דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הלחימה בלבנון ובצפון ישראל

החוק ההומניטארי הבינלאומי מחייב הגנה על אזרחים מפגעי המלחמה

בצלם רואה בדאגה את מספרם הרב של האזרחים מבין הנפגעים בלבנון ובצפון מדינת ישראל במהלך השבוע האחרון. מנדט בצלם מוגבל להגנה על זכויות האדם בשטחים הכבושים: הגדה המערבית ורצועת עזה. לפיכך אין בצלם מתעד את הפרות זכויות האדם במסגרת סכסוך זה.

עם זאת, בצלם חוזר ומזכיר כי החוק ההומניטארי הבינלאומי מחייב כל הצדדים הלוקחים חלק בלחימה להימנע מלכוון את התקפותיהם נגד אזרחים או מטרות אזרחיות. חוק זה מחייב את הצדדים לכוון את התקפותיהם אך ורק נגד מטרות צבאיות ממוקדות, לנקוט באמצעי זהירות על-מנת למנוע פגיעה באזרחים ולהימנע מהתקפות בלתי מידתיות, קרי התקפות המכוונות נגד יעדים צבאיים, אך סביר שכתוצאה מהן תיגרם פגיעה מופרזת באזרחים. זאת ועוד, החוק ההומניטארי הבינלאומי אוסר מפורשות גם על התקפות שמטרתן הפחדה או השלטת טרור על אזרחים, כמו-גם על ענישה קולקטיבית.

במהלך עשרת הימים האחרונים הרגה ישראל מאות אזרחים לבנונים במסגרת התקפותיה. עולה חשד כי פעולותיה של ישראל הן בגדר התקפות בלתי מידתיות המהוות פשע מלחמה. בנוסף, תקפה ישראל באופן מכוון תשתיות אזרחיות ברחבי לבנון, ובהן גשרים, שדה התעופה הבינלאומי של בירות, תחנות חשמל ומצבורי דלק. קיים חשד כי התקפות אלה נועדו להפעיל לחץ על ממשלת לבנון וכי הן לא בוצעו לצורך השגת יתרון צבאי ספציפי. במקרה כזה, מהוות התקפות אלה ענישה קולקטיבית אסורה. זאת ועוד, גם אם יעדים אלה יכולים להיחשב למטרות צבאיות לגיטימיות, או למטרות אזרחיות העשויות לשרת מטרות צבאיות, על ישראל לכבד את עקרון המידתיות ולהימנע מהתקפות אשר ייגרמו נזק מופרז לאזרחים.

במקביל, תקף חיזבאללה יעדים אזרחיים רבים בצפון מדינת ישראל. במסגרת תקיפות אלה נהרגו ונפצעו עשרות אזרחים ישראלים בערים ישראליות שונות. מאחר והתקפות אלה היו מכוונות נגד אוכלוסיה אזרחית הן מהוות הפרה חמורה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי ונחשבות לפשע מלחמה.

בצלם קורא לממשלת ישראל לכבד את עקרונות המשפט ההומניטארי הבינלאומי. על הקהילה הבינלאומית להבטיח כי כל הצדדים לסכסוך מכבדים עקרונות אלה.