבו אוהל באותה נקודה שבה עמד זה שפונה.

יומיים לאחר מכן, ב-14.7.21, גילו חקלאים מהכפר כי מתנחלים כרתו כ-70 עצי זית בני כ-60 שנה במרחק של כ-200 מהאוהל.

עצי הזית שכרתו המתנחלים. צילום: מתנדב בצלם אכרם עמראן
עצי הזית שכרתו המתנחלים. צילום: מתנדב בצלם אכרם עמראן

לאחר יומיים נוספים, ב-16.7.21, תקפו כ-20 מתנחלים באבנים את בית משפחת עיד שבצדו המזרחי של הכפר, בעת  שבני המשפחה התאספו במקום לארוחה חגגית לכבוד חתונה. במהלך עימות שהתפתח בין בני המשפחה ותושבי הכפר שנזעקו לעזרתם לבין המתנחלים, שומר ההתנחלות ירה כמה יריות  לעבר התושבים, אך איש לא נפגע. לאחר כשעה הגיעו לבית כמה ג'יפים צבאיים מכיוון המאחז חוות גלעד, והחיילים הרחיקו את המתנחלים מהמקום.

תושבי הכפר בורין, המוקף בהתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים.

בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי ב-12.7.21, סיפרה רנדא סופאן, בת 38, תושבת בורין, נשואה ואם לחמישה, כיצד תקפו מתנחלים את בית משפחתה באישון לילה:

בסביבות השעה 24:00 בלילה ראיתי כמה ג'יפים צבאיים וניידות משטרה, וגם מכוניות של המת"ק הפלסטיני שעצרו ליד הבית שלנו. הכוחות יצאו מכלי-הרכב והתקדמו לאוהל שהמתנחלים הציבו בתוך אדמות הכפר, במרחק של בערך 300 מטרים מהבית שלנו. הנחנו שהם שם כדי לפנות את האוהל. כעבור זמן קצר שמענו המולה מכיוון האוהל, ואחר כך שמענו פיצוץ של רימון הלם.  

כעבור 30-20 דקות, ראיתי בערך 30 חיילים רצים כשבעקבותיהם 30-20 מתנחלים. החיילים עלו לכלי-הרכב שלהם והסתלקו, ומיד אחר כך המתנחלים התחילו לזרוק אבנים על הבית שלנו.  

הזעקנו קרובי משפחה וחברים מהכפר. בעלי עלה על הגג עם שני האחים שלו כדי להגן עלינו. ניסיתי למנוע מהילדים שלנו, בהאא (17), עטאללה (15), חנאן (19), וחלא (13), לעלות איתם לגג, אבל הם התעקשו ואמרו שהם לא מוכנים להתחבא. הבן הקטן שלי, עבד א-רחמאן (9) עשה במכנסיים מרוב פחד.  

ברחתי לדירה של גיסי שגר בצד השני של הקומה שלנו. אני וגיסתי אשוואק (24), שבהריון ופחדה מאוד, ישבנו אצלם בסלון כי הוא רחוק מהחלונות. פחדתי שאשוואק תלד מוקדם מרוב מתח ופחד.  

שמענו את דוד השמש מתנפץ על הגג. המתנחלים גם שברו עצי זית באדמה של תושב הכפר, ליד הבית שלנו. קרובי המשפחה והחברים שהזעקנו התחילו להגיע במכוניות שלהם ואז המתנחלים נסוגו, נכנסו למכוניות שלהם ונסעו לכיוון ההתנחלות. נשמנו לרווחה!  

המתנחלים גם שברו פנס רחוב ליד הבית. אם לא היו מגיעים תושבים מהכפר הנזק היה יכול להיות יותר חמור. נשארנו במתח עד הבוקר. לא ישנו. הבן שלי הקטן נשאר ער בערך עד 2:30 לפנות בוקר. הוא לא היה מסוגל להירדם מרוב פחד וכאב הלב עליו.  

מוקדם בבוקר, בשעה 6:00, ראינו בערך 15 מתנחלים שהקימו את האוהל מחדש, כאילו לא קרה כלום. ראיתי אותם מצביעים על הבית שלנו כמה פעמים כשהם דיברנו ביניהם. עכשיו אני מפחדת כי ב-23.7.21 הבת שלי חנאן אמורה להתחתן ואני חוששת שאם כולנו נצא מהבית המתנחלים יבואו ויתקפו אותו. 

הכתובת שריססו המתנחלים על מכל המים. התמונה באדיבות בעל הקרקע
הכתובת שריססו המתנחלים על מכל המים. התמונה באדיבות בעל הקרקע

קוסרה, מחוז שכם: מתנחלים שברו כ-25 עצי פרי צעירים והשחיתו רכוש

ב-23.7.21, פלשו מתנחלים לחלקת אדמתו של לאפי זיאד, בן 60, בצדו הדרום מזרחי של הכפר, שברו כ-25 עצי זית, הדר ושקד, השחיתו רשת ברזל באורך של כ-50 מ' וריססו על מיכל מים את המילים "תג מחיר".

דוקרנים שפיזרו מתנחלים בחלקתו של מוסא. התמונה באדיבות בעל הקרקע
דוקרנים שפיזרו מתנחלים בחלקתו של מוסא. התמונה באדיבות בעל הקרקע

קריות, מחוז שכם: מתנחלים פיזרו דוקרנים באדמתו של תושב הכפר וצמיג מכוניתו נוקב

ב-30.7.21, בעת שראמי מוסא, בן 40, נסע במכוניתו בחלקת האדמה שלו, נוקב אחד מצמיגיו על ידי דוקרנים שפיזרו במקום מתנחלים.  

במרחק של כקילומטר מחלקתו של מוסא הוקמה ההתנחלות שבות רחל. ב-6.6.21 שברו מתנחלים כ-80 שתילי עצי פרי בני שלוש שנים באדמתו. 

בצלם תיעד מקרים נוספים שבהם מתנחלים פיזרו דוקרנים כדי לחבל במכוניותיהם של פלסטינים. 

אחת המכוניות שחלונה נופץ על-ידי המתנחלים. התמונה באדיבות בעל המגרש
אחת המכוניות שחלונה נופץ על-ידי המתנחלים. התמונה באדיבות בעל המגרש

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים ניפצו את חלונותיהן של 7 מכוניות במגרש למכירת רכב

ב-6.6.21 פלשו מתנחלים למגרש למכירת מכוניות לצד כביש 555, צפונית לעיירה וניפצו את זגוגיות החלונות של שבע מכוניות והסבו נזקים לגוף הרכב. להערכת בעל המגרש נגרם לו נזק של עשרות אלפי שקלים.

במרחק של קילומטר מצפון למגרש הוקם המאחז גבעת סנה יעקב, וכבמרחק של כקילומטר וחצי ממערב לו הוקמה ההתנחלות יצהר. 

מכונות שרופות במנסרת האבן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 25.7.21
מכונות שרופות במנסרת האבן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 25.7.21

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים הציתו מכונות לחיתוך אבן ומלגזה במנסרת-אבן. בעל המנסרה לכד אחד מהם ומסר אותו לידי הצבא

ב-22.7.21, בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, הגיעו כמה מתנחלים לחלקה הדרומי של העיירה והציתו שלוש מכונות לניסור אבן ומלגזה במנסרת-אבן בבעלות משפחת דמיידי. אחד מבעלי המנסרה, עיסאם דמיידי (45), שהגיע למקום לאחר שנודע לו על התקיפה, ראה את המתנחלים נמלטים במכוניתם ו ונסע אחריהם במכוניתו. במהלך המרדף, מכונית המתנחלים התנגשה בקיוסק ברחובה הראשי של העיירה. שלושה מתנחלים יצאו ממנה, ושניים מהם, שהחזיקו מקלות עץ, נמלטו מהמקום. דמיידי הצליח לתפוס את המתנחל השלישי, וחיכה במקום כ-40 דקות יחד עם תושבים נוספים עד להגעת הצבא. הוא הסגיר את המתנחל לידי החיילים. שוטרים שהגיעו למנסרה בחנו את הנזק ואספה תיעוד וידיאו ממצלמות אבטחה באזור. הנזק שגרם לבעלי המנסרה נעמד במאות אלפי שקלים.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי ב-25.7.21, סיפר עיסאם דמיידי, בן 45, נשוי ואב לשישה, תושב הכפר חווארה, על התקפת המתנחלים על המנסרה:

בשעה 3:00 לפנות בוקר בערך, קיבלתי טלפון מתושב העיירה שאמר לי שעשן עולה מהמנסרה שלנו. נסעתי לשם וכשהגעתי בערה שם אש בכמה מקומות. המתנחלים הציתו שלוש מכונות לניסור אבן ואת המלגזה הגדולה שלנו. לא האמנתי למראה עיני.  

פתאום ראיתי מכונית נוסעת לכיוון ההתנחלות אריאל. היא עברה לידי במהירות. בלי לחשוב נכנסתי למכונית שלי ונסעתי אחריה. נסעתי מהר עד שהגעתי קרוב לרחוב הראשי של חווארה, ואז ראיתי את המכונית של המתנחלים מתנגשת במכל מתכת ליד המאפייה והסופרמרקט, ואז בקיוסק שליד המאפייה.  

עברתי את המכונית שלהם ועצרתי. יצאתי וראיתי שיצאו מהמכונית שלושה מתנחלים. שניים מהם החזיקו מקלות ורצו לכיוון מטעי הזיתים, אבל הצלחתי לתפוס את הנהג.

קראתי לכמה אנשים שעברו שם ובינתיים הגיעו גם אח שלי וכמה קרובי משפחה. תושב העיירה שמדבר עברית שאל את המתנחל מאיפה הוא, והוא ענה שהוא מההתנחלות ברכה. החזקתי את המתנחל עד שהחיילים הגיעו כעבור כ-40 דקות. הם הזמינו לו אמבולנס בגלל שהוא נחבל בהתנגשות של המכונית. ואז הגיע כוח של משטרה וחיילים שאסף צילומים ממצלמות האבטחה של המאפייה. אחר כך הם הגיעו למנסרה ובדקו את האתר. חברת הביטוח לא מכירה בנזקים שגורמים מתנחלים, ואין מי שיפצה אותנו. עכשיו אנחנו עובדים עם מכונה אחת במקום ארבע המכונות שהיו לנו. זה יגרום לנו הפסדים כבדים מאוד, יש לנו לקוחות שמחכים להזמנות שלהם. אבא שלי הקים את המנסרה לפני 38 שנה ואנחנו מעסיקים בערך 70 עובדים שמפרנסים משפחות. עבדנו קשה מאוד כדי להחזיק את העסק שלנו ולפתח אותו לאורך השנים.

התפרים בראשו של מוסלם אבו חמייד. התמונה באדיבות העד
התפרים בראשו של מוסלם אבו חמייד. התמונה באדיבות העד

מר'אייר אל-עביד, מסאפר יטא: מתנחלים תקפו והכו קשות במקלות וצינורות ברזל אב ובנו שעבדו בהנחת קו מים לקהילה

ב-2.7.21, בסביבות השעה 2:00 לפנות בוקר, תקפו מתנחלים בצינורות ברזל ובאבנים את מוסלם אבו חמייד (54) ואת בנו מרוואן (18), תושבי העיר יטא, בזמן שמוסלם אבו חמייד עסק בחפירה לצורך הנחת קו מים במרחק של כמה מאות מטרים מדרום לקהילת מר'אייר אל-עביד,  במסאפר יטא שבדרום הר חברון. לאחר שהכו את שניהם קשות, פצעו אותם וניפצו את אחד מזגוגיות מכוניתם, ברחו המתנחלים מהמקום.

פלסטיני נוסף שעבד באזור הסיע את השניים במכוניתו עד לאמבולנס של סהר האדום הפלסטיני שפינה אותם לבית החולים הממשלתי עאליה בחברון, שם נבדקו ועברו צילומי רנטגן. השניים ספגו חבלות קשות בכל חלקי גופם. מוסלם נפצע גם בראשו ונזקק לתפרים. בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר שוחררו השניים לביתם, אך מרוואן נאלץ לשוב לבית החולים לאחר שסבל מכאבים עזים בבטנו והקיא, והוא אושפז עד השעה 20:00 למעקב.

ישראל מונעת מתושבי קהילות מסאפר יטא, שחיו במקום עוד לפני הכיבוש, גישה למים זורמים ולחשמל. בשנים האחרונות תיעד בצלם הרס חוזר ונשנה של צנרת שהניחו הרשויות הפלסטיניות על-מנת לספק מים לתושבי הקהילות השונות.

זוהי התקיפה השלישית של מתנחלים על קהילת מר'אייר אל-עביד שתיעד בצלם מאז תחילת מאי 2021. במרחק של כ2.5 קילומטרים מצפון-מערב לקהילה הוקמו המאחז חוות מעון וההתנחלות מעון. תושבי אזור מסאפר יטא סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים וחיילים, כחלק משגרת ההתעמרות של הרשויות בתושבי הקהילות הפלסטיניות בדרום הר חברון, ובמסאפר יטא בפרט, במסגרת מאמציהן לגרשם מבתיהן ומאזור מגוריהן.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש ב-8.7.21 סיפר מוסלם אבו חמייד, בן 54, נשוי ואב לעשרה, תושב העיר יטא, על תקיפתם:

אני גר ביטא ועובד בעיריית יטא כמפעיל דחפור. בימים האחרונים עבדתי  על פרויקט שמבצעת מועצת מסאפר יטא להנחת קו מים לקהילת מר'אייר אל-עביד שממזרח ליטא. אנחנו עובדים בלילה כדי שהצבא והמתנחלים לא יבחינו בנו ויעצרו את הפרויקט.

ב-2.7.21, יצאנו לעבודה בסביבות השעה 20:00. יחד איתי היו בני מרוואן, שבא כדי להסיע אותי לשם ובחזרה, מנהל הפרויקט ושלושה עובדים נוספים. בשעה 1:45 לפנות בוקר, כשחפרתי עם הדחפור, ראיתי אש בגבעה שליד מר'אייר אל-עביד, לא רחוק מאיתנו. כיוונתי לשם את אורות הטרקטור ובהתחלה לא ראיתי אף אחד ואז פתאום ראיתי שבעה או שמונה מתנחלים יורדים מהגבעה ומתקדמים אלינו.

הם פנו לכיוון של המכונית שלנו שבה ישב הבן שלי מרוואן, במרחק של בערך 100 מטרים ממני. הוא חיכה שאסיים את העבודה. נסעתי בדחפור לכיוון מרוואן, אך המתנחלים הגיעו אליו לפניי, תקפו אותו ואז נמלטו. שעצרתי את הטרקטור כדי לרדת ממנו, הופיעה פתאום עוד קבוצה של מתנחלים, רעולי פנים. הם היו שמונה. הם התחילו  לזרוק עליי אבנים בזמן שישבתי על הדחפור. נפלתי על האדמה ושלושה מהם תקפו אותי במקלות. חטפתי מכה בראש ועוד מכה ביד ימין. ואז מתנחל רביעי תקף אותי מאחור, שם את המקל שלו על הצוואר שלי והתחיל ללחוץ חזק, אבל הצלחתי להשתחרר ממנו ולברוח. המתנחלים גם ברחו.

כשהמתנחלים תקפו אותי המנוע של הדחפור פעל עדיין וכנראה שאחרי שנפלתי הם דרדרו אותו לתוך העמק. הכל קרה מהר מאוד, תוך דקה או שתיים, ואף אחד מהעובדים האחרים לא הספיק להגיע אלינו ולעזור לנו לפני שהמתנחלים ברחו. ניגשתי למרוואן וגילתי שהוא מחוסר הכרה. הוא נפגע ברגליים, בזרועות ובראש. אחר-כך מרוואן סיפר לי שהמתנחלים הראשונים ניפצו חלון במכונית ואז תקפו אותו בתוך המכונית עם צינורות.

מנהל הפרויקט הסיע אותנו במכונית שלו לכפר בדואי באזור ושם פגש אותנו אמבולנס של סהר האדום הפלסטיני שפינה אותנו לבית החולים הממשלתי עאליה. הגענו לבית החולים בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר. עשו לי ולמרוואן בדיקות וצילומי רנטגן, והתברר ששיש לי פצע עמוק בחלק העליון של הראש, ותפרו אותו. היו לי גם חבלות בשתי הידיים. למרוואן היו כאבים חזקים מאוד בראש, ברגל, בזרוע ובחזה. השתחררנו מבית החולים בבוקר, אבל כשהגענו הביתה מרוואן נאלץ  לחזור לבית החולים בגלל שהיו לו כאבי בטן חזקים מאוד והקיא.

מישור תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו קהילה בדואית
מישור תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו קהילה בדואית

מישור תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו קהילה בדואית

ב-26.6.21, בסביבות השעה 16:00, הגיעו מתנחלים מלווים בחיילים לחווה בבעלות משפחה בדואית, השוכנת במישור המשתרע ממזרח לכפר תורמוסעיא, ותקפו אותה באבנים. בני המשפחה ותושבים מהאזור שנזעקו לעזרתם ניסו להדוף את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים. חיילים שליוו אותם ירו לעבר הפלסטינים רימוני גז מדמיע ואש חיה וכדורי מתכת מצופים גומי והשליכו רימוני הלם. כמה מהם נפגעו מכדורי מתכת מצופים גומי וטופלו במרפאה באזור, ופלסטיני נוסף נפצע קלות מאבן בבטנו.  

במהלך התקיפה, המתנחלים שרפו כלי-רכב חקלאי שחנה באזור, וכשני טון שעורה מהיבול החקלאי וכ-50 אלומות קש. שתי עזים נחנקו למוות מהגז המדמיע שירו החיילים ורגליהם של שתי עיזים אחרות נשברו בעקבות הבהלה שפרצה בעדר הצאן. לאחר כשעה הרחיקו החיילים את המתנחלים מהמקום, אך הם עצמם המשיכו להתעמת עם תושבי האזור עד סביבות השעה 19:00. לאחר ששוטרים הגיעו למקום, חיילים מנעו מתושבים לגשת לשוטרים על מנת להגיש תלונה.

במרחק של כקילומטר וחצי ממזרח לחווה הבדואית הוקם המאחז עדי עד. מאז הקמתו, תושבי

אזור תורמוסעיא סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות על ידי מתנחלים.  

בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד ב-27.6.21, סיפר סולימאן אבו עליא, בן 32, נשוי ואב לשלושה, הגר עם משפחתו המורחבת בחווה, על התקפת המתנחלים:

המשפחה שלי, שמונה עשר נפשות, מתפרנסת מחקלאות ורעיית צאן. בחורף אנחנו גרים באזור ראס א-תין ובאביב ובקיץ בחווה שלנו שממזרח לתורמוסעיא, כדי שהצאן יוכל לרעות בשדות שכבר קצרנו ולאכול את העשב היבש שנשאר שם. באזור של החווה יש מתנחלים קיצונים שתוקפים אותנו ותושבים אחרים באזור וגורמים נזקים.  אבל דווקא בחודשים האחרונים היה שקט ולא היו תקיפות.

ב-26.6.21, בערך בשעה 16:00, פתאום הבחנו במתנחלים מתקדמים אלינו. הנשים והילדים בחווה נבהלו מאוד. ניסינו להבריח את המתנחלים, כדי להגן על המשפחות שלנו וניסינו גם להגן כמה שאפשר על הצאן, האוהלים והמספוא. כמה עשרות בחורים מהאזור ששמעו מה קורה הגיעו כדי לעזור לנו להיאבק נגדם.  

החיילים לא באמת ניסו להרחיק אותם או להגן עלינו. כל מה שעניין אותם היה להגן על המתנחלים והם ירו לעברנו וגם זרקו רימוני הלם וגז מדמיע. נאלצנו להתפזר בגלל הגז הסמיך. רק אחרי שעה הצבא הרחיק את המתנחלים וגם אז הם המשיכו לתקוף אותנו, אפילו כשהצבא כן ניסה להתערב. אחרי שהמתנחלים התרחקו, העימותים בין התושבים לצבא נמשכו, עד השעה 19:00 בערב. אחי אחמד נפגע קל בבטן מאבן שזרקו המתנחלים וכמה בערך עשרה אנשים נפגעו מגז מדמיע או מכדורי גומי, אבל עד כמה שידוע לי כולם נפגעו קל וטופלו במרפאות באזור.   

המתנחלים שרפו מכונית שמשמשת אותנו להובלות בתוך החווה, 2 טון שעורה שנועדה להאכלת הצאן (מחיר טון הוא כ-17,00 ש"ח) ובערך 50 אלומות קש שגם הן נועדו לצאן (מחיר כל אלומה 50 ש"ח). בנוסף, הם גרמו לפציעה של שתי עזים, שהרגליים שלהן נשברו ושתי עזים נוספות נחנקו מהגז ומתו.

בסוף, בשעה מאוחרת, הגיעו גם שוטרים. אבל בכל פעם שניסיתי לגשת אליהם כדי להגיש תלונה החיילים הרחיקו אותי באיומי נשק.

קוסרה, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו באבנים בתים בדרום הכפר והציתו לולי תרנגולות

במהלך יומיים, ב-15-14.5.21, בשעות הצהריים, הגיעו עשרות מתנחלים, מלווים ב-15 חיילים, לחלקו הדרומי של הכפר, תקפו בתים באבנים והציתו ארבעה לולי תרנגולות בבעלות שלושה תושבים. עשרות אפרוחים נשרפו למוות. כמו כן נשרפו הלולים עצמם ומזון העופות. הנזק הכספי שנגרם לבעלים מוערך במאות אלפי שקלים. המתנחלים גם הציתו מכונית שחנתה באזור.

הסהר האדום הפלסטיני דיווח כי במהלך עימותים שהתפתחו בין החיילים לתושבי הכפר נפצעו 12 תושבים מירי חי ותושב אחד מכדורי מתכת מצופה גומי, ועשרות תושבים נפגעו משאיפת גז מדמיע.

זוהי התקיפה השנייה של תושבי קוסרה בידי מתנחלים שתיעד בצלם בחודש מאי: ב-2.5.21 תקפו מתנחלים את בתי הכפר באבנים. תושבי הכפר קוסרה סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים, ובין היתר על לולי התרנגולות שלהם.

במרחק של כ-800 מטרים וכקילומטר מלולי התרנגולות שהותקפו הוקמו המאחזים אש קודש ואחיה, בהתאמה.

Subscribe to נזק לרכוש